Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.359.2024.2.AW

Ustalenie skutków podatkowych planowanego podziału spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy:

- wydzielany, w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar O stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- wydzielany, w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar K stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- Obszar W, pozostający po podziale w Spółce Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- planowana transakcja polegająca na wydzieleniu Obszaru O oraz Obszaru K oraz przeniesieniu ich do Spółek Przejmujących - w ramach opisanego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 12 sierpnia 2024 r. (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Opis i obecna struktura Spółki Dzielonej

Spółka Dzielona jest członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej (…) (dalej: „PGK”, „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Przedmiot działalności Spółki Dzielonej koncentruje się w trzech obszarach:

- Obszarze działalności związanej z (…).

- Obszarze działalności związanej z (…).

- Obszarze działalności związanej z (…).

W związku z rozbudowanym zakresem działalności, w Spółce Dzielonej funkcjonują trzy samodzielne Oddziały (zwane również tutaj zamiennie: „Obszarami”):

 1. Oddział O, który w ramach Spółki Dzielonej prowadzi kompleksowo działalność w zakresie: eksploatacji źródeł O, realizacji projektów w zakresie budowy nowych źródeł wytwórczych energii opartych na O oraz administrowania nieruchomościami pod instalacjami O, w skład, którego wchodzą w szczególności:

- aktywa O (m.in. (…)),

- składniki majątkowe i niemajątkowe (dokumentacja, decyzje, know-how) składające się na projekty O,

- nieruchomości znajdujące się pod instalacjami O, a także inne działki w użytkowaniu wieczystym do wykorzystania w kolejnych inwestycjach,

- pracownicy przyporządkowani działalności Oddziału w regulaminie organizacyjnym.

 2. Oddział K, realizujący kompleksowo działalność polegającą na prowadzeniu projektów budowy (…), w skład którego wchodzą w szczególności:

- składniki materialne i niematerialne (dokumentacja, decyzje, patenty, know-how) składające się na projekty energetyki k, w szczególności bloku kogeneracyjnego w (…) oraz kogeneracyjnego źródła ciepła w (…),

- nieruchomości związane z projektami energetyki k (siedziba Spółki w (…), składowiska w (…) oraz (…)), a także grunty w użytkowaniu wieczystym w (…) i w (…),

- udziały i akcje w spółkach związanych z energetyką k, tj. (…) (dalej: „E”) oraz (…) w (…) (dalej: „EP”),

- pracownicy przyporządkowani działalności Oddziału w regulaminie organizacyjnym.

3. Oddział W, realizujący kompleksowo działalność polegającą na realizacji projektów (…), których celem jest (…), a w skład, którego wchodzą w szczególności:

- składniki majątkowe i niemajątkowe (dokumentacja, decyzje, patenty, know-how) składające się na projekty mające na celu budowę infrastruktury, która swoim zakresem obejmie pełny łańcuch wartości gospodarki (…), w tym prawa wyłączne oraz prawa współwłasności do patentów związanych z w/w obszarem energetyki,

- składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na projekty B+R,

- pracownicy przyporządkowani działalności Oddziału w regulaminie organizacyjnym.

Każdy z Oddziałów posiada przyporządkowanych pracowników, zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Wnioskodawcy przyjętym uchwałą Zarządu, który szczegółowo określa organizację wewnętrzną i zasady funkcjonowania Spółki Dzielonej. Ponadto zgodnie z przewidzianym w regulaminie schematem organizacyjnym zespół pracowników wykonujących zadania dla poszczególnych Oddziałów jest zarządzany przez dedykowanych menedżerów, podlegających członkom Zarządu.

Ewidencja księgowa prowadzona w ramach Spółki Dzielonej odzwierciedla przyporządkowanie kosztów, przychodów, nakładów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych Oddziałów. Innymi słowy ewidencja księgowa Spółki Dzielonej umożliwia wygenerowanie danych finansowych (określenia sytuacji finansowej oraz wysokości generowanych przez Oddziały przychodów i kosztów) na poziomie wszystkich Obszarów. W ramach syntetycznych kont księgowych wyodrębnione są za pomocą kodów kontrolingowych (m.in. miejsc powstawania kosztów) dane finansowe dla każdego Oddziału Spółki. Każdy z Oddziałów posiada również dedykowane rachunki bankowe, z których regulowane są zobowiązania z tytułu faktur w odniesieniu do kosztów danego Oddziału oraz przyjmowana zapłata z tytułu należności z tytułu faktur sprzedażowych wystawionych w działalności danego Oddziału. Dane na fakturach dokumentujących przychody/należności Spółki Dzielonej pozwalają jednoznacznie ustalić przychody każdego z Oddziałów. Listy płac prowadzone są odrębnie dla pracowników każdego z Oddziałów. Wszystkie Oddziały posiadają ponadto odrębne budżety, a poszczególne projekty realizowane w ramach danego Oddziału przygotowywane są w oparciu o odrębne plany finansowe.

Planowana reorganizacja

Biorąc pod uwagę, że obszary aktywności Spółki Dzielonej realizowane w Oddziałach O i K, wykonywane są w Grupie Kapitałowej także w innych, dedykowanych tym działalnościom spółkach z Grupy - w celu uporządkowania działalności Grupy oraz wykorzystania efektów synergii dzięki standaryzacji i ujednoliceniu prowadzenia działalności w jednym podmiocie (w miejsce w tym przypadku dwóch, w zakresie Obszaru działalności O i Obszaru działalności K), jak również dla usprawnienia rozwoju każdego z obszarów działalności Spółki Dzielonej planowana jest reorganizacja, w ramach której dojdzie do podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych poprzez wydzielenie z niej składników majątkowych i niemajątkowych należących do Obszaru O oraz Obszaru K i przeniesienie tych części majątku do dwóch istniejących spółek Grupy zgodnie z opisem poniżej oraz pozostawienie składników majątkowych i niemajątkowych Obszaru działalności W w Spółce Dzielonej.

Funkcjonujące, samodzielne trzy Obszary działalności (Oddziały) wyodrębnione w ramach Spółki Dzielonej , wskutek planowanego podziału zostaną wydzielone odpowiednio:

- Obszar O - do spółki (…) (dalej: „TZE”), która w ramach GT zajmuje się (…);

- Obszar K - do spółki (…) (dalej: „TC”), która jako jedyna ze spółek Grupy zajmuje się (…),

- Obszar W - pozostawiony w Spółce Dzielonej, która na skutek podziału stanie się podmiotem wyspecjalizowanym w prowadzeniu projektów w zakresie gospodarki (…).

Zarówno spółka TZE, jak i spółka TC (dalej też łącznie jako: „Spółki Przejmujące”) są polskimi rezydentami podatkowymi oraz czynnymi podatnikami VAT. Obie Spółki Przejmujące należą do tej samej PGK, co Spółka Dzielona.

Konsekwencją podziału Spółki Dzielonej poprzez wydzielenie Obszarów O i K, jak również pozostawienie w Spółce Dzielonej Obszaru W będzie pełna kontynuacja działalności prowadzonej obecnie w ramach całej Spółki Dzielonej z przypisaniem kolejnych, odpowiadających ich przeznaczeniu zakresów poszczególnych Obszarów, tj. docelowo: będzie pełna kontynuacja działalności prowadzonej obecnie w ramach całej Spółki Dzielonej z przypisaniem kolejnych, odpowiadających ich przeznaczeniu zakresów poszczególnych Obszarów, tj. docelowo:

- kontynuowanie dotychczasowej działalności Obszaru O w ramach spółki TZE,

- kontynuowanie dotychczasowej działalności Obszaru K w spółce TC,

- kontynuowanie dotychczasowej działalności Obszaru W w Spółce Dzielonej.

Szczegółowy opis wyodrębnianych obszarów

W konsekwencji planowanej reorganizacji, w toku podziału Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących przeniesione zostaną materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, wykorzystywane do prowadzenia działalności poprzez Obszar O oraz Obszar K, na które składają się opisane poniżej składniki.

1. Oddział O

W ramach transferu Obszaru O do spółki TZE przeniesiony zostanie zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Oddział O warunkujących jego prawidłowe funkcjonowanie i umożliwiających kontynuowanie działalności Oddziału w dotychczasowym zakresie.

Do przenoszonych składników materialnych i niematerialnych będą należeć w szczególności:

 1) środki trwałe związane z działalnością Oddziału, w tym funkcjonujące farmy fotowoltaiczne oraz farmy w budowie, realizowane m.in. w ramach projektów:

- Budowa farmy fotowoltaicznej w (…),

- Budowa farmy fotowoltaicznej w (…),

- Budowa magazynów energii elektrycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą m.in. w lokalizacjach: (…)

oraz środki trwałe w budowie - poniesione nakłady na wskazane inwestycje prowadzone przez Obszar, w tym: nieruchomości gruntowe, budynki i budowle, zespoły paneli fotowoltaicznych, zespoły wiatrowe, magazyny energii, stacje transformatorowe, różnego rodzaju systemy zarządzania i monitorowania sieci, składowiska i inne,

 2) meble oraz wyposażenie związane z działalnością Oddziału i jego pracowników,

 3) inne niskocenne składniki majątku wykorzystywane w działalności Obszaru (w tym sprzęt i inne przedmioty wykorzystywane w pracy pracowników Oddziału),

 4) składniki niematerialne, obejmujące w szczególności wszystkie wartości niematerialne związane z działalnością realizowaną przez Oddział, w tym: oprogramowanie, licencje oraz autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej,

 5) prawa i obowiązki wynikające z aktów administracyjnych, w szczególności odpowiednich decyzji oraz pozwoleń (m.in. decyzje o pozwoleniu na budowę, decyzje środowiskowe, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji), które zgodnie z właściwymi przepisami prawa mogą zostać przeniesione na Spółkę Przejmującą,

 6) prawa i obowiązki wynikające z umów przypisanych działalności Oddziału, w tym umów z kontrahentami i dostawcami, a także umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi w Oddziale zgodnie z regulaminem organizacyjnym (zakład pracy), w tym wynikające z nich zobowiązania.

Ponadto, zgodnie z polityką funkcjonującą w ramach Grupy, Spółka Przejmująca rozszerzy zakres umowy Service Level Agreement (SLA) w zakresie dostarczania wyspecjalizowanych usług (m.in. takie usługi świadczone są przez Centra Usług Wsparcia np. z zakresu usług płacowo- kadrowych, finansowo-księgowych, IT) i innych umów wsparcia niezbędnych dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przejętego przez nią Obszaru, tak jak to ma miejsce w Spółce Dzielonej, albowiem analogiczne umowy funkcjonują obecnie w Spółce Wnioskodawcy oraz w Spółce Przejmującej.

Równocześnie, w sytuacjach, w których nie będzie możliwe zawarcie przez Spółkę Przejmującą odrębnych umów, pozwalających na korzystanie w dotychczasowym zakresie ze świadczeń nabywanych przez Spółkę Dzieloną na potrzeby realizowanych przedsięwzięć (np. z uwagi na ograniczenia o charakterze regulacyjnym, bądź też wynikających z postanowień umownych), zawarte zostaną odpowiednie umowy trójstronne pomiędzy Spółką Dzieloną, Spółką Przejmującą oraz kontrahentem, pozwalające na kontunuowanie przedsięwzięć na dotychczasowych warunkach.

Ewidencja księgowa prowadzona w ramach Spółki Dzielonej odzwierciedla przyporządkowanie przychodów i kosztów związanych z działalnością Obszaru. W związku z prowadzoną obecnie w ramach Obszaru O działalnością oraz jego majątkiem osiągane są obecnie przychody, które przejdą wraz z wydzieleniem tego Oddziału jako jej nierozerwalna całość, a ponadto mają pozostać utrzymane po dokonaniu wydzielenia. Owe przychody generowane są z tytułu sprzedaży energii elektrycznej produkowanej na farmach fotowoltaicznych oraz ze sprzedaży gwarancji pochodzenia energii. Zatem wszystkie te źródła przychodów będą kontynuowane w Spółce Przejmującej po dokonaniu podziału.

Co istotne z punktu widzenia samodzielnego prowadzenia działalności przez Obszar O, a także dalszego prowadzenia inwestycji w niezakłócony sposób, jak dotychczas, Spółka Przejmująca będzie miała zapewnione finansowanie tych procesów inwestycyjnych. TZE korzysta bowiem i będzie korzystać z funkcjonujących w GT rozwiązań i instrumentów finansowych - w rozszerzonym zakresie odpowiadającym potrzebom związanym z przejętymi w ramach Obszaru O projektami.

2. Oddział K

W ramach podziału Spółki Dzielonej, do Spółki TC wydzielony zostanie Oddział K, na który składa się zespół składników materialnych i niematerialnych, warunkujących jego prawidłowe funkcjonowanie i umożliwiających kontynuowanie działalności w dotychczasowym zakresie.

Do przenoszonych składników materialnych i niematerialnych będą należeć w szczególności:

 1) wszystkie środki trwałe związane z działalnością Oddziału, oraz środki trwałe w budowie (poniesione nakłady na wskazane inwestycje) w ramach prowadzonych przez Oddział projektów budowy źródeł w energetyce k, w tym bloku kogeneracyjnego w (…) oraz (…), m.in: nieruchomości związane z projektami energetyki k, w tym siedziba Spółki Dzielonej w (…), składowiska w (…) oraz (…), a także działki w użytkowaniu wieczystym, budowle, rurociągi, składowiska i inne,

 2) meble oraz wyposażenie związane z działalnością Oddziału i jego pracowników,

 3) inne niskocenne składniki majątku wykorzystywane w działalności Obszaru (w tym sprzęt i inne przedmioty wykorzystywane w pracy pracowników Oddziału),

 4) składniki niematerialne, obejmujące w szczególności wszystkie wartości niematerialne związane z działalnością realizowaną przez Oddział, oprogramowanie, licencje oraz autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej.

 5) prawa i obowiązki wynikające z aktów administracyjnych, w szczególności odpowiednich decyzji oraz pozwoleń (m.in. decyzje o pozwoleniu na budowę, decyzje środowiskowe, promesa zmiany koncesji wynikającej z regulacji prawa energetycznego), które zgodnie z właściwymi przepisami prawa mogą zostać przeniesione na Spółkę Przejmującą,

 6) prawa i obowiązki wynikające z umów przypisanych działalności Oddziału, w tym umów z kontrahentami i dostawcami, a także umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi w Oddziale zgodnie z regulaminem organizacyjnym (zakład pracy), w tym wynikające z nich zobowiązania.

 7) prawa strony w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie przeglądu pozwolenia zintegrowanego składowiska odpadów poprodukcyjnych,

 8) udziały i akcje w spółkach E oraz EP.

W nawiązaniu do aktywów wskazanych w pkt 8) powyżej Wnioskodawca nadmienia, że majątek Obszaru K obejmuje także akcje i udziały dwóch spółek prawa handlowego, będące w posiadaniu Spółki Dzielonej. Kwalifikacja przedmiotowych akcji i udziałów do Obszaru K (docelowo przejmowanego przez TC) podyktowana była charakterem prowadzonej działalności obu spółek zależnych. A mianowicie, E jest wytwórcą energii elektrycznej i ciepła grzewczego na potrzeby (…), eksploatującym blok energetyczny gazowo-parowy oraz rezerwowe źródło ciepła grzewczego opalane gazem ziemnym. EP jest przedsiębiorstwem inżynierskim prowadzącym działalność doradczą i ekspercką w obszarach doradztwa inwestycyjnego oraz pomiarów w energetyce i przemyśle. Usługi EP wspierają procesy transformacji w energetyce, w tym także w ciepłownictwie.

Poza zakresem składników majątkowych i niemajątkowych oraz praw i obowiązków z umów wskazanych powyżej, zgodnie z polityką funkcjonującą w ramach GT, Spółka Przejmująca rozszerzy zakres umowy Service Level Agreement (SLA) w zakresie dostarczania wyspecjalizowanych usług (m.in. takie usługi świadczone są przez Centra Usług Wsparcia, np. z zakresu usług płacowo-kadrowych, finansowo-księgowych, IT) i innych umów wsparcia niezbędnych dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przejętego przez nią Obszaru, tak jak ma to miejsce obecnie w Spółce Dzielonej, tj. analogiczne umowy funkcjonują obecnie w Spółce Dzielonej oraz w Spółce Przejmującej.

Równocześnie, w sytuacjach, w których nie będzie możliwe zawarcie przez Spółkę Przejmującą odrębnych umów, pozwalających na korzystanie w dotychczasowym zakresie ze świadczeń nabywanych przez Spółkę Dzieloną na potrzeby realizowanych przedsięwzięć (np. z uwagi na ograniczenia o charakterze regulacyjnym, bądź też wynikających z postanowień umownych), zawarte zostaną odpowiednie umowy trójstronne pomiędzy Spółkę Dzieloną, Spółką Przejmującą oraz kontrahentem, pozwalające na kontunuowanie przedsięwzięć na dotychczasowych warunkach.

Ewidencja księgowa prowadzona w ramach Spółki Dzielonej odzwierciedla przyporządkowanie przychodów i kosztów związanych z działalnością Obszaru. W związku z prowadzoną obecnie w ramach Obszaru K działalnością oraz jego majątkiem osiągane są przychody, których osiąganie będzie kontynuowane po dokonaniu wydzielenia. Owe przychody generowane są głównie na podstawie umów wynajmu nieruchomości oraz umowy dzierżawy nieruchomości z prawem pobierania pożytków (składowisko). Po planowanym ukończeniu w ramach Obszaru K inwestycji w źródła wytwórcze w energetyce k, planowane jest poszerzenie bazy przychodowej o przychody z tytułu sprzedaży energii i ciepła, które będą już realizowane w Spółce Przejmującej.

Ważnym, z punktu widzenia samodzielności prowadzenia działalności przez Obszar K, a także dalszego prowadzenia inwestycji w k źródła energii w niezakłócony sposób, jest to, że Spółka Przejmująca będzie miała zapewnione finansowanie procesów inwestycyjnych. TC korzysta bowiem i będzie korzystać z funkcjonujących w Grupie rozwiązań i instrumentów finansowych - w rozszerzonym zakresie odpowiadającym potrzebom związanym z przejętymi w ramach Obszaru projektami.

3. Oddział W

W ramach podziału Spółki Dzielonej i wydzielenia samodzielnych oddziałów O i K do Spółek Przejmujących, w Spółce Dzielonej pozostanie Oddział W, na który składa się zespół składników materialnych i niematerialnych, warunkujących jego prawidłowe funkcjonowanie i umożliwiających kontytuowanie działalności w dotychczasowym zakresie.

Składniki materialne i niematerialne Oddziału obejmują i obejmować będą w szczególności:

 1) środki trwałe (głównie instalacje badawcze) oraz środki trwałe w budowie (poniesione nakłady) na wszelkie inwestycje i projekty prowadzone przez Obszar dotyczące m.in.: (…)

 2) meble oraz wyposażenie związane z działalnością Oddziału i jego pracowników,

 3) inne niskocenne składniki majątku wykorzystywane w działalności Obszaru (w tym sprzęt i inne przedmioty wykorzystywane w pracy pracowników Oddziału),

 4) składniki niematerialne, obejmujące w szczególności wszystkie wartości niematerialne i prawne związane z działalnością realizowaną przez Oddział, w tym: oprogramowanie, licencje oraz know-how w zakresie technologii, a także prawa wyłączne oraz prawa współwłasności do patentów związanych z w/w Obszarem,

 5) prawa i obowiązki wynikające z aktów administracyjnych, w szczególności odpowiednich decyzji oraz pozwoleń,

 6) prawa i obowiązki wynikające z umów przypisanych działalności Oddziału, w tym umów z kontrahentami i dostawcami, a także umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi w Oddziale zgodnie z regulaminem organizacyjnym (zakład pracy), w tym wynikające z nich zobowiązania,

 7) prawa strony postępowań sądowych i administracyjnych prowadzonych przez Spółkę Dzieloną w ramach działalności Obszaru.

Poza zakresem składników majątkowych i niemajątkowych oraz praw i obowiązków z umów wskazanych powyżej, zgodnie z polityką funkcjonującą w ramach Grupy, Spółka Dzielona pozostanie stroną umowy Service Level Agreement (SLA) w zakresie dostarczania wyspecjalizowanych usług wsparcia (m.in. takie usługi świadczone są przez Centra Usług Wsparcia np. z zakresu usług kadrowo - płacowych, finansowo-księgowych, IT) i innych umów wsparcia niezbędnych dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Oddziału W.

Ewidencja księgowa prowadzona w ramach Spółki Dzielonej pozwala na ustalenie przychodów i kosztów przyporządkowanych działalności Obszaru. W związku z prowadzoną obecnie w ramach Obszaru W działalnością oraz jego majątkiem osiągane są obecnie przychody, które mają pozostać utrzymane po dokonaniu podziału. Przychody generowane są głównie z usług świadczonych dla spółek Grupy i na podstawie umowy SLA (w zakresie m.in. obsługi projektów B+R w okresie ich trwałości).

Co istotne, z punktu widzenia samodzielności prowadzenia działalności przez Obszar W, a także dalszego prowadzenia inwestycji w Obszarze W w niezakłócony sposób, jest to, że Spółka Dzielona kontynuująca działalność Oddziału W będzie miała zapewnione finansowanie procesów inwestycyjnych. Spółka Dzielona nadal korzystać bowiem będzie z funkcjonujących w Grupie rozwiązań i instrumentów finansowych w koniecznym zakresie odpowiadającym potrzebom związanym z kontynuacją projektów w tym Obszarze.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 12 sierpnia 2024 r. wskazali Państwo, że siedzibą Spółki Dzielonej po dokonaniu podziału pozostanie miasto (…). Zgodnie z planem podziału, również adres rejestracyjny Spółki Dzielonej nie ulegnie zmianie na skutek podziału pomimo, że własność budynku, w którym Spółka Dzielona jest zarejestrowana zostanie przeniesiona na rzecz spółki (…) (dalej: „TC” lub „Spółka Przejmująca”).

Pod adresem siedziby Spółki Dzielonej realizowana jest jej działalność obejmująca wszystkie trzy Obszary tj. O, K i W, przy czym nie jest możliwe przeniesienie własności części budynku siedziby na każdą ze Spółek Przejmujących. Z powyższego względu w ramach planowanego podziału Spółki Dzielonej, uwzględniając skalę działalności Obszaru K, jak również lokalizację budynku względem planowanej inwestycji w ramach tego obszaru działalności, budynek siedziby Spółki Dzielonej przypisano do TC. Jednocześnie dla działalności prowadzonej przez Obszar W, która pozostaje w Spółce Dzielonej wystarczające będzie użytkowanie części pomieszczeń tej nieruchomości na podstawie umowy najmu.

Nieruchomość, w której będzie znajdowała się siedziba Spółki Dzielonej będzie wykorzystywana na podstawie umowy najmu części nieruchomości, zawartej pomiędzy Spółką Dzieloną a TC.

Podział Spółki Dzielonej celem przeniesienia do Spółek Przejmujących Oddziału O oraz Oddziału K zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Podział ma na celu uporządkowanie obszarów działalności Spółki Dzielonej pomiędzy spółkami Grupy w celu dalszego ich rozwoju w ramach dedykowanych spółek Grupy. Działania te wpisują się w realizację założeń strategicznych związanych z transformacją energetyczną w kierunku neutralności klimatycznej Grupy (rozwój O oraz dekarbonizacja i rozwój ciepłownictwa, w tym opartego na źródłach k).

Podsumowując powyższe, uzasadnione jest przeprowadzenie podziału spółki (…) (dalej: „TI”) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych poprzez wydzielenie z niej składników majątkowych i niemajątkowych dot. O oraz energetyki k i przeniesienie tych części majątku do dwóch istniejących spółek Grupy.

Jednocześnie, Wnioskodawca zwraca uwagę, że potwierdzenie uzasadnionych przyczyn ekonomicznych przez organ w wydawanej interpretacji nie było i nie jest przedmiotem zapytania w ramach wniosku.

Uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie będzie głównym lub jednym z głównych celów opisanego we wniosku podziału TI, zważywszy na konieczność realizacji założeń transformacji energetycznej, o czym Wnioskodawca wskazał również w ramach odpowiedzi na pytanie nr 3 powyżej.

Jednocześnie, Wnioskodawca zwraca uwagę, że potwierdzenie przez organ w wydawanej interpretacji, że uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie będzie głównym lub jednym z głównych celów opisanego we wniosku podziału Spółki Dzielonej, nie było przedmiotem zapytania Wnioskodawcy w ramach niniejszego wniosku.

Pytania

 1. Czy wydzielany, w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar O stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

 2. Czy wydzielany, w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar K stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?

 3. Czy Obszar W, pozostający po podziale w Spółce Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu 4a pkt 4 ustawy CIT?

 4. Czy planowana transakcja polegająca na wydzieleniu Obszaru O oraz Obszaru K oraz przeniesieniu ich do Spółek Przejmujących - w ramach opisanego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

 1. wydzielany w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar O stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT”);

 2. wydzielany w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie Obszar K stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy CIT;

 3. Obszar W, pozostający w Spółce Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy CIT;

 4. w konsekwencji stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do zapytań 1-3, planowana transakcja polegająca na wydzieleniu Obszaru O oraz Obszaru K oraz przeniesieniu ich do Spółek Przejmujących w ramach opisanego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.

Uzasadnienie

Ad 1, 2, 3

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym majątek obu Obszarów przenoszonych do Spółki Przejmującej oraz Obszaru W pozostający w Spółce Dzielonej na dzień planowanego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy CIT. Na wstępie należy wskazać, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa została zdefiniowana w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy CIT, w myśl, której zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Analiza powyższej definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jak również praktyki organów podatkowych i orzecznictwa sądów, prowadzi do wniosku, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

1. w ramach przedsiębiorstwa istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu ustawy CIT.

Powyższe stanowisko znajduje pełne potwierdzenie w praktyce stosowania prawa. W szczególności wskazać należy, iż taki sposób rozumienia zaprezentowanych definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy CIT dominuje w interpretacjach przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe (przykładowo wskazać można na interpretacje wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.49.2022.2.ŚS, czy z 11 lutego 2021 r., Znak 0111-KDIB1-1.4010.501.2020.2.ŚS).

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do zespołu aktywów wydzielanych do Spółek Przejmujących w ramach Obszarów O i K oraz pozostającego w Spółce Dzielonej Obszaru W, wszystkie ww. przesłanki zostały spełnione.

Wnioskodawca przedstawia poniżej szczegółową analizę kryteriów warunkujących uznanie, że zespoły składników materialnych i niematerialnych obu obszarów wydzielanych do Spółek Przejmujących (tj. Obszar O i Obszar K) oraz zespół składników materialnych i niematerialnych Obszaru W pozostającego w Spółce Dzielonej stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy CIT.

Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że warunek istnienia zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych będzie spełniony w przypadku wszystkich trzech Obszarów, gdyż w skład majątku, który zostanie wydzielony i przeniesiony do Spółek Przejmujących wejdą wszystkie aktywa i pasywa pozwalające na realizację obecnych ich funkcji oraz prowadzenie przez nie niezależnej działalności. Podobnie rzecz się ma w przypadku majątku Obszaru W, pozostającego w Spółce Dzielonej. Będą to zarówno składniki materialne (środki trwałe, aktywa obrotowe), jak i niematerialne (m.in. WNiP-y, patenty, decyzje oraz prawa i obowiązki związane z umowami handlowymi). W skład szeroko rozumianego majątku wszystkich trzech Obszarów będą wchodziły również należności i zobowiązania oraz przyporządkowani im w regulaminie organizacyjnym pracownicy.

Ponadto, zarówno majątek, który zostanie wydzielony do Spółek Przejmujących, jak i ten pozostający w Spółce Dzielonej tworzy określony zorganizowany zespół, a nie tylko sumę poszczególnych składników. Dzięki temu, zarówno Spółki Przejmujące będą mogły kontynuować działalność w zakresie w jakim jest obecnie prowadzona przez Obszary O i K, jak i Spółka Dzielona będzie mogła kontynuować działalność w pozostałym po dokonaniu podziału, dotychczasowym zakresie Obszaru W (i osiągać z tego tytułu przychody ze źródeł analogicznych do obecnie realizowanych).

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że składniki majątkowe każdego z Obszarów Spółki, Dzielonej zarówno tych będących przedmiotem wydzielenia do Spółek Przejmujących, jak i Obszaru pozostającego w Spółce Dzielonej będą stanowić zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu ustawy CIT. W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie powyższe warunki są bowiem spełnione w przypadku każdego z trzech wyodrębnionych w Spółce Dzielonej Obszarów.

Wydzielenie funkcjonalne

Podstawową przesłanką, warunkującą uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy CIT, jest jego wyodrębnienie funkcjonalne, przez które należy rozumieć potencjalną zdolność do samodzielnego realizowania określonych zadań gospodarczych w oparciu o wydzielany zespół składników majątkowych. Przenoszone składniki majątkowe muszą stanowić pewne minimum umożliwiające nabywcy kontynuowanie realizowania zadań gospodarczych, prowadzonych wcześniej w obrębie przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

W praktyce, za wyodrębnieniem funkcjonalnym przemawiać może zatem w szczególności zapewnienie każdemu obszarowi szeroko rozumianego zaplecza operacyjno-finansowo- administracyjnego, pozwalającego na niezakłócone kontynuowanie działalności gospodarczej.

Ocena wydzielenia funkcjonalnego z perspektywy rozstrzygnięcia o istnieniu ZCP oznacza zatem ocenę stopnia niezależności danego obszaru od pozostałej części przedsiębiorstwa oraz jego samowystarczalność. ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Odnosząc powyższe do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego nie powinno budzić wątpliwości, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na każdy z opisanych Obszarów, powinien być traktowany jako zorganizowany zespół składników majątkowych, umożliwiający kontynuację dotychczas prowadzonej przez te Obszary działalności gospodarczej w odrębnych już podmiotach.

Opisane składniki majątkowe, które zostaną przeniesione na Spółki Przejmujące, jak i te pozostające w Spółce Dzielonej takie jak nieruchomości, maszyny i urządzenia, licencje, pozostałe środki trwałe oraz prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, czy umów (w tym umów o pracę), są powiązane przez cel, jakiemu służą. Cel ten został jasno zdefiniowany dla poszczególnych Obszarów działalności - Oddziałów: O, K i W. Dla Oddziału O jest nim prowadzenie kompleksowo działalności gospodarczej, polegającej na (…). Dla Oddziału K jest nim realizowanie (…).

Natomiast dla Oddziału W celem jest prowadzenie kompleksowo działalności gospodarczej, polegającej na realizowaniu projektów (…).

Ponadto należy podkreślić, że wszystkie podmioty kontynuujące działalność realizowaną obecnie w każdym z trzech Obszarów Wnioskodawcy (tj. obie Spółki Przejmujące oraz Spółka Dzielona), wraz z przejściem praw i obowiązków wynikających z podziału, będą mieć zapewnione finansowanie realizacji projektów prowadzonych w ramach Obszarów a także ich działalności operacyjnej, w ramach istniejącego modelu finansowego Grupy. Wszystkie z tych podmiotów będą bowiem korzystać z funkcjonujących w Grupie rozwiązań i instrumentów finansowych, co oznacza, że po dokonaniu wydzielenia Obszarów do Spółek Przejmujących możliwe będzie ich niezakłócone, dalsze funkcjonowanie oraz kontynuowanie prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej. Podobnie, Spółce Dzielonej pozwoli to na prowadzenie działalności ukierunkowanej na produkcję wodoru w wyniku realizowanych projektów w zasadniczo niezmienionej postaci. W przyszłości, sprzedaż (…) stanowić będzie podstawowe źródło przychodów Spółki Dzielonej z instalacji będących dziś przedmiotem prowadzonych projektów.

W ocenie Wnioskodawcy, na stan wydzielenia funkcjonalnego nie wpływa fakt, że Spółki Przejmujące oraz Spółka Dzielona będą po podziale korzystać ze świadczeń innych podmiotów, co dotyczy w szczególności zapewnienia obsługi tych spółek z perspektywy usług związanych z obsługą księgową, podatkową, kadrowo - płacową, IT i innych. Jak zostało już bowiem wskazane, model funkcjonowania Grupy zakłada korzystanie z usług wsparcia centrów usług wspólnych, co ma swoje uzasadnienie natury biznesowej. Co więcej, korzystanie z usług wsparcia świadczonych przez inne, wyspecjalizowane podmioty, jest powszechnie stosowaną praktyką gospodarczą, pozwalającą na pozyskanie w sposób efektywny, elastyczny i często łatwy do modyfikacji i zastąpienia usług specjalistycznych, świadczonych w sposób profesjonalny, umożliwiając koncentrację na kluczowych aktywnościach operacyjnych. Korzystanie z usług wsparcia bez wątpienia nie wpływa zatem na brak uznawania podmiotów z nich korzystających za przedsiębiorstwa, czy też odpowiednio zorganizowane części przedsiębiorstwa. Ponadto, obecnie Spółki Przejmujące i Spółka Dzielona również korzystają z takich usług.

Dla uznania danego zespołu składników majątkowych za ZCP niezbędne jest nie tylko to, aby istniał odpowiedni zespół składników majątkowych, ale również, aby poszczególne składniki były powiązane funkcjonalnie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2021 r., Znak: 0114-KDIP4-3.4012.521.2020.2.MAT wskazał, że: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębne przedsiębiorstwo, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.

Z powyższego wynika, że oceniając spełnienie kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego, koniecznym jest wzięcie pod uwagę specyfiki branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Zarówno w interpretacjach organów, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych analizujących status zorganizowanej części przedsiębiorstwa, często zwraca się uwagę na outsourcing usług wsparcia (m.in. administracyjnych, kadrowych czy finansowych) do wyspecjalizowanych podmiotów, realizujących funkcje typu „back-office” (zob. wyrok NSA z 23 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1643/10, por. Wyrok WSA w Poznaniu z 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 988/17, por. Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.49.2022.2.ŚS). Podkreśla się, że delegowanie tego typu funkcji do odrębnego podmiotu jest typową praktyką rynkową, która nie wyklucza uznania zespołu składników za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

Struktura Spółki Dzielonej, w tym Obszarów O, K i W oraz generowane przez nie przychody wskazują, iż wyodrębnione części spełniają przedmiotowy warunek. Składniki wchodzące w skład wyodrębnianych zespołów w ramach Oddziałów nie są przyporządkowane w sposób przypadkowy, ale tworzą określoną gospodarczą całość pozwalającą na samodzielne prowadzenie działalności, jedynie z pomocniczym zaangażowaniem aktywów pozostałej części Spółki Dzielonej oraz innych podmiotów Grupy. Analogiczna sytuacja występuje obecnie w przypadku działalności pozostającej w Spółce Dzielonej, przy czym niezbędne funkcje wsparcia mogą być zastąpione usługami podmiotów zewnętrznych. Jak zostało już wskazane, korzystanie przez przedsiębiorstwa z zewnętrznych usług wsparcia, co jest powszechną praktyką gospodarczą mającą swoje uzasadnienie ekonomiczne, nie odbiera statusu przedsiębiorstwa całej Spółce Dzielonej, a statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jej poszczególnym Obszarom. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że zespoły składników majątkowych i niemajątkowych, wchodzących w skład opisanych Obszarów, nie są przypadkowym zbiorem, a składniki te są ze sobą powiązane w sposób funkcjonalny i umożliwiają samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.

Powyższe konkluzje znajdują także potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1896/11) stwierdził, że: „Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej (...). W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, a Naczelny Sąd Administracyjny w składzie orzekającym w tej sprawie poglądy te podziela, że możliwość uznania danej czynności prawnej za mającą za przedmiot zorganizowaną część przedsiębiorstwa zależna jest właśnie od tego, czy zespół ten pozwala na realizację działań gospodarczych, do których zorganizowana część przedsiębiorstwa została powołana”.

Wnioskodawca stoi w konsekwencji na stanowisku, że opisane Obszary jako wewnętrzne jednostki Spółki Dzielonej stanowią wyodrębnione funkcjonalnie zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania w zakresie prowadzonych obecnie przedsięwzięć, spełniając tym samym pierwszą przesłankę (wyodrębnienia funkcjonalnego) uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Wydzielenie organizacyjne

Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.

Warunek wyodrębnienia organizacyjnego w ocenie Wnioskodawcy powinien być uważany za spełniony m.in. w sytuacji, gdy dany zespół ma określone miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa jako wyodrębniona jednostka wewnętrzna, bądź zespół powiązanych funkcjonalnie, kilku jednostek, np. oddziałów, zakładów, wydziałów, biur, projektów itp. Ocena odrębności w tej płaszczyźnie powinna polegać na analizie umiejscowienia zespołu składników majątkowych w ramach struktury przedsiębiorstwa oraz ich zorganizowania i możliwości alokacji do zadań, których wykonywaniu mają służyć. Tym samym, wyodrębnienie jednostki organizacyjnej z istniejącego przedsiębiorstwa powinno tworzyć odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki Dzielonej. Takie stanowisko zaprezentował m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z 17 stycznia 2018 r., Znak 0112-KDIL2-3.4012.516.2017.2.WB czy 9 sierpnia 2019 r., Znak: 0114-KDIP2-2.4010.243.2019.3.RK.

Odnosząc powyższe ustalenia do sytuacji Wnioskodawcy należy stwierdzić, iż majątek Obszarów wydzielanych ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących, jak i ten w niej pozostający spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, gdyż Obszary te stanową odrębną strukturę organizacyjną, mającą odrębne zakresy działalności oraz swoich przyporządkowanych w schemacie organizacyjnym pracowników. Poszczególne decyzje biznesowe dotyczące bieżącej działalności Obszarów zapadają na szczeblu kadry zarządzającej zgodnie ze strukturą Spółki Dzielonej i uprawnieniami obwiązującymi w grupie kapitałowej.

Na formalne wyodrębnienie Obszarów w Spółce Dzielonej i w jej strukturze organizacyjnej wskazuje Regulamin Organizacyjny Spółki Dzielonej przyjęty uchwałą zarządu, który szczegółowo określa schemat organizacyjny Spółki Dzielonej. Wskazuje to na faktyczne wyodrębnienie w ramach wewnętrznej struktury Spółki Dzielonej każdego z trzech opisanych w zdarzeniu przyszłym Obszarów, które zostaną wydzielone w wyniku podziału Spółki Dzielonej jako ZCP.

Ponadto, każdy z Obszarów i przypisane do niego składniki majątkowe (materialne i niematerialne), realizują specyficzne funkcje, charakteryzują się pewną autonomią w ramach Spółki Dzielonej, jak również zespołem pracowniczym. Dodatkowo, powyższe wnioski potwierdza również odmienny charakter działalności prowadzonej przez każdy z Oddziałów od pozostałych części przedsiębiorstwa. W interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.231.2023.2.RH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał następujące stanowisko w całości za prawidłowe (odstępując od uzasadnienia): "Wyodrębnienie organizacyjne sprowadza się do odmiennego przedmiotu działalności obu zorganizowanych części przedsiębiorstwa w ramach jednej działalności gospodarczej. Na wyodrębnienie organizacyjne wskazuje odmienny charakter prowadzonych działalności, (...) obecnie w ramach prowadzonego jednego przedsiębiorstwa”. Jak wskazano powyżej, Obszary działalności Wnioskodawcy, tj. W, O i K realizują i będą realizować odmienne cele, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego.

Istotnym czynnikiem świadczącym o wyodrębnieniu organizacyjnym jest czynnik ludzki, czyli personel posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie w zakresie zadań przypisanych do Obszaru i tym samym dedykowany do wykonywania zadań do nich przypisanych. Jak zostało wskazane w ramach przedstawionego stanu przyszłego, w związku z planowanym podziałem, na podstawie art. 231 Kodeksu pracy dojdzie do przejścia części wyodrębnionych zakładów pracy Spółki Dzielonej na Spółki Przejmujące (nowych pracodawców) i w konsekwencji do przejęcia przez Spółki Przejmujące grona pracowników Spółki Dzielonej (kilkadziesiąt osób), przypisanych w sposób jednoznaczny odpowiednio do Obszaru O oraz Obszaru K. Wydzielenie Obszarów do nowych podmiotów, co do zasady nie zmieni organizacji pracy poszczególnych pracowników przypisanych do wydzielanych Obszarów; planowany podział nie wpłynie w istotny sposób na zakres pełnionych obowiązków przez przeniesionych pracowników, podobnie jak tych, pozostających w Spółce Dzielonej.

Zdaniem Wnioskodawcy, na powyższą konkluzję nie powinien mieć wpływu fakt, że Obszary niektóre funkcje wspierające obecnie ich działalność, (przykładowo w postaci obsługi księgowej, czy kadrowo - płacowej) realizują z pomocą podmiotów zewnętrznych. Zgodnie bowiem z modelem przyjętym w Grupie, w której działa Wnioskodawca, funkcje te realizuje na rzecz spółek Grupy dedykowany tej działalności, wyspecjalizowany podmiot. Już w ramach obecnego stanu faktycznego zatem, Spółka Dzielona nie jest wyposażona w strukturze swojego przedsiębiorstwa w służby samodzielnie realizujące te działania, korzystając w tym zakresie z outsourcingu zapewnionego przez dedykowany podmiot w Grupie. W ocenie Wnioskodawcy brak jest zatem w tym wypadku przesłanek do powielania funkcji wsparcia w stosunku do głównej działalności gospodarczej bowiem:

 1. funkcje te nie są kluczowe z perspektywy możliwości prowadzenia zamierzonej działalności i nie pozbawiają składników majątku przyporządkowanych do Obszarów przymiotu samodzielności;

 2. funkcje te będą zapewnione przez wyspecjalizowany podmiot w Grupie. Powyższe stwierdzenie jest zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez NSA, przykładowo w wyroku z dnia 23 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1643/10) oraz w wyroku z dnia 27 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1383/10).

W ocenie Wnioskodawcy każdy z trzech opisanych Obszarów cechuje się zatem odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym, pozwalającym na uznanie go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy CIT.

Wydzielenie finansowe

Kolejnym aspektem wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych, kluczowym dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest jego wyodrębnienie finansowe.

O wyodrębnieniu finansowym należy mówić w przypadku istnienia możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową. W kontekście oceny poziomu wydzielenia finansowego niewątpliwie kluczowym elementem jest organizacja ewidencji księgowej podatnika. W związku z powyższym powinna być ona zorganizowana w taki sposób, aby możliwa była identyfikacja wszystkich istotnych przychodów i kosztów poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

Podstawową kwestią jest również przyporządkowanie aktywów i zobowiązań. Dotyczy to przy tym nie tylko takich pozycji jak środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, wyposażenie itp., ale również należności oraz zobowiązań.

Powyższe jest spójne z utrwaloną praktyką organów podatkowych, zgodnie z którą wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej danej masy majątkowej, ale stan, w którym prowadzone ewidencje pozwalają na przyporządkowanie przychodów i kosztów, i odpowiednio aktywów oraz zobowiązań, do danej ZCP. Takie przyporządkowanie rozumiane jest jako możliwość przypisania tych wartości do realizowanych przez ZCP zadań gospodarczych. Nie ma przy tym obowiązku, aby wydzielana jednostka samodzielnie sporządzała bilans (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 grudnia 2011 r., Znak: IBPBI/1/415-980/11/AB, w której stwierdzono, że:

„Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”). Podobne rozumienie tego wymogu wynika również z wielu innych interpretacji indywidualnych, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. w interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2018 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.80.2018.1.JF, z dnia 28 lutego 2020 r., Znak: 0114-KDIP4-2.4012.94.2019.2.AS, czy z dnia 13 czerwca 2019 r., Znak: 0115-KDIT1-2.4012.201.2019.3.AD, a także orzecznictwa sądowo-administracyjnego, np. w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 2463/16 oraz z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 2991/15.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę Dzieloną pozwala na przyporządkowanie wszystkich przychodów, kosztów oraz aktywów i zobowiązań do każdego z Obszarów. Innymi słowy, ewidencja księgowa Spółki Dzielonej umożliwia wygenerowanie danych finansowych (określenia sytuacji finansowej danego Obszaru oraz wysokości przychodów i kosztów) na poziomie każdego z Obszarów. Dla samodzielnych Obszarów w ramach syntetycznych kont księgowych wyodrębnione są za pomocą kodów kontrolingowych (m.in. miejsc powstawania kosztów) dane dla każdego Oddziału Spółki. Listy płac prowadzone są odrębnie dla pracowników każdego z Oddziałów. Każdy z Oddziałów posiada również dedykowane rachunki bankowe, z których regulowane są zobowiązania z tytułu faktur w odniesieniu do kosztów danego Oddziału oraz przyjmowana zapłata z tytułu należności z tytułu faktur sprzedażowych wystawionych w działalności danego Oddziału Dane na fakturach dokumentujących przychody/należności Spółki Dzielonej pozwalają jednoznacznie ustalić przychody każdego z Oddziałów.

Fakt, że dla celów wewnętrznych do Obszarów pozostają odpowiednio przypisane wszystkie istotne pozycje aktywów i zobowiązań Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, o którym mowa poniżej) powoduje, że na podstawie prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji księgowej istnieje możliwość ustalenia przybliżonego wyniku finansowego oraz sporządzenia uproszczonego bilansu dla każdego z Obszarów. Ustalenie wyniku finansowego i sporządzenie uproszczonego bilansu nie odbywa się przy tym w sposób w pełni zautomatyzowany, tj. dane uzyskiwane z wykorzystywanych przez Spółkę dzieloną systemów księgowych wymagają w odniesieniu do pewnego zakresu pozycji odpowiedniego skorygowania przez służby finansowo-księgowe, aby uzyskać możliwie precyzyjny obraz sytuacji finansowej danego Obszaru. Nie wynika to jednak z braku wydzielenia funkcjonalnego, organizacyjnego czy finansowego, ale z faktu, że w ramach jednego podmiotu prawnego prowadzona jest działalność w różnych obszarach.

Warto w tym miejscu wskazać, że zgodnie z dotychczasowo przyjętą praktyką organów podatkowych, samo istnienie pewnych pozycji wspólnych (dotyczy aktywów, zobowiązań oraz przychodów i kosztów) w ramach spółki dzielonej nie oznacza, iż wydzielana część majątku spółki lub pozostający w spółce majątek nie stanowi ZCP (stanowisko takie zostało zaprezentowane np. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 listopada 2011 r., Znak: IPPB5/423-784/11-5/DG).

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy oznacza, iż tak wydzielane ze Spółki Dzielonej Obszary , jak i Obszar W pozostający w Spółce Dzielonej spełniają warunek wyodrębnienia finansowego. Ewidencja księgowa Spółki Dzielonej pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz odpowiednio aktywów i zobowiązań związanych z każdym Obszarem.

O odrębności finansowej każdego z Obszarów świadczy również:

- posiadanie osobnych źródeł przychodów przez każdy z Obszarów i generowanie z nich zasobów finansowych;

- możliwość zapewnienia dalszego finansowania Obszarów za pośrednictwem funkcjonujących w Grupie rozwiązań i instrumentów finansowych;

- istnienie w momencie wydzielania odrębnych rachunków bankowych dedykowanych każdemu z Obszarów.

Wnioskodawca stoi w konsekwencji na stanowisku, że każdy z trzech Obszarów spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego, warunkującą uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Istnienie zobowiązań

Kolejnym warunkiem uznania danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest okoliczność zawierania się w tym zespole zobowiązań z nim związanych. Należy wskazać, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, w związku z treścią art. 531 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18 ze zm., dalej: „k.s.h.”), wszelkie zobowiązania związane ze składnikami majątkowymi przypisanymi do wydzielanych Obszarów działalności przejdą na Spółki Przejmujące z mocy prawa, w dniu wydzielenia. Natomiast zobowiązania przypisane związane z działalnością Obszaru W pozostaną po podziale w Spółce Dzielonej.

Przedstawiony w zdarzeniu przyszłym opis wskazuje, że wydzielane Obszary działalności składają się z różnorakich składników niematerialnych, w tym zobowiązań, funkcjonalnie związanych z jego działalnością, takich jak m.in.:

 1. zobowiązania wynikające z przyporządkowanych w planie podziału umów handlowych, cywilnoprawnych oraz umów o pracę zawartych z pracownikami wyodrębnianej części;

 2. zobowiązania, w tym pieniężne, wynikające z ww. umów.

W konsekwencji należy uznać, iż przedmiotowy warunek zostanie spełniony w stosunku do każdego z Obszarów.

Mając na uwadze powyższe okoliczności opisane w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca jest zdania, że zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na każdy z trzech Obszarów wyodrębnionych w ramach działalności Spółki Dzielonej będzie uznany, dla celów ustalenia skutków podatkowych podziału, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Ad 4

Mając na uwadze, że zdaniem Wnioskodawcy, wydzielane przez Spółkę Dzieloną składniki materialne i niematerialne tworzące Obszar O, składniki materialne i niematerialne tworzące Obszar K, jak i składniki materialne i niematerialne tworzące Obszar W, pozostające w Spółce Dzielonej będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy w związku z przeniesieniem składników materialnych i niematerialnych tworzących Obszar K oraz Obszar O do Spółek Przejmujących w ramach planowanego podziału Spółki Dzielonej Wnioskodawcy przez wydzielenie przeprowadzonego w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. W szczególności ustalona na dzień podziału wartość rynkowa składników materialnych i niematerialnych tworzących Obszar K oraz Obszar O wydzielonych do Spółek Przejmujących w związku z podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do ustalenia wartości przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT, należy stosować odpowiednio art. 14 ust. 2 i ust. 3 ustawy CIT.

Tym samym, jeśli składniki majątkowe przejmowane na skutek podziału oraz składniki majątkowe pozostające w spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, to spółka dzielona nie uzyskuje przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.

W opisanym przypadku Spółka Dzielona jest członkiem PGK, zatem to nie sama spółka podlegająca podziałowi, ale Wnioskodawca jest w tym wypadku podatnikiem podatku dochodowego. W świetle powyższego jednak, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT, jeżeli składniki majątkowe przejmowane przez Spółki Przejmujące na skutek podziału oraz składniki majątkowe pozostające w Spółce Dzielonej stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy CIT.

Stosownie do argumentacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu stanowisk do pytań nr 1, 2 oraz 3 niniejszego wniosku, w ocenie Wnioskodawcy, zarówno, Obszar O, Obszar K, jak i Obszar W spełniać będą wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, w związku z czym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych stwierdzić należy, że interpretacje te oraz orzeczenia zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00