Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-17

ochrona danych

Więcej dyskrecji w trybunale

Prywatność osób wnoszących skargi do Trybunału Konstytucyjnego nie będzie już naruszana. Ich dane nie będą drukowane w Dzienniku Ustaw

Obywatel składający skargę do Trybunału Konstytucyjnego będzie mógł zastrzec, że nie życzy sobie, aby jego dane osobowe były publikowane w zbiorze urzędowym orzecznictwa TK oraz w dzienniku urzędowym. Prezes TK, wysyłając orzeczenie do organu wydającego taki dziennik, będzie zobowiązany poinformować o zastrzeżeniu danych. Takie zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm i Senat ustawa o TK.

– To krok w dobrym kierunku. To istotna zmiana z punktu widzenia skarżących, gdyż wyroki trybunału zawierają obszerne uzasadnienia, w których znajduje się również opis stanu faktycznego danej sprawy. Jednocześnie dla osób korzystających z orzecznictwa trybunału, a więc prawników, którzy przygotowują skargi do TK i szukają precedensów czy też zagadnień, co do których trybunał już się wypowiedział, dane osobowe autorów skarg nie mają żadnego znaczenia. A więc z punktu widzenia proporcjonalności tych przepisów ta zmiana jest jak najbardziej pożądana – komentuje dr Kamil Stępniak, prezes Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00