Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-04

rozmowa

Przemysł ma problem, brakuje zamówień eksportowych

Borowski: Ożywienie przyjdzie w 2025 r. wraz z pobudzeniem inwestycji infrastrukturalnych i odbudową popytu zewnętrznego

Wskaźnik PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego od ponad dwóch lat utrzymuje się poniżej granicy 50 pkt, ale sierpniowy odczyt – na poziomie 47,8 pkt – okazał się lepszy niż oczekiwania rynku i wyższy niż lipcowy. Idzie ożywienie w przemyśle?

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole

Pozytywnych sygnałów w odczycie PMI jest niewiele. To, że sierpniowy odczyt był nieco lepszy od lipcowego to efekt niskiej bazy i nie zmienia to ogólnego wydźwięku, że przetwórstwo przemysłowe ma duży problem. Dotyczy on zarówno nowych zamówień krajowych, zamówień eksportowych, jak i bieżącej produkcji. Patrząc na strukturę PMI, jedyną nadzieją jest pierwszy od kilku miesięcy wzrost zapasów w polskich firmach. To zapewne efekt potrzeby zatowarowania się z wyprzedzeniem z uwagi na trudną sytuację geopolityczną i ryzykami wynikającymi m in. z wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Natomiast ogólnie mówiąc, sierpniowy PMI nie daje przemysłowi pozytywnych sygnałów, szczególnie w kwestii zamówień w eksporcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00