Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.189.2024.3.PB

W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 czerwca 2024 r.  o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 sierpnia 2024 r. (wpływ 26 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…);

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (…);

A sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Spółka”) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny, a jej sprzedaż nie jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Zgodnie z wpisem w KRS, przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest (…).

B sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „B”) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny, a jej sprzedaż nie jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Zgodnie z wpisem w KRS przedmiotem przeważającej działalności B jest (…).

Niniejszy wniosek dotyczy szeregu działek będących własnością B, położonych  w B., z których część jest zabudowana (dalej: „Działki Zabudowane”), a część niezabudowana (dalej: „Działki Niezabudowane”).

Działki Zabudowane mają następujące numery ewidencyjne: (…).

Z kolei do Działek Niezabudowanych należą działki o następujących numerach ewidencyjnych: (…).

B nabył Działki Zabudowane i Działki Niezabudowane na skutek postanowienia Sądu Rejonowego (…), z (…) 2008 r., w którym zostało stwierdzone połączenie spółek poprzez przeniesienie całego majątku spółki C sp. z o.o. na spółkę (…) sp. z o.o., która następnie zmieniła firmę na B sp. z o.o.

Na części z ww. działek znajduje się Centrum Handlowe (…) (dalej: „Centrum Handlowe”), w którym B prowadzi sklep typu hipermarket (dalej: „Sklep”). Ponadto, na części ww. działek zlokalizowanych w pobliżu Centrum Handlowego znajduje się stacja paliw prowadzona przez B (dalej: „Stacja Paliw”).

Ponadto, część powierzchni działek została odpłatnie oddana do korzystania przedsiębiorstwu telekomunikacyjnemu na podstawie umowy o udostępnienie nieruchomości (dotyczy światłowodu).

W przeszłości powierzchnie Centrum Handlowego były wynajmowane przez B na cele handlowe osobom trzecim, jednak wszystkie takie umowy najmu zostały już zakończone. Ponadto, B wypowiedział umowę dzierżawy, na podstawie której część powierzchni działek była odpłatnie oddana podmiotowi trzeciemu na cele prowadzenia myjni samochodowej. Wnioskodawcy ustalili między sobą, iż ww. myjnia będzie funkcjonowała przez okres działania B w Centrum Handlowym przypadający przed rozpoczęciem przebudowy Centrum Handlowego, o której mowa poniżej. W tym zakresie B zawrze odpowiednie porozumienie  z podmiotem prowadzącym myjnię. Teren myjni zostanie wydany Spółce przez B przed wspomnianą przebudową.

B nie wykorzystywała Nieruchomości ani Centrum Handlowego do wykonywania działalności zwolnionej z VAT czy też do innych celów niż działalność gospodarcza.

B i Spółka planują dokonać transakcji (dalej: „Transakcja”), w ramach której B dokona na rzecz Spółki zbycia Działek Zabudowanych wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami stanowiącymi własność B oraz Działek Niezabudowanych (dalej łącznie Działki Zabudowane wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami stanowiącymi własność B i Działki Niezabudowane: „Nieruchomość”) w drodze umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego (dalej: „Umowa Sprzedaży”). W dniu 15 marca 2024 r. pomiędzy B a Spółką została zawarta umowa przedwstępna sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Przedwstępna”).

Na moment Transakcji, na Działkach zabudowanych będą znajdować się:

- obiekt stanowiący „budynek” (dalej: „Budynek”) w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2024.725 tj. z 14 maja 2024 r., dalej: „Prawo budowlane”):

-budynek handlowo-usługowy - zlokalizowany na działkach (…);

- obiekty stanowiące „budowle” (dalej łącznie: „Budowle”) w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego:

-drogi dojazdowe – zlokalizowane na działkach (…);

-drogi wewnętrzne Centrum Handlowego wraz z parkingami – zlokalizowane na działkach (…);

-sieć wodna – zlokalizowana na działkach (…);

-kanalizacja sanitarna – zlokalizowana na działkach (…);

- sieć gazowa – zlokalizowana na działkach (…);

-sieć elektroenergetyczna – zlokalizowana na działkach (…);

-sieć teletechniczna – zlokalizowana na działkach (…);

-kanalizacja deszczowa – zlokalizowana na działkach (…);

- latarnia – zlokalizowana na działkach (…);

- wiata wózkowa – zlokalizowana na działkach (…);

- tablice reklamowe – zlokalizowane na działkach (…);

-chodniki – zlokalizowane na działkach (…);

- ogrodzenia – zlokalizowane na działkach (…);

-szlaban – zlokalizowany na działkach (…) (SP);

-piezometr – zlokalizowany na działce (…);

- plac rozładunkowy – zlokalizowany na działkach (…);

- mur oporowy – zlokalizowany na działkach (…);

- zbiornik retencyjny – zlokalizowany na działkach (…);

- wiata stacji paliw zlokalizowana na działkach (…);

- kioski kasowe zlokalizowane na działkach (…);

- totem reklamowy, pylon zlokalizowany na działce (…);

- technika paliwowa zlokalizowana na działkach (…);

- obiekty stanowiące „urządzenia budowlane” w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego:

-zlokalizowane na działce (…) związane z Budynkiem, które będą zapewniać użytkowanie Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem: przyłącza gazu, przyłącze elektroenergetyczne oraz przyłącze teletechniczne;

- zlokalizowane na działce (…) związane z Budynkiem przyłącze wody, które będzie zapewniać użytkowanie Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem;

- zlokalizowane na działce (…) związane z Budynkiem przyłącze wody, które będzie zapewniać użytkowanie Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem;

-zlokalizowane na działce (…) związane z Budynkiem przyłącze gazu i przyłącze elektroenergetyczne, które będzie zapewniać użytkowanie Budynku zgodnie z jego przeznaczeniem;

-zlokalizowane na działce (…) przyłącze elektroenergetyczne (przepompownia), które będzie zapewniać użytkowanie całej Nieruchomości (w tym Budynku) zgodnie z jej przeznaczeniem.

- naniesienia niestanowiące własności B, będące własnością innych podmiotów (w związku z czym nie będą one wchodzić w zakres przedmiotu Transakcji):

- własność dzierżawcy – operatora myjni: myjnia automatyczna – wiata i urządzenia znajdujące się na działce (…), myjnia automatyczna – namiot i stanowisko odkurzacz znajdujące się na działce (…), a także przyłącze gazu, przyłącze wody oraz przyłącze elektroenergetyczne znajdujące się na działce (…);

-własność przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego: światłowód na działkach (…);

- własność przedsiębiorstwa energetycznego – kabel energetyczny na działkach (…).

Na moment Transakcji, na Działkach Niezabudowanych nie będą posadowione żadne naniesienia stanowiące własność B ani własność innych podmiotów.

Teren, na którym znajdują się Działki Niezabudowane jest częściowo objęty obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (dalej: „MPZP”), przy czym:

- działki (…) – są w całości objęte MPZP;

- działki (…) są częściowo objęte MPZP;

- działka (…) nie jest objęta MPZP.

Zgodnie z MPZP przeznaczenie poszczególnych Działek Niezabudowanych jest następujące:

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - w całości przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) - przeznaczenie podstawowe:

- w zakresie części działki – budowlane;

- w pozostałym zakresie – tereny zieleni – z możliwością wprowadzenia przejścia pieszego (lub pieszojezdni) i sieciowego uzbrojenia terenu w ramach przeznaczenia uzupełniającego;

- (…) - przeznaczenie podstawowe:

- w zakresie części działki – budowlane;

- w pozostałym zakresie – tereny zieleni – z możliwością wprowadzenia przejścia pieszego (lub pieszojezdni) i sieciowego uzbrojenia terenu w ramach przeznaczenia uzupełniającego;

- (…) (w części objętej MPZP) – przeznaczenie podstawowe budowlane;

- (…) (w części objętej MPZP) – przeznaczenie podstawowe budowlane.

Ponadto, dla żadnej z Działek Niezabudowanych nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, która byłaby ważna na moment Transakcji.

W zakres przedmiotu Transakcji wejdą:

- Działki Zabudowane i Działki Niezabudowane;

- Budynek wraz z ww. urządzeniami budowlanymi;

- Budowle;

- majątkowe prawa autorskie do dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości;

- prawa i obowiązki z umowy na podstawie której część powierzchni Nieruchomości została oddana do korzystania przedsiębiorstwu telekomunikacyjnemu (dotyczy światłowodu).

Transakcja nie będzie obejmowała następujących składników:

- innych nieruchomości będących własnością B – zlokalizowanych na terenie całej Polski, jak i w B.;

- umowy najmu powierzchni Centrum Handlowego (na moment Transakcji takie umowy nie będą zawarte);

- wierzytelności B;

- należności pieniężnych B;

- praw i obowiązków wynikających z umowy zarządzania aktywami ani umowy o zarządzanie Nieruchomością;

- praw i obowiązków z umów o pracę;

- praw i obowiązków z umów związanych z bieżącym funkcjonowaniem Centrum Handlowego;

- praw i obowiązków z umów rachunków bankowych;

- środków pieniężnych należących do B;

- ksiąg rachunkowych B;

- dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez B.

Nieruchomość ani Centrum Handlowe nie będą na moment Transakcji formalnie wydzielone organizacyjnie w strukturze B. Nie będą one przypisane w ramach jakiejkolwiek jednostki wewnętrznej B (departamentu, działu, oddziału, itp.) oraz nie będą istniały dokumenty, które wprowadzałyby tego rodzaju wewnętrzny podział struktury B. Jednocześnie Sklep, do celów operacyjnych, funkcjonuje w strukturze B pod przypisanym mu numerem.

Nie została wyznaczona jedna osoba odpowiedzialna za zarządzanie czy kierowanie Nieruchomością ani Centrum Handlowym. Inne osoby zarządzają Centrum Handlowym,  a inne Sklepem i Stacją Paliw. Stacja Paliw jest powiązana ze Sklepem w taki sposób, że pracownicy Stacji Paliw są jednocześnie pracownikami Sklepu.

Centrum Handlowe posiada odrębny rachunek bankowy, ale tylko w zakresie służącym do otrzymywania wpłat od najemców. Dla Nieruchomości ani Centrum Handlowego nie są prowadzone oddzielne księgi rachunkowe ani konta księgowe. Jednocześnie księgowania Sklepu są dokonywane pod przypisanym mu numerem. B nie prowadzi raportowania zarządczego odrębnie dla Nieruchomości ani Centrum Handlowego.

Na moment Transakcji upłyną 2 lata od oddania do użytkowania Budynku oraz każdej  z Budowli znajdujących się na Nieruchomości, stanowiących własność B. Ponadto, w ciągu ostatnich 2 lat przed Transakcją Budynek ani żadna Budowla stanowiących własność B znajdujące się na Nieruchomości nie zostały ulepszone w taki sposób, że wydatki poniesione na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły co najmniej 30% jego wartości początkowej.

Po nabyciu Nieruchomości na podstawie Umowy Sprzedaży Spółka zamierza zrealizować inwestycję polegającą na przebudowie Centrum Handlowego (dalej: „Inwestycja”).

Spółka jest zainteresowana tym, aby B prowadził Sklep w przebudowanym Centrum Handlowym. W związku z tym Wnioskodawcy planują zawarcie umowy najmu powierzchni  w przebudowanym Centrum Handlowym przez Spółkę na rzecz B (dalej: „Umowa Najmu”). Umowa Najmu zostanie zawarta pod warunkiem zawarcia przez Wnioskodawców Umowy Sprzedaży.

Działalność B w postaci Sklepu zostanie zamknięta na okres rozpoczynający się po upływie 60-ego dnia od dnia zawarcia Umowy Sprzedaży do momentu otwarcia przebudowanego Centrum Handlowego.

Ponadto, Spółka planuje zawrzeć umowy najmu powierzchni z innymi podmiotami zainteresowanymi prowadzeniem działalności gospodarczej w Centrum Handlowym po zakończeniu Inwestycji.

Spółka będzie wykorzystywała Nieruchomość wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (odpłatne udostępnianie powierzchni Nieruchomości).

Wnioskodawcy zrezygnowali ze zwolnienia z VAT i dokonali wyboru opcji opodatkowania VAT dostawy Budynku i wszystkich Budowli znajdujących się na Działkach Zabudowanych, na podstawie regulacji art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

Po dokonaniu ww. wyboru opcji opodatkowania VAT przez Wnioskodawców, Spółka uiściła na rzecz B zaliczkę w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT na poczet dostawy części Nieruchomości obejmującej niektóre Działki Zabudowane. Uiszczenie ww. zaliczki zostało udokumentowane fakturą z podatkiem VAT wystawioną przez B na rzecz Spółki.

Zbycie Działek Zabudowanych zostanie przez B udokumentowane fakturą (fakturami)  z podatkiem VAT. Również zbycie Działek Niezabudowanych (lub ich części), które zgodnie  z MPZP zostały przeznaczone pod zabudowę, zostanie przez B udokumentowane fakturą (fakturami) z podatkiem VAT.

W związku z powyższym, Wnioskodawcy występują z niniejszym wnioskiem, aby potwierdzić skutki w VAT i PCC związane z Transakcją.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiony zostanie w rozstrzygnięciu obejmującym swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatku.

Pytanie

Czy Umowa Sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w zakresie sprzedaży Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, Umowa Sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w zakresie sprzedaży Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. a) (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)) ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy oraz praw majątkowych.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że jeśli dostawa nieruchomości dokonana na podstawie umowy sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie jest od tego podatku zwolniona, to taka umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu PCC.

Z kolei, w przypadku dostawy nieruchomości zwolnionej z VAT, umowa sprzedaży nieruchomości może podlegać PCC.

Jak wskazano powyżej, w ocenie Wnioskodawców:

- dostawa Działek Zabudowanych nie będzie zwolniona z VAT, a tym samym, będzie w całości opodatkowana VAT,

- dostawa Działek Niezabudowanych w części objętej MPZP nie będzie zwolniona z VAT, a tym samym, będzie w całości opodatkowana VAT, z kolei dostawa Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP będzie zwolniona z VAT.

W konsekwencji, Umowa Sprzedaży będzie pozostawała poza zakresem opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC w zakresie sprzedaży Działek Zabudowanych oraz Działek Niezabudowanych w części objętej MPZP. Z kolei w pozostałym zakresie (sprzedaż Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP) Umowa Sprzedaży będzie podlegała PCC.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawców, Umowa Sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w zakresie sprzedaży Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia – interpretacja indywidualna z 13 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.397.2024.3.KO oraz postanowienie o zastosowaniu do sprawy interpretacji ogólnej z 13 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.518.2024.1.KO.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

 b) innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje,  w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania dokona na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania zbycia Działek Zabudowanych (numery ewidencyjne: (…)) wraz ze znajdującymi się na nich naniesieniami oraz Działek Niezabudowanych (numery ewidencyjne: (…)) w drodze umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego. Teren, na którym znajdują się Działki Niezabudowane jest częściowo objęty obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, przy czym:

- działki (…) – są w całości objęte MPZP;

- działki (…) są częściowo objęte MPZP;

- działka (…) nie jest objęta MPZP.

Wnioskodawcy zrezygnowali ze zwolnienia z VAT i dokonali wyboru opcji opodatkowania VAT dostawy Budynku i wszystkich Budowli znajdujących się na Działkach Zabudowanych, na podstawie regulacji art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak  w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 13 września 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.397.2024.3.KO, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) przedmiot transakcji nie będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż składników majątkowych nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. (…) transakcja sprzedaży Nieruchomości w zakresie działek nr (…) przez Sprzedającego będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Z uwagi na fakt, że ww. sprzedaż Budynku i Budowli wraz z urządzeniami budowlanymi będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to – po skutecznym spełnieniu warunków określonych w wyżej powołanych przepisach art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy – będą mogli Państwo wraz ze Sprzedającym skorzystać z opcji opodatkowania dostawy ww. Budynku i Budowli wraz z urządzeniami budowlanymi według właściwej dla tej czynności stawki VAT. (…) dostawa niezabudowanych działek nr (…) (w części objętej MPZP) i (…) (w części objętej MPZP), jako niekorzystająca ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, będzie opodatkowana według stawki właściwej. Natomiast dostawa niezabudowanych działek nr (…) (w części nie objętej MPZP) i (…) (w części nie objętej MPZP) będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.”

Z kolei w postanowieniu z 13 września 2024 r., Znak: 0111-KDIB3-1.4012.518.2024.1.KO Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że do zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku VAT do sprzedaży działki nr (...), ma zastosowanie interpretacja ogólna Ministra Finansów z 14 czerwca 2013 r. znak PT10/033/12/207/WLI/13/RD58639, w związku z czym wniosek w tej części jest bezprzedmiotowy.

Z interpretacji ogólnej wynika, że od 1 kwietnia 2013 r. w związku z wprowadzeniem do ustawy o podatku od towarów i usług definicji legalnej terenu budowlanego (art. 2 pkt 33 ustawy), dla potrzeb prawidłowej klasyfikacji gruntów celem zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, w sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków. Tym samym, od 1 kwietnia 2013 r. zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy są grunty, dla których nie ma zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro opisana transakcja w części dotyczącej sprzedaży Działek Zabudowanych oraz Działek Niezabudowanych w części objętej MPZP będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (w odniesieniu do Budynku i wszystkich Budowli znajdujących się na Działkach Zabudowanych Zainteresowani zrezygnowali z prawa do zwolnienia – art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT), to w tej części transakcji do opisanej we wniosku Umowy Sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym w tej części Umowa Sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z kolei, skoro opisana transakcja w części dotyczącej sprzedaży Działek Niezabudowanych w części nieobjętej MPZP, będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to w tej części będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

 - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00