Artykuł
aktualności
Twórcy w końcu wynagradzani za udostępnianie ich utworów w sieci
To efekt długo oczekiwanej nowelizacji prawa autorskiego, która obowiązuje od 20 września br. Wprowadza ona również korzystne zmiany dla wydawców i dziennikarzy, a także odpowiedzialność platform internetowych, które muszą uzyskiwać zgody na udostępnianie na nich utworów twórców
Mowa o ustawie z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz.U. z 2024 r. poz. 1254).
Nowelizacja wprowadza istotną, długo oczekiwaną i niestety – mając na uwadze poziom rozwoju internetu – sporo spóźnioną zmianę przepisów. Na ich mocy twórcy utworów literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych i słowno-muzycznych, w tym twórcy opracowania takich utworów, a także współtwórcy utworów audiowizualnych, uzyskali właśnie (od 20 września br.) prawo do stosownego wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów online. Przypomnijmy, że w przypadku tej ostatniej wymienionej grupy – czyli np. reżyserów, operatorów, twórców scenariusza – dotychczas głównym źródłem ich przychodu były tantiemy od nadawców telewizyjnych. Ponadto współtwórcy utworów audiowizualnych uzyskali prawo do wynagrodzenia z tytułu wyświetlania ich utworu w kinach lub najmu egzemplarzy ich utworów do publicznego odtwarzania. Dzięki nowelizacji twórcy audiowizualni są również uprawnieni do wynagrodzenia na dwóch nowych polach eksploatacji:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right