Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 682/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant starszy asystent sędziego Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 września 2020 r. sygn. akt III SA/Łd 158/20 w sprawie ze skargi P.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 23 grudnia 2019 r. nr 1001-IOA.4246.84.2019.4.BS.UCS w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej posiadaczowi zależnemu lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 10 800 (dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 września 2020 r., sygn. akt III SA/Łd 158/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z 23 grudnia 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej wymierzonej posiadaczowi niezależnego lokalu, w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli przeprowadzonej 20 września 2017 r. w lokalu baru-motelu zlokalizowanego [...] w przejściu pomiędzy częścią gastronomiczną a hotelową funkcjonariusze, za zasłoniętą kotarą, stwierdzili obecność trzech automatów do gier o nazwach [...], [...], [...]. Urządzenia te były podłączone do sieci zasilania za pomocą jednego przewodu, a ostatni w rzędzie automat był wyposażony w centralny wyłącznik odblokowywany za pomocą klucza. Ponadto wszystkie urządzenia były podłączone do sieci internetowej. Pracownice P.K. (dalej "skarżący") zeznały, że nie obsługiwały tych automatów i nie posiadały klucza do ich włączenia.
Z uwagi na brak możliwości uruchomienia ww. automatów ich charakter został ustalony w oparciu o opinie sporządzone przez M.B. – biegłego sądowego w zakresie badania automatów i urządzeń do gier – 30 marca 2018 r. Wynikało z nich, że gry na urządzeniach miały charakter losowy i komercyjny, gdyż pozwalały na uzyskanie wygranych rzeczowych pozwalających na rozpoczęcie nowych gier przez wykorzystanie wygranych punktów uzyskanych w poprzednich grach, gry miały charakter losowy, a rozpoczęcie gry wymagało zakredytowania przez grającego kwotą pieniężną. Tym samym odpowiadały definicjom zawartym w art. 2 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 227; dalej "u.g.h.").