Artykuł
sygnaliści
Fałszywe zgłoszenie sygnalisty może być czynem nieuczciwej konkurencji
Dotyczy to przypadków, gdy działał na zlecenie innego przedsiębiorcy i celowo zawiadomił o naruszeniu prawa, które nie miało miejsca. Może to dla niego oznaczać nie tylko utratę ochrony, lecz także konieczność naprawienia wyrządzonej szkody
Nietrudno sobie wyobrazić, że ktoś zgłasza naruszenie prawa tylko po to, żeby wywołać lawinę działań skutkujących np. spowolnieniem procesów w danej firmie czy odsunięciem pewnych osób od kluczowych projektów lub po prostu zepsuciem atmosfery. Inicjatorami takiego zachowania mogą być podmioty prowadzące konkurencyjną wobec danego przedsiębiorcy działalność.
Hipotetyczna sytuacja, w której zgłoszenie paraliżuje proces projektowy, jest niewykluczona, a potencjalne obiekty takich działań (a więc wszystkie podmioty zobowiązane do posiadania procedury zgłoszeń wewnętrznych zgodnie z ustawą z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów; Dz.U. poz. 928; dalej: ustawa) muszą wiedzieć, jak przeciwdziałać tego typu nieuczciwym praktykom i jakie konsekwencje mogą wyciągnąć wobec nieuczciwych zgłaszających.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right