Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.234.2024.6.JS

Mając na uwadze zapis zawarty w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, tj. opodatkowanie VAT, nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że sprzedaż będzie opodatkowana PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 12 czerwca 2024 r. – w piśmie z 1 lipca 2024 r. (wpływ 1 lipca 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie II z 13 sierpnia 2024 r. – w piśmie z 19 sierpnia 2024 r. (wpływ: 19 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: X. Sp. komandytowa (dalej: Kupujący, Nabywca)NIP: (…)

2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania

Pani A. A. (dalej Sprzedająca)

Pan B. B.

(dalej łącznie: Sprzedający)

Opis zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w uzupełnieniu)

Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Kupujący w lipcu 2022 r. podpisał umowę przedwstępną na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, budynkiem stodoły, szopą (naniesienia znajdują się tylko na działce C.).

Nieruchomość nie stanowi lasu, nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, nie jest położona na obszarze przeznaczonym na cele publiczne.

Nieruchomość należy do 2 współwłaścicieli (matki – udział 3/4 i syna – udział 1/4), jest oznaczona dwoma numerami ewidencyjnymi (D. i C.) – stanowi całość, mimo dwóch numerów i jako całość (dwa numery) ma być przedmiotem sprzedaży.

Nieruchomość łącznie obejmuje obszar o wielkości (…) ha. Nieruchomość oznaczona jest jako grunty orne, pastwiska trwałe, sady i grunty rolne zabudowane. Zgodnie z obowiązującym (w 2023 r.) miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość (obie, tj. D. i C.) stanowi tereny zabudowy obiektów produkcyjnych, składów i magazynów lub usług, teren komunikacji dróg publicznych, wobec czego nieruchomość ta nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nieruchomość została nabyta przez Sprzedającą jeszcze w 1973 r. wraz z mężem do ich majątku wspólnego – zakup prywatny, bez prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Drugi Sprzedający swój udział w nieruchomości nabył w drodze dziedziczenia po ojcu, i nieruchomość ta stanowi jego majątek osobisty. Sprzedający tę nieruchomość nie są przedsiębiorcami, nie są także podatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedający nie mieli prawa do odliczenia podatku z tytułu wybudowania naniesień.

Nieruchomość została zabudowana w 1983 r., więc od pierwszego zasiedlenia miną 2 lata. Sprzedający wcześniej zamieszkiwali tą nieruchomość, a następnie nieruchomość wynajmowali (dom posadowiony na działce C. – tylko budynek mieszkalny stanowił część najmu przez okres kilku miesięcy; odprowadzany był ryczałt przez osobę fizyczną z tytułu najmu) jako osoby fizyczne i odprowadzali ryczałt (tzw. najem prywatny bez działalności). Z tytułu najmu nie wystawiali faktur VAT i nie byli, i nie są, zarejestrowani do podatku od towarów i usług. Sprzedający nie dokonywali w przeszłości sprzedaży działek, nie dokonywali także żadnych działań w celu uatrakcyjnienia nieruchomości będącej przedmiotem umowy przedwstępnej. Przedmiot sprzedaży był wykorzystywany przez Sprzedających do ich prywatnych celów – zamieszkania oraz był prywatny najem nieruchomości mieszkalnej rozliczany jak wyżej wskazano.

Cała nieruchomość była wykorzystywana przez Sprzedających na cele mieszkalne oraz do prowadzenia małego gospodarstwa rolnego – zanim doszło do najmu domu mieszkalnego. Do czasu zawarcia umowy ostatecznej Kupujący nie będzie inwestować w infrastrukturę działek. Ostateczny zakup nieruchomości ma nastąpić do końca maja 2024 r.

Sprzedający udzielili Kupującemu pełnomocnictwa do zawarcia umowy przyrzeczonej nieruchomości, a w związku z tym upoważniają pełnomocnika do wydania przedmiotu umowy, w tym do złożenia oświadczenia o poddaniu mocodawcy egzekucji w trybie art. 777 Kodeksu cywilnego, do reprezentowania mocodawcy przed wszystkimi osobami fizycznymi i prawnymi, organami administracji rządowej i samorządowej, sądami, w tym także w postępowaniu wieczystoksięgowym, urzędami, w tym urzędem skarbowym, a w związku z powyższym także do dokonania wszelkich innych czynności związanych ze sprzedażą nieruchomości, do składania wszelkich oświadczeń, do składania i odbioru wszelkich dokumentów, wniosków, pism, odwołań i zapewnień, do odbioru wszelkiej korespondencki, zarówno zwyklej jak i poleconej, a także do dokonywania wszelkich innych czynności faktycznych i prawnych, przy których obecność mocodawcy do realizacji pełnomocnictwa byłaby konieczna. Pełnomocnik jest uprawniony do zawarcia umowy przyrzeczonej nieruchomości jedynie po uprzednim złożeniu na przechowanie na rachunku depozytowym kwoty stanowiącej pozostałą część ceny sprzedaży nieruchomości.

Kupujący chce nabyć ww. nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności i wykorzystania jej w przyszłości w swojej działalności - cel szczegółowy jeszcze nie określony – różne opcje (zabudowa, najem/dzierżawa, sprzedaż, itp.).

Według treści pism uzupełniających:

- budynek mieszkalny - dom posiada fundament, okna, dach; stodoła - budynek gospodarczy posiada fundament, dach i okna; szopa - budynek gospodarczy posiada fundament, okna, jednak już bez dachu;

- budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze - szopa i stodoła znajdujące się na działce nr C. - posiadają pozwolenie na rozbiórkę z (…) 2024 r.; prace rozbiórki nie zostały jeszcze rozpoczęte - pozwolenie jest ważne 3 lata;

- działka C. posiada przyłącza, tj. wody, kanalizacji, prądu;

- działka D. nie posiada żadnych przyłączy, tj. wody, kanalizacji, prądu;

- przyłącza w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane klasyfikowane są jako urządzenia budowlane - przyłącza znajdują się wyłącznie na działce nr C.;

- obiekty przesyłowe należą do przedsiębiorcy przesyłowego;

- przedmiotem sprzedaży są opisane działki wraz z przyłączami, jakie są już na tych działkach (a dokładnie na działce C.); prawdopodobnie nabywca po zakupie będzie musiał rozwiązać umowy z gestorami sieci - media mogą nie spełniać wymogów technicznych;

- działka D. na moment sprzedaży będzie niezabudowana;

- prace rozbiórkowe nie zostały jeszcze rozpoczęte i nie rozpoczną się przed sprzedażą działki; na dzień dzisiejszy: budynek mieszkalny nie posiada pieca oraz grzejników, stodoła jest w stanie niezmienionym od lat, szopa jest bez dachu;

- ww. budynki, tj. budynek mieszkalny, szopa i stodoła posiadają fundamenty i są trwale związane z gruntem, zatem wpisują się w definicję z art. 3 pkt 2 i 3 ustawy Prawo budowlane (jednak szopa nie ma dachu);

- działka D. jest nieuzbrojona, brak prądu, wody i kanalizacji;

- działka zabudowana (C.) - obiekty w postaci: skrzynki telekomunikacyjnej i słupa prądowego należą do przedsiębiorstwa przesyłowego;

- działka niezabudowana (D.) - znajduje się na niej słup, który należy do przedsiębiorstwa przesyłowego;

- zamierzają Państwo złożyć, w przypadku zwolnienia od podatku dostawy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia i która odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy biorąc pod uwagę opisany stan sprawy, transakcja kupna ww. nieruchomości powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu transakcji? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, w ramach planowanej transakcji Sprzedający nie występują jako podatnicy podatku od towarów i usług, a w konsekwencji transakcja powinna pozostawać poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu transakcji, do zapłaty którego zobowiązany będzie Kupujący.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży. Jednocześnie w myśl z art. 7 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

Jednak zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, dla oceny czy planowana Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, należy w pierwszej kolejności dokonać analizy, czy będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stwierdzili Państwo, że dokonanie dostawy Nieruchomości przez Sprzedających nastąpi w ramach zarządzania przez nich majątkiem prywatnym oraz nie będzie stanowiło działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie, biorąc pod uwagę przedstawione przepisy, będzie podlegać opodatkowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości rynkowej przedmiotu Transakcji, do zapłaty którego zobowiązana będzie Kupujący.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku - przy umowie sprzedaży - wynoszą:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

 b) innych praw majątkowych - 1%.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

W świetle art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę, urządzenie), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 ustawy Kodeks cywilny:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Zgodnie natomiast z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W art. 48 Kodeksu cywilnego wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o tzw. urządzenia przesyłowe, i inne podobne wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).

Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona

z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności (z tytułu tej czynności) jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem ściśle ustawą określonym). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanych niebędących stroną postępowania (Sprzedających) prawo własności nieruchomości składającej się z dwóch działek, z których jedna jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, budynkiem stodoły i szopy (naniesienia znajdują się tylko na działce C.).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania sprzedaży ww. Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: (…) wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedających za podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy

- dostawa działki nr D. i działki nr C. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ww. ustawy;

- sprzedaż działki nr D. nie będzie korzystała ze zwolnienia od ww. podatku; będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki;

- dla dostawy obiektów znajdujących się na działce nr C. (budynek mieszkalny, stodoła i szopa) będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług; ze zwolnienia tego będzie korzystała również dostawa gruntu, na którym posadowione są ww. obiekty;

- zamierzają Państwo – jak wskazali w opisie wniosku – złożyć zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ww. ustawy; w takiej sytuacji dostawa budynków/budowli znajdujących się na działce nr C. wraz z gruntem, na którym są one posadowione (w związku z art. 29a ust. 8 ustawy), będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki.

Zatem, w kontekście rozstrzygnięcia w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w ww. interpretacji, nie mają Państwo racji, że transakcja kupna ww. nieruchomości (udziałów) w dwóch działkach, z których jedna jest niezabudowana a druga zabudowana budynkiem mieszkalnym, stodołą i szopą) będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika bowiem z ww. interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług – transakcja będzie objęta podatkiem od towarów i usług; jedna działka (niezbudowana) nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług a w zakresie drugiej działki (zabudowanej budynkiem mieszkalnym, stodołą i szopą) zrezygnują Państwo ze zwolnienia z ww. podatku. Zatem sprzedaż obu działek będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki. W związku z powyższym opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku, mając na uwadze zapis zawarty w ww. przepisie, nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: (…).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t .j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00