Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-03

Organizujący pokazy handlowe pod lupą UOKiK

Przedsiębiorcy, sprzedając towary poza lokalem firmy, mogą – co do zasady – przyjąć za nie płatność dopiero po upływie terminu na odstąpienie konsumenta od umowy. Tak wskazują przepisy ustawy o prawach konsumenta. W praktyce firmy łamią tę regułę. Co więcej, wbrew prawu nakłaniają także uczestników spotkania do kredytowania swoich zakupów. A za takie działania grożą surowe kary, o czym przekonało się ostatnio kilku przedsiębiorców, u których pojawili się kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK w ubiegłym roku skontrolował w całej Polsce 27 pokazów, na których firmy oferowały konsumentom swoje produkty. W 20 z nich kontrolerzy wzięli udział incognito, jako tzw. tajemniczy klienci. W opinii UOKiK praktyki, jakich dopuszczali się przedstawiciele sprawdzanych firm, często nie tylko naruszały zbiorowe interesy konsumentów, lecz także mogły stanowić przestępstwo.

W minionym tygodniu prezes UOKiK poinformował, że dotychczas złożył osiem zawiadomień do prokuratury, dopatrując się w działaniach badanych podmiotów oszustw, m.in. finansowych. W dwóch przypadkach zgłoszenia obejmowały podejrzenie udziału handlowców w zorganizowanych grupach przestępczych. Do tej pory trzy z postępowań zakończyły się decyzjami o nałożeniu kar za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Ich łączna suma przekracza 3,6 mln zł i obejmuje również kary dla członków zarządu. Ponadto prezesi zarządów dwóch firm, którymi zainteresował się prezes UOKIK, mają odpowiedzieć finansowo za utrudnianie kontroli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00