Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.499.2024.4.MBN

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup mini laptopa/konsoli przenośnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup mini laptopa/konsoli przenośnej (...).

Uzupełnił go Pan − w odpowiedzi na wezwanie − pismem z 16 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…), której przedmiotem działalności jest:

69.20.Z Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe,

62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,

82.19.Z Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,

82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana,

85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Przeważającą działalnością jest doradztwo podatkowe.

Datą rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej jest (…) stycznia 2024 r.

Jest Pan czynnym podatnikiem VAT od (…) stycznia 2024 r.

Posiada Pan uprawnienia zawodowe doradcy podatkowego numer wpisu na listę doradców podatkowych: (…).

W ramach podatku dochodowego rozlicza się Pan na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Obecnie nie zatrudnia Pan żadnych pracowników.

Podstawowym narzędziem Pana aktywności zawodowej w ramach działalności gospodarczej jest komputer podłączony do internetu. Dla bardziej wydajnego wykonywania zleceń jest on połączony z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak monitor, bezprzewodowa klawiatura, myszka. Ze względu na charakter działalności oraz częstotliwość wyjazdów do klientów niezbędną funkcją jaką powinien posiadać ten sprzęt jest możliwość jego przenoszenia oraz użytkowania go bez podłączenia do prądu (praca na baterii). W każdym z miejsc wykonywania działalności ma Pan swobodny dostęp do monitorów lub projektorów, do których zostaje podłączony komputer.

Jednym z obligatoryjnych elementów wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Wynika on wprost z art. 36 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym oraz art. 11d Zasad etyki doradców podatkowych stanowiących załącznik do uchwały nr 12/2022 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 14 lutego 2022 r. w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Zasad etyki doradców podatkowych, których przestrzeganie jest określone w art. 36 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Dla wypełnienia tych obowiązków chciałby Pan mieć możliwość zapoznawania się z literaturą fachową, bieżącym procesem legislacyjnym w prawie podatkowym oraz uczestniczenia w szkoleniach zawodowych w trakcie podróży służbowych.

W związku z powyższym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan nabyć mini laptop/konsolę przenośną (...). Dzięki swoim parametrom technicznym oraz systemie operacyjnym, jakim jest (...) pozwala ona na swobodne korzystanie z niej podczas podróży oraz podłączenie do niej wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych w momencie pracy stacjonarnej. Urządzenie to posiada pojemy dysk oraz baterię pozwalającą na korzystanie z niego niezależnie od połączenia do prądu. Mini laptop będzie pełnił funkcję Pana podstawowego narzędzia pracy, będzie go Pan używał wyłącznie do celów działalności gospodarczej, planuje Pan używać go przez okres dłuższy niż rok. Urządzenie to w porównaniu do klasycznych laptopów jest bardziej poręczne, ma mniejszy rozmiar i wagę dzięki czemu jest łatwiejsze do przenoszenia jednocześnie w porównaniu do produktów dostępnych na rynku ma zdecydowanie lepsze parametry techniczne. Wartość zakupu tego urządzenia nie przekroczy 10 000 zł. Będzie ono stanowiło składnik majątku działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), a z uwagi na cenę poniżej 10 000 zł zgodnie z art. 22d ustawy o PIT poniesione wydatki na jego nabycie zamierza Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. Zakup zostanie udokumentowany fakturą wystawioną na NIP Pana działalności gospodarczej. Urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT). Ze względów bezpieczeństwa urządzenie będzie posiadać hasło dostępu. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością, urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim.

Zakupiony sprzęt przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywania działalności gospodarczej oraz dodatkowo pozwoli wykorzystać czas na aktywność zawodową w trakcie przejazdów w podróżach służbowych. Wydatki na nabycie zostaną poniesione w całości przez Pana i nie zostaną w żaden sposób zwrócone.

Uzupełnił Pan opis sprawy o następujące informacje:

Mini laptop/konsola przenośna (...) będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Za zakup mini laptopa/konsoli przenośnej (...) będzie wystawiona faktura na jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…).

Mini laptop/konsola przenośna (...) będzie miał zainstalowany system operacyjny (...), co pozwoli na łatwe zainstalowanie na nim wszystkich programów wykorzystywanych w Pana codziennej pracy.

Pytanie

Czy podatek naliczony wynikający z zakupu przedmiotowego urządzenia zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie podlegał pełnemu odliczeniu od podatku należnego? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z przepisami z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT:

„W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.

W zaprezentowanym stanie faktycznym nie będzie miało zastosowania żadne z wyłączeń z art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 ani art. 124 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT:

„Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi”.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:

„Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:

„Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.

Z zaprezentowanych powyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, gdy zostaną spełnione określone w nich warunki:

  • odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług − wymaganie to jest wypełnione, gdyż jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT oraz
  • gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli istnienie związku danych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, a contrario brak jest możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego związanego nabyciem usług i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, przez co można rozumieć ich wykorzystywanie do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, czyli do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Nie będzie w żaden sposób wykorzystywane prywatnie. Urządzenie nie będzie udostępniane osobom trzecim. Urządzenie będzie posiadało hasło dostępu. Po zakończeniu prac związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia dostępu do niego osobom trzecim. Zakup tego urządzenia dzięki jego parametrom technicznym przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzenia działalności gospodarczej co przełoży się na osiągane przychody wraz z zachowaniem jego źródła poprzez wykonywanie na nim doskonalenia zawodowego niezbędnego dla wypełnienia ustawowych warunków dla utrzymania tytułu doradcy podatkowego, który umożliwia wykonywanie tego zawodu zgodnie z przepisami.

Dla zgodnego z prawem odliczenia podatku naliczonego w całości podatnik poza wypełnieniem przesłanek pozytywnych (określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), których spełnienie zostało zaprezentowane powyżej, powinien również wykazać brak wystąpienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

Ograniczenia, które potencjalnie mogłyby wystąpić w zaprezentowanym stanie faktycznym są określone w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT:

„Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1) sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

b) (uchylona);

2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3) (uchylony);

4) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane − w części dotyczącej tych czynności,

b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością − w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego − w części dotyczącej tych czynności;

5) faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

6) (uchylony);

7) wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze − w części dotyczącej tych czynności”.

Oraz przepisy z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT:

„Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7”.

W zaprezentowanym stanie faktycznym nie występuje żadna z ww. przesłanek w związku z powyższym, uważa Pan, że będzie miał Pan prawo do pełnego obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu nabycia ww. urządzenia na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ urządzenie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywane prywatnie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z powołanymi przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Należy zauważyć przy tym, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Jak wskazano powyżej, najistotniejszym warunkiem umożliwiającym czynnemu podatnikowi VAT realizację prawa do odliczenia, jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jednocześnie oceny, czy związek ten istnieje lub będzie istniał w przyszłości, należy dokonać w momencie realizowania zakupów, zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik – aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego – nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych. Zatem, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy (przedsiębiorstwa) − mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Z informacji, które Pan przedstawił wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako doradzca podatkowy i jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym narzędziem Pana aktywności zawodowej w ramach działalności gospodarczej jest komputer podłączony do internetu. Dla bardziej wydajnego wykonywania zleceń jest on połączony z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak monitor, bezprzewodowa klawiatura, myszka. Ze względu na charakter działalności oraz częstotliwość wyjazdów do klientów niezbędną funkcją jaką powinien posiadać ten sprzęt jest możliwość jego przenoszenia oraz użytkowania go bez podłączenia do prądu (praca na baterii). W każdym z miejsc wykonywania działalności ma Pan swobodny dostęp do monitorów lub projektorów, do których zostaje podłączony komputer.

Jednym z obligatoryjnych elementów wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Dla wypełnienia tych obowiązków chciałby Pan mieć możliwość zapoznawania się z literaturą fachową, bieżącym procesem legislacyjnym w prawie podatkowym oraz uczestniczenia w szkoleniach zawodowych w trakcie podróży służbowych.

W związku z powyższym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan nabyć mini laptop/konsolę przenośną (...). Dzięki swoim parametrom technicznym oraz systemie operacyjnym, jakim jest (...) pozwala ona na swobodne korzystanie z niej podczas podróży oraz podłączenie do niej wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych w momencie pracy stacjonarnej. Urządzenie to posiada pojemny dysk oraz baterię pozwalającą na korzystanie z niego niezależnie od połączenia do prądu. Mini laptop/konsola przenośna (...) będzie miał zainstalowany system operacyjny (...), co pozwoli na łatwe zainstalowanie na nim wszystkich programów wykorzystywanych w Pana codziennej pracy. Mini laptop będzie pełnił funkcję Pana podstawowego narzędzia pracy. Mini laptop/konsola przenośna (...) będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Będzie ono stanowiło składnik majątku działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakup zostanie udokumentowany fakturą wystawioną na NIP Pana działalności gospodarczej. Urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względów bezpieczeństwa urządzenie będzie posiadać hasło dostępu. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością, urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim. Zakupiony sprzęt przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywania działalności gospodarczej oraz dodatkowo pozwoli wykorzystać czas na aktywność zawodową w trakcie przejazdów w podróżach służbowych.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy może Pan odliczyć podatek naliczony przy zakupie mini laptopa/konsoli przenośnej (...), który będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie mini laptopa/konsoli przenośnej (...) należy stwierdzić, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym tak jak już wskazano związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

Podkreślić przy tym należy, iż ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Analizując przedmiotową sprawę należy uznać, że będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu mini laptopa/konsoli przenośnej (...).

Z okoliczności sprawy wynika, że jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Mini laptop/konsola przenośna (...) − jak Pan wskazał − jest niezbędnym narzędziem w Pana pracy. Ponadto będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością, urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim. Zakupiony sprzęt przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywania działalności gospodarczej oraz dodatkowo pozwoli wykorzystać czas na aktywność zawodową w trakcie przejazdów w podróżach służbowych.

Tym samym, podatek naliczony wynikający z zakupu mini laptopa/konsoli przenośnej (...), zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, będzie podlegał pełnemu odliczeniu od podatku należnego.

Zatem, Pana stanowisko w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pana stanowiska w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, dotyczącego podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Pan ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00