Obowiązek rozstrzygania z urzędu o roszczeniach wynikających z rozporządzania majątkiem wspólnym przez małżonka - Uchwała SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. III CZP 38/23
W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami (art. 567 § 1 i 3 w zw. z art. 684 k.p.c.) sąd z urzędu rozstrzyga także o roszczeniach wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia składnikami majątku wspólnego przez jednego z małżonków na własne potrzeby przed ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Adam Doliwa
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk
SSN Maciej Kowalski
SSN Dariusz Pawłyszcze
SSN Ewa Stefańska
SSN Piotr Telusiewicz
na posiedzeniu jawnym 14 maja 2024 r. w Warszawie w sprawie z wniosku M.K. z udziałem J.K. o podział majątku wspólnego, na skutek przedstawienia przez Sąd Najwyższy postanowieniem z 10 marca 2023 r., II CSKP 569/22, zagadnienia prawnego:
Czy w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami (art. 567 § 1 i 3 w związku z art. 684 k.p.c.) sąd z urzędu rozstrzyga także o roszczeniach wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia składnikami majątku wspólnego przez jednego z małżonków na własne potrzeby przed ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej?"
podjął uchwałę:
„W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami (art. 567 § 1 i 3 w zw. z art. 684 k.p.c.) sąd z urzędu rozstrzyga także o roszczeniach wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia składnikami majątku wspólnego przez jednego z małżonków na własne potrzeby przed ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej.”.
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie o podział majątku wspólnego, w której postanowieniem z 19 września 2017 r. Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej oddalił wniosek uczestnika postępowania J.K. o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jego oraz wnioskodawczyni M.K., ustalił składniki majątkowe będące przedmiotem podziału, dokonał podziału majątku wspólnego i zasądził tytułem dopłaty od J.K. na rzecz M.K. kwotę 5 943 038,83 zł, płatną w 10 równych rocznych ratach po 594 303,88 zł.