Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-04

rozmowa

Atrakcyjna cena za bank pomostowy

Szczęsny: W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu będzie powrót do poboru składki na gwarantowanie depozytów. Oczywiście nadal będzie składka na przymusową restrukturyzację

Zacznijmy od rozliczenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Po ogłoszeniu sprzedaży VeloBanku, do którego wydzielono zdrową działalność GNB, było dużo głosów, że został sprzedany tanio.

Maciej Szczęsny, od maja prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Maciej Szczęsny, od maja prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Odnieśmy tę transakcję do innych przymusowych restrukturyzacji w Unii Europejskiej. W większości przypadków w Hiszpanii, Portugalii czy Danii banki w takiej sytuacji były sprzedawane za 1 euro. W tym kontekście fakt, że BFG był w stanie uzyskać atrakcyjną cenę za bank pomostowy, należy uznać za sukces.

W innych krajach nabywcy banków w kłopotach byli znani już w momencie ogłoszenia przymusowej restrukturyzacji. W Polsce można to odnieść do przypadku Idea Banku, którego działalność została przejęta przez Bank Pekao. Tu mamy sytuację, że bank pomostowy działa kilkanaście miesięcy. Okazuje się, że jego działalność jest dochodowa, a cena, jaką uzyskuje BFG, jest mniej więcej taka, jak zysk z pierwszego roku działania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00