Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.356.2024.1.AG

Nabycie budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan (…) (Kupujący 1)

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani (…) (Kupująca 2)

Opis zdarzenia przyszłego

Kupują Państwo budynek mieszkalny jednorodzinny stanowiący część składową nieruchomości gruntowej, dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą nr (...). Ww. nieruchomość nabywają Państwo wspólnie, do majątku wspólnego małżeńskiego. Nigdy wcześniej nie nabyli Państwo żadnej nieruchomości z przeznaczeniem do celów mieszkalnych. Mieszkają Państwo w mieszkaniu służbowym.

Przysługuje Państwu prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, nabytego w drodze dziedziczenia, na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z (...) 2019 r., sporządzonego przez notariusza (...). Nabyli Państwo spadek po (...), Kupujący 1 – jako syn spadkodawczyni – w 1/2 części i Kupujący 2 – jako synowa spadkodawczyni – w 1/2 części.

Spadek obejmował budynek mieszkalny jednorodzinny stanowiący część składową nieruchomości gruntowej, dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi ksiegę wieczystą nr (...). Właścicielami ww. nieruchomości są Państwo – w wielkości udziału 1/1 we wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Ww. akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony na podstawie testamentu, w formie aktu notarialnego z (...) 2006 r. Rep. (...).

Pytanie

Czy przysługuje Państwu zwolnienie z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszej nabywanej przez Państwa nieruchomości do celów mieszkalnych?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, przy zakupie pierwszej nieruchomości do celów mieszkaniowych będą Państwo uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dotyczący Państwa sytuacji, przedstawiony przez Państwa stan faktyczny (zdarzenie przyszłe – przypis Organu), wypełnia dyspozycję art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynym posiadanym przez Państwa prawem własności jest dom jednorodzinny nabyty w drodze dziedziczenia – po mamie Kupującego 1 – na podstawie testamentu. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia z (...) 2019 r. Kupujący 1 odziedziczył 1/2 udziału w spadku a Kupujący 2 – 1/2 udziału w spadku, w skład którego wchodzi własność nieruchomości ujawniona w księdze wieczystej. Wielkość udziału w prawie własności wynosi 1/1 we wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zważywszy, że zgodnie z trescią przepisu art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonków mają równe udziały w majątku wspólnym, przysługujący zarówno Kupującemu 1 jak i Kupującemu 2 udział w prawie własności nieruchomości nie przekracza 50%. Posiadanie przez Państwa ww. prawa własności, nabytego w drodze dziedziczenia w udziale w wysokości 50% dla każdego z Państwa, nie stanowi przeszkody do zastosowania zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu pierwszego lokalu do celów mieszkalnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

1)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2)innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży na kupującym. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Zwalnia się od podatku sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Zatem zgodnie z powołanym powyżej przepisem, zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest:

- prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

- prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach. W przypadku, w którym kupującemu przysługuje lub przysługiwał udział w opisywanych prawach nabyty tytułem dziedziczenia − by mogło być zastosowane zwolnienie − wielkość przysługującego mu udziału nie może przekroczyć 50%.

W przypadku, gdy nieruchomość nabywana jest na współwłasność, to każdy z kupujących (małżonkowie, rodzice z dzieckiem, rodzeństwo, osoby obce) musi spełniać warunki określone w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dla możliwości objęcia zwolnieniem tej umowy sprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że oboje Państwo są właścicielami – w udziałach 1/2 każdy z Państwa – budynku mieszkalnego nabytego w drodze dziedziczenia. To oznacza, że spełniają Państwo warunek dotyczący limitowanego ustawą posiadania udziału w nieruchomości nabytej tytułem dziedziczenia – każde z Państwa nie posiada więcej niż 50% udziału w prawie własności budynku. Planują Państwo kupić nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.

Z opisu sprawy wynika, że spełniają Państwo warunki określone w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Do transakcji nabycia nieruchomości zabudowanej budynkiem jednorodzinnym będzie zatem miało zastosowanie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych – na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych − objęta będzie także sprzedaż gruntu, którego budynek mieszkalny jednorodzinny, jest częścią składową.

Przy czym, należy zwrócić uwagę, że jedna nieruchomość (księga wieczysta) może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych. Z ewidencji gruntów i budynków wynika, że działka ewidencyjna jest najmniejszą jednostką powierzchniową podziału kraju dla celów ewidencji. Działka ta może być przedmiotem obrotu (w tym sprzedaży). Jeżeli więc budynek mieszkalny znajduje się na jednej działce ewidencyjnej, to zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych objęta jest sprzedaż tylko tej właśnie działki ewidencyjnej wraz z naniesieniami na niej posadowionymi w postaci budynku mieszkalnego oraz wszystkich innych części składowych gruntu (tej działki).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00