Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.259.2024.7.JS

Podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC a to oznacza, że po Państwa stronie nie powstał obowiązek w PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 16 lipca 2024 r. – w piśmie z 19 lipca 2024 r. (wpływ 25 lipca 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie II z 6 sierpnia 2024 r. – w piśmie z 8 sierpnia 2024 r. (wpływ: 12 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (zgodnie z pismami uzupełniającymi nie jest to zdarzenie przyszłe)

Spółka prowadzi ewidencję finansowo-księgową umożliwiającą przyporządkowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz zobowiązań związanych z działalnością w zakresie usług noclegowych, a w efekcie posiada ona wewnętrzną samodzielność finansową oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Do wydzielanych aktywów i zobowiązań przyporządkowany został zespół składników majątkowych Spółki niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami noclegowymi, w szczególności:

- nieruchomość położona w A., dla której Sąd Rejonowy prowadzi Księgę Wieczystą nr (…),

- składniki materialne związane bezpośrednio z ww. nieruchomością.

Zgodnie z intencją wspólników, w ramach wydzielenia części majątku z dotychczasowego przedsiębiorstwa, wraz z prawami do Nieruchomości na Spółkę przeszły zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków, w szczególności:

- część umowy dotyczącej księgowości,

- umowy, np. dotyczące urządzeń telefonicznych czy pracowników,

- urządzenia techniczne i maszyny.

Do wydzielonych aktywów i zobowiązań Spółka przypisała także określone należności.

Część wydzielonego przedsiębiorstwa charakteryzują poniższe cechy:

- przynależy do niej zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest wyodrębniona organizacyjnie,

- jest wyodrębniona finansowo,

- jest wyodrębniona funkcjonalnie,

- jest ona w stanie samodzielnie realizować zadania, a więc prowadzić działalność operacyjną jako niezależne od X. Sp. z o.o. przedsiębiorstwo.

Według treści pism uzupełniających:

 1) użyli Państwo we wniosku sformułowania „nowej spółce” w znaczeniu stanu faktycznego po przeniesieniu materialnych i niematerialnych składników majątku, w tym zobowiązań na Spółkę Przejmującą;

 2) skład osobowy Spółki powstałej w wyniku podziału będzie taki sam, jak przed dokonaniem podziału; w konsekwencji spółkę nowo powstałą tworzyć będą wspólnicy Spółki Dzielonej;

 3) Wnioskodawca (X. sp. z o.o.) jest Spółką Przejmującą;

 4) Spółką Dzieloną jest Y. sp. z o.o.;

 5) majątek (część majątku Spółki Dzielonej) został przekazany Wnioskodawcy jako Spółce Przejmującej;

 6) w wyniku podziału przez wydzielenie powstała nowa spółka X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawca);

 7) nowo zawiązaną Spółkę będą tworzyli wspólnicy Spółki Dzielonej, tj. Y. sp. z o.o.;

 8) Wnioskodawca powstał w związku z wydzieleniem części majątku Spółki Dzielonej i przeniesieniem go do Wnioskodawcy w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych;

 9) pod pojęciem Spółka X., używanym w treści wniosku należy rozumieć Wnioskodawcę.

Przedstawili Państwo dodatkowo stan faktyczny, tak aby stanowił wraz z uzupełnieniami spójną całość i wskazali, co następuje.

Zważywszy na potrzebę uporządkowania działalności gospodarczej w dwóch osobnych podmiotach, Spółka (Wnioskodawca) powstała w wyniku podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku z innej Spółki (części aktywów i zobowiązań zarówno majątkowych jak i niemajątkowych) związanego z jej działalnością gospodarczą polegającą na usługach noclegowych, do spółki X. Sp. o.o. w zamian za udziały, które otrzymali wspólnicy innej spółki, aktualni wspólnicy X. Spółka z o.o. – tzw. podział przez wydzielenie.

Spółka prowadzi ewidencję finansowo-księgową umożliwiającą przyporządkowanie przychodów, kosztów, aktywów oraz zobowiązań związanych z działalnością w zakresie usług noclegowych, a w efekcie posiada ona wewnętrzną samodzielność finansową oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Do wydzielanych aktywów i zobowiązań przyporządkowany został zespół składników majątkowych Spółki niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami noclegowymi, w szczególności:

- nieruchomość położona w A., dla której Sąd Rejonowy prowadzi Księgę Wieczystą nr (…),

- składniki materialne związane bezpośrednio z ww. nieruchomością.

Zgodnie z intencją wspólników w ramach wydzielenia części majątku z dotychczasowego przedsiębiorstwa wraz z prawami do Nieruchomości na Spółkę A. przeszły zobowiązania i należności dotyczące gruntów oraz budynków, w szczególności:

- część umowy dotyczącej księgowości,

- umowy, np. dotyczące urządzeń telefonicznych czy pracowników,

- urządzenia techniczne i maszyny.

Do wydzielonych aktywów i zobowiązań przypisali Państwo także określone należności. Część wydzielonego przedsiębiorstwa charakteryzują poniższe cechy:

przynależy do niej zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

- jest wyodrębniona organizacyjnie,

- jest wyodrębniona finansowo,

- jest wyodrębniona funkcjonalnie,

- jest ona w stanie samodzielnie realizować zadania, a więc prowadzić działalność operacyjną jako niezależne od Y. Sp. z o.o. przedsiębiorstwo.

Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (nowo zawiązaną) nie przewyższa wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników).

Przywołując za Państwem treść opisu sprawy pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnień a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przeformułowane w piśmie uzupełniającym z 8 sierpnia 2024 r.

Czy poprzez podział przez wydzielenie, tj. przeniesienie składników materialnych i niematerialnych majątku Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą (Wnioskodawcę) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Spółka (Wnioskodawca) jest zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych przeformułowane w ww. piśmie uzupełniającym

Państwa zdaniem, poprzez podział przez wydzielenie, tj. przeniesienie niektórych składników materialnych i niematerialnych majątku, w tym zobowiązań Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą (Wnioskodawcę), na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Spółka X. (Wnioskodawca) nie jest zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi temu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

 1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

 2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

 3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

 4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi również zmiany umowy spółki. A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, które nastąpi na skutek przeniesienia na nowo powstałą spółkę części majątku Spółki Dzielonej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym podziałem, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W uzupełnieniu wniosku podnieśli Państwo również, że przywołane w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podwyższenie podstawy opodatkowania nie nastąpi, co w konsekwencji – Państwa zdaniem – sprawi, iż zmiana umowy spółki w przedstawionej w opisie sytuacji również nie nastąpi.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

 1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

 2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

 3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

 4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki:

 a) przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego,

 b) przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy,

 c) przy dopłatach - kwota dopłat,

 d) przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika - kwota lub wartość pożyczki,

 e) przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania - roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania,

f) przy przekształceniu lub łączeniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia,

 g) przy przeniesieniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby - wartość kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18):

Podział może być dokonany: przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Z opisu wniosku wynika, że są Państwo Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną jest Y. Sp. z o.o. W wyniku podziału przez wydzielenie powstała nowa spółka – X. Sp. z o.o. będąca Wnioskodawcą. Nowo zawiązaną Spółkę tworzą wspólnicy Spółki Dzielonej (Y. Sp. z o.o.). Powstanie Wnioskodawcy nastąpiło w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku ze Spółki Dzielonej – Y. Sp. z o.o. (części aktywów i zobowiązań zarówno majątkowych jak i niemajątkowych) w zamian za udziały, które otrzymali wspólnicy Spółki Dzielonej spółki, aktualni Państwa wspólnicy. Czyli miał miejsce tzw. podział przez wydzielenie.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że po Państwa stronie nie powstał – w związku z opisanym stanem faktycznym – obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porządkująco zauważamy, że wskazany przez Państwa w pytaniu przepis art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy określenia podstawy opodatkowania przy zmianie umowy spółki; do takiej zmiany, w opisanym przez Państwa przypadku – jak wskazano wyżej – nie dochodzi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostały/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00