Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2024 r., sygn. III SA/Wa 189/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie sędzia WSA Konrad Aromiński, sędzia WSA Dariusz Czarkowski (sprawozdawca), , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 maja 2024 r. sprawy ze skargi M.Z. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia z dnia [...] sierpnia 2023 r. nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M.Z. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

M.Z. (dalej: "Skarżący", "Wnioskodawca") wniósł do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Skarżący przedstawił następujący stan faktyczny: Wnioskodawca w 2023 r. zostanie fundatorem oraz jednym z beneficjentów założonej przez siebie fundacji rodzinnej (zwana dalej "Fundacją") w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (zwana dalej "UFR" lub ustawa o fundacji rodzinnej).

Beneficjentami fundacji będą poza fundatorem także małżonka oraz dwójka dzieci które w chwili zawiązywania fundacji oraz przez kilka pierwszych lat jej istnienia nie będą pełnoletnie.

Wnioskodawca wyjaśnił, że jako przyszły fundator fundacji rodzinnej oraz jeden z jej beneficjentów chciałby wiedzieć jakie obowiązki podatkowe będą ciążyć na beneficjentach oraz samej fundacji rodzinnej, w związku z działalnością inwestycyjną fundacji rodzinnej w spółki zagraniczne, w podatku dochodowym od osób prawnych. Fundacja będzie prowadziła działalność inwestycyjną bezpośrednio jak i pośrednio. W przypadku inwestycji bezpośrednich Fundacja jako udziałowiec spółek (polskich lub zagranicznych), akcjonariusz spółek akcyjnych (polskich lub zagranicznych), inwestor w funduszach inwestycyjnych (polskich lub zagranicznych) lub posiadacz obligacji będzie otrzymywała dochody z dywidend z innych spółek (polskich lub zagranicznych), dochody ze sprzedaży udziałów lub akcji innych spółek (polskich lub zagranicznych), dochody ze sprzedaży lub wykupu (umorzenia) certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (polskich i zagranicznych) jak również odsetki od obligacji emitowanych przez podmioty publiczne i prywatne z siedzibą w Polsce lub zagranicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00