Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-19

energia

Scenariusze dla „komercyjnego” atomu

Przedsięwzięcia związane z atomem, które za poprzedniej władzy znajdowały się poza programem rządowym, ale mogły liczyć na wsparcie polityczne, są w stanie zawieszenia. A zbliża się czas decyzji

Kilka, a nie kilkanaście małych reaktorów Orlenu i Synthosu w najbliższych dekadach – tak po urealnieniu może wyglądać plan inwestycji w atom w jednym z flagowych projektów ostatnich lat. – Jest jasne, że w najbliższych dwóch dekadach nie wybudujemy kilkunastu SMR-ów, tylko kilka, że priorytet będą miały lokalizacje związane z oboma głównymi udziałowcami – słyszymy od rozmówcy zbliżonego do Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Na pierwszy ogień mają pójść Włocławek i Oświęcim, a w dalszej perspektywie możliwy będzie też rozwój atomu w Ostrołęce.

W sprawie drugiego co do wielkości publiczno-prywatnego projektu elektrowni jądrowej w Koninie, która miała powstać we współpracy z Koreańczykami z KHNP, trwa oczekiwanie na decyzje udziałowców: Polskiej Grupy Energetycznej i kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki ZE PAK. W czerwcu władze państwowej grupy komunikowały partnerom, że w grę wchodzi zamrożenie projektu. Wstrzymano wtedy również podpisanie już wynegocjowanej z Koreańczykami umowy na wykonanie studium wykonalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00