Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 05-09-2024
Porada aktualna na dzień 05-09-2024
Data publikacji: 2024-09-05

Czy koszt projektu zagospodarowania działki, na której będzie montowany plac zabaw i siłownia zwiększa wartość inwestycji szkoły

PROBLEM

Szkoła otrzymała środki finansowe w planie budżetowym na wydatki inwestycyjne klasyfikowane w § 606 na zakup placu zabaw oraz siłowni „pod chmurką”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoła zleciła firmie projektowej wykonanie projektu zagospodarowania naszej działki, na której będzie montowany plac zabaw i siłownia (rozmieszczenie urządzeń na terenie działki). Czy koszt projektu zwiększa wartość naszej inwestycji?

RADA

W tej sytuacji wykonanie projektu zagospodarowania działki, na której będzie montowany plac zabaw i siłownia wraz z rozmieszczeniem urządzeń na terenie działki jako część wydatków kosztu projektu zwiększa wartość inwestycji, a raczej wartość początkową środka trwałego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości przez środki trwałe rozumie się m.in. rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności: a) nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, b) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy, c) ulepszenia w obcych środkach trwałych, d) inwentarz żywy. Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy. 

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1-2 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:

1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia;

1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a;

2) w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Za koszt wytworzenia uważa się wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Przyjmuje się, że koszt projektu zwiększa wartość takiej inwestycji.

Adam Błaszko

doktor nauk prawnych, radca prawny

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00