Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.339.2024.2.JMS

CIT - ustalenie czy prowadzone prace stanowią działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 czerwca 2024 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem opatrzonym datą 20 sierpnia 2024 r. (data wpływu do Organu 21 sierpnia 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca” lub „(…)”) z siedzibą w miejscowości (…), numer NIP: (…), REGON: (…), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 459 z późn. zm.).

(…) podjęła działalność produkcyjną w (…) roku. Powołanie Spółki miało na celu tworzenie możliwości wdrożenia własnych wyników badań naukowych oraz rozwoju własnego dorobku technologicznego związanego z produkcją (…) oraz ich ochroną przed (…) ich własności (…) wskutek zewnętrznych (…) (…). Ochrona taka dotyczy zarówno (…) jak i (…) z taśm (…) (…). W odniesieniu do taśm (…) i (…) Spółka posiada znaczące osiągnięcia w zakresie produkcji i kształtowania cech użytkowych obwodów (…) z tych materiałów.

Na szczególną uwagę zasługuje przy tym dorobek naukowo-produkcyjny związany z wykorzystaniem w (…) o masach do kilkudziesięciu kilogramów i poddanych specjalistycznej obróbce (…). Dzięki własnemu wydziałowi narzędziowemu Spółka oferuje także nowoczesne rozwiązania w zakresie (…), z wykorzystaniem (…) (co prowadzi do skrócenia procesu produkcyjnego oraz znacznych oszczędności (…)). W roku 2012 (…) utworzyło (…), (…), który umożliwił poszerzenie oferty wdrożeń zarówno własnych jak i pochodzących od zleceniodawców. (…) zatrudnia pracowników o najwyższych kwalifikacjach, obecnie profesora i doktora nauk technicznych. Wnioskodawca posiada szeroką ofertę usług i produktów w tym między innymi (…), (…), (…). Konkurencyjny rynek nowych technologii i zróżnicowane, zmieniające się preferencje konsumentów powodują dla producentów konieczność wprowadzania innowacji i dostosowywania modeli biznesowych w szybkim tempie.

W związku z powyższym, Spółka systematycznie i na bieżąco prowadzi działalność badawczo-rozwojową (dalej: „Działalność B+R”). Celem Spółki jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych oraz udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesów technologicznych w celu przykładowo zminimalizowania strat podczas procesu produkcyjnego. Realizowane przez Spółkę działania badawczo-rozwojowe polegają między innymi na wprowadzaniu oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników części maszyn i urządzeń, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów, a także poprawy jakości i efektywności procesu produkcyjnego.

Działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego produktu, rozwiązania czy innowacji dotyczącej procesu produkcji tworzony jest projekt oraz wyznaczany jest pracownik/pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu czy zmiany procesu produkcji mającej na celu poprawę efektywności działania Wnioskodawcy. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania, testowania i monitorowania każdego projektu.

Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów) czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Spółki (w zakresie innowacji procesu produkcji). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy). Wnioskodawca wskazuje, że z racji prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w sposób ciągły, niniejszy wniosek dotyczy zarówno zaistniałego stanu faktycznego w roku 2023 jak i zdarzeń przyszłych o podobnym charakterze. Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, a niniejszy wniosek odnosi się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w zakresie tego źródła przychodów (tj. przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych). Wnioskodawca w roku podatkowym 2023 osiągnął podlegający opodatkowaniu dochód, co przekłada się na występowanie podstawy opodatkowania w ww. źródle.

W odniesieniu do prowadzonej Działalności B+R w ramach realizowanych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym, szczegółowo opisanych poniżej, Spółka zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: „ulga B+R”). Spółka w 2023 roku zrealizowała kilka projektów B+R, w ramach których planuje skorzystać z ulgi B+R (dalej: „Projekty”) oraz zamierza prowadzić Projekty o podobnym charakterze w przyszłości.

1.Prace badawczo-rozwojowe w zakresie powiększenia możliwości (…) w Spółce i rozszerzenie oferty (…) (dalej: „Projekt B+R 1”)

(…) jest (…), jednej z własności materiałów (…). Pomiary wykonuje się zgodnie z normą (…), (…).

Dostępne układy (…) są drogie, a czas ich realizacji jest długi. W związku z powyższym (…), z uwagi na posiadane oprogramowanie (…), podjęło decyzję, aby wykonać taki układ (…) we własnym zakresie. Z dostępnych norm wybrano do realizacji metodę (…). Do realizacji tego zadania konieczne było przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Prace te były prowadzone w roku 2023 i polegały na:

-(…).

Układ do (…) został zweryfikowany, działa poprawnie. Cel prac został osiągnięty.

2.Prace badawczo-rozwojowe w zakresie modernizacji (…) poprzez zmianę sposobu wyzwalania sprzęgła (dalej: „Projekt B+R 2”)

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2023 r. i trwał do grudnia 2023 r. i polegał na modernizacji (…) poprzez zmianę sposobu wyzwalania sprzęgła. Spółka wykorzystuje do produkcji (…). (…) posiadała wyzwalanie sprzęgła za pomocą (…). W związku z sytuacją uszkodzenia (…) oraz braku dostępu do części zamiennych należało zmienić sposób wyzwalania sprzęgła na możliwy do realizacji. Zasadnym było, żeby zmienić wyzwalanie (…). Spółka posiada instalację ze (…), która jest rozprowadzona po całej hali produkcyjnej, a technika zastosowania (…) w maszynach jest pracownikom znana i przez nich stosowana. Tym samym instalacja ta została wykorzystana do zmodernizowania (…) poprzez zmianę sposobu wyzwalania sprzęgła (…). Do realizacji tego zadania konieczne było przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Prace te polegały na:

-(…).

Modernizacja wyzwalania sprzęgła (…) została wykonana wg wykonanego projektu. Wyzwalanie zostało zweryfikowane, działa poprawnie. Cel prac został osiągnięty.

3.Prace badawczo-rozwojowe w zakresie produkcji (…) (dalej: „Projekt B+R 3”)

Na rynku brakuje łatwo dostępnych, wytrzymałych na obciążenie (…), a jeśli są to ich cena jest zbyt wysoka, aby opłacało się je stosować w (…). Masa rdzeni blokowych mieszczących się na (…). (…) jakich używa Spółka, które były transportowane na dostępnych na rynku (…) ulegały uszkodzeniu przez kurierów podczas przeładunku. W związku z powyższym, (…) podjęło decyzję o wdrożeniu własnej produkcji (…) o obciążeniu do (…) i podjęło prace badawczo-rozwojowe w tym zakresie.

Wyprodukowanie wytrzymałych (…) miało na celu zapobieganiu sytuacjom uszkodzenia znajdujących się na (…) oraz spowodowanych przez to opóźnień w dostawach towaru dla kontrahentów.

Prace badawczo - rozwojowe, przeprowadzone w roku 2023 polegały na:

-(…).

Produkcja (…) wg opracowanej technologii spełniła oczekiwania i w 2023 r. wyprodukowano ich 500 sztuk, co w całości zapewniło zapotrzebowanie własne na ten rodzaj (…). Cel prac został osiągnięty.

4.Prace badawczo- rozwojowe polegające na modernizacji (…) w celu ustabilizowania (…) przy pobieraniu przez (…) (dalej: „Projekt B+R 4”)

Przedmiotem Projektu B+R 4 było zmodernizowanie (…) w celu ustabilizowania (…) w taki sposób, aby (…) i nie (…) podczas procesu (…). Konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych miała związek ze zjawiskami, jakie zaburzały proces (…). (…) z dużą prędkością pobierała (…) w celu jej (…), które służą do wykonania elementów (…). Szerokość pobieranej (…), a jej grubość (…). Szybkie pobieranie (…) powodowało, że swobodna pętla (…) co powodowało, że czujnik (…). Przez to (…) i następowało niekontrolowane (…). Z drugiej strony, przy szybkim pobieraniu i zatrzymywaniu, (…). (…), która była wykonana z (…) jest nienadająca się do użycia i należało ją usunąć z pakietu (…). Proces ten był czasochłonny i uniemożliwiał automatyczne pakietowanie. Z uwagi na te dwa zjawiska tj. (…), koniecznym stało się ustabilizowanie przesuwu (…) tak, aby (…).

Prace badawczo rozwojowe, przeprowadzone w roku 2023 polegały na:

-(…).

Wykonane prace ostatecznie ustabilizowały pętlę taśmy elektronicznej. Cel modernizacji został osiągnięty.

5.Prace badawczo-rozwojowe polegające na modernizacji (…) (dalej: „Projekt B+R 5”)

Zakupiona i użytkowana (…) pakietów (…) często ulegała awarii. Po obserwacji pracy (…) i analizie sił działających przy przesuwaniu systemu (…) stwierdzono, że przyczyną awarii są zbyt krótkie (…) posadowione w dużej odległości od siebie, co, przy obecności bocznych sił, skutkuje ukosowaniem się podstawy (…). Zastosowane przez producenta (…) rozwiązanie (…), w postaci obracającego się (…), które umieszczono w (…), wytwarza siły boczne, które powodują (…). Układ zamiany (…). Jako element napędowy zastosowano (…). Ponadto konstrukcję podstawy noża powiększono i dodano drugą parę (…). Zmieniono również konstrukcję mocującą (…), ponieważ zrezygnowano ze starego (…) składającego się z dwóch części wykonanych z łamanych (…) i dodatkowo wymagających wykonania w nich otworów pozycjonujących na rzecz dostępnego dwustronnego (…). Aby okleić (…) klejącą pakiet blach za pomocą (…), muszą być one umieszczone precyzyjnie w określonym miejscu, bez możliwości rozsypania się pakietu. W tym celu zaprojektowano specjalny system pojemników z wymiarami wewnętrznymi odpowiadającymi wymiarom bloczka. Głębokość posadowienia pakietu w pojemniku dobrano tak, aby (…) w środkowej części ścian bocznych (…). Ponadto pojemniki należy sprawnie, precyzyjnie i powtarzalnie umieszczać w (…), przy minimalnej liczbie operacji. Dlatego zaprojektowano sposób posadowienia pojemników w (…) z wykorzystaniem (…).

W tym celu Spółka przeprowadziła w roku 2023 prace badawczo rozwojowe, które polegały na:

-(…).

Zmodernizowana (…) została poddana testom, które potwierdziły poprawę jej działania i zmniejszenie awaryjności. Cel modernizacji został osiągnięty.

6.Prace badawczo-rozwojowe polegające na wykonaniu (…) (dalej: „Projekt B+R 6”)

Warstwa (…) redukująca (…) w zabezpieczanym (…) wykonywana jest w formach odzwierciedlających kształt (…). Jeśli (…) jest duży to forma ma wymiary większe od (…) (…)w każdym kierunku. W przypadku (…) użytkowana wcześniej forma miała (…) i przez to produkcja warstwy dla tego (…) była mocno uciążliwa. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na warstwy (…) podjęto decyzję o zaprojektowaniu na nowo i wykonaniu dwóch form o znacznie zredukowanej masie do wykonywania warstwy dla tych rdzeni. W wyniku wykonanych prac uzyskano formy o masie (…).

W ramach przeprowadzonych w roku 2023 pracach badawczo-rozwojowych przy tym Projekcie wykonano prace:

-(…).

Nowo zaprojektowane i wykonane formy spełniły postawione wymagania, zostały przetestowane i są stosowane w bieżącej produkcji. Cel modernizacji został osiągnięty.

Koszty kwalifikowane prowadzonych Projektów.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka poniosła, ponosi lub będzie ponosić szereg kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, w związku z którymi zamierza skorzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R.

Do kosztów tych należą głównie:

1)wynagrodzenia pracowników Spółki (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło) wykonujących prace badawczo-rozwojowe oraz powiązane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne (art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT);

Spółka ewidencjonuje pracę wskazanych pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w danym miesiącu. Wynagrodzenie stanowiące koszt kwalifikowany, jest obliczone w oparciu o ewidencję czasu pracy, a zatem kosztem kwalifikowanym jest tylko ta część, która przysługuje wskazanym pracownikom za zaangażowanie w realizację prac B+R.

2)zakup materiałów i surowców bezpośrednio wykorzystywanych do realizacji prac badawczo-rozwojowych (art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT);

3)podwykonawstwo usług badawczych (art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT), koszty badań realizowane przez jednostkę naukową o profilu technicznym;

4)odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 3 ustawy o CIT).

Wnioskodawca jest w stanie wykazać tożsamość danego wydatku poniesionego w ramach działalności badawczo-rozwojowej z rodzajami kosztów kwalifikowanych wskazanymi w art. 18d ustawy o CIT oraz z realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi.

Prace badawczo-rozwojowe w ramach ww. Projektów nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonych produktach, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest/będzie indywidualne oraz posiada/będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej Projektów zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązań niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy albo są/będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących. Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R w ramach Projektów opisanych szczegółowo powyżej, Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego, zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych za 2023 r. oraz dokonywać odliczeń w deklaracjach rocznych w kolejnych latach podatkowych, w zakresie opisanych powyżej Projektów oraz innych analogicznych projektów B+R, które będą realizowane w przyszłości.

Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

-Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT,

-Wnioskodawca odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT,

-Wnioskodawca dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,

-Koszty kwalifikowane nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie,

-Celem skorzystania z odliczenia B+R Spółka prowadzi ewidencję rachunkową spełniającą wymogi, o których mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, w której wyodrębnia koszty związane z realizacją działalności B+R.

Pismem uzupełniającym, wskazali Państwo, że:

1.Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej (w tym działalności badawczo- rozwojowej) główni udziałowcy Spółki byli (…) na (…) (jeden ze wspólników z tytułem profesora (…); drugi ze wspólników ze stopniem doktora inżyniera (…)).

Jednocześnie wspólnicy Wnioskodawcy posiadali długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac badawczych. Po podjęciu działalności badawczo-rozwojowej w Spółce wspólnicy swoją wiedzę teoretyczną i organizacyjną wdrażają w aplikacjach przemysłowych, w produktach typu (…) z różnych materiałów (…), w konstruowaniu urządzeń produkcyjnych w postaci (…) czy układów (…).

Należy także podkreślić, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zrealizowała wiele projektów badawczo-rozwojowych dofinansowanych ze środków UE (przykłady poniżej), dzięki którym Wnioskodawca także pozyskał zasoby wiedzy wykorzystywane później w pracach badawczo - rozwojowych będących przedmiotem niniejszego Wniosku o interpretację:

-Badania przemysłowe nowego typu wytwarzania (…);

-Badania przemysłowe modułów (…);

-Rozwój zaplecza badawczo - rozwojowego służący wytworzeniu nowej (…);

-Badania przemysłowe nowego typu (...);

-Innowacyjny (…).

Efektem działalności badawczo-rozwojowej Spółki na bazie opisanych powyżej zasobów wiedzy są zarówno projekty opisane w treści Wniosku o interpretację, jak również szereg innych innowacyjnych prac takich jak:

-(…).

Z kolei w poniższej tabeli Wnioskodawca prezentuje pozyskane, w wyniku realizacji projektów będących przedmiotem Wniosku o interpretację, zasoby i wiedzę.

(…).

2.Wnioskodawca wskazuje, że w ramach opisanej we wniosku działalności badawczo-rozwojowej w zakresie Projektów wykorzystuje, rozwija i zdobywa wiedzę i umiejętności z następujących dziedzin:

-analiza (…),

-projektowanie (…),

-wytrzymałość materiałów,

-(…),

-(…),

-materiałoznawstwo,

-(…),

3.Wnioskodawca wskazuje, że w zakresie każdego z Projektów opisanych w treści Wniosku o interpretację osiągnął zamierzony cel tj. osiągnął innowację produktową, sprzętową lub procesową co najmniej na skalę własnego przedsiębiorstwa. Poniższa tabela prezentuje osiągnięte w poszczególnych Projektach cele, ze wskazaniem wykorzystanych zasobów.

(…).

Składany Wniosek o interpretację dotyczy wyłącznie stanu faktycznego tj. opisanych Projektów (1, 2, 3, 4 i 5), które były realizowane w 2023 r. Jednocześnie doprecyzowując stan fatyczny Wnioskodawca informuje, że Spółka otrzymała decyzję o wsparciu wydaną przez Zarząd (…) w dniu 22 grudnia 2023 r. , jednakże przedmiotem Wniosku o interpretację jest okres realizacji Projektów, który przypada od stycznia 2023 r. do dnia poprzedzającego uzyskanie decyzji o wsparciu tj. do 21 grudnia 2023 r. Tym samym, w okresie objętym niniejszym Wnioskiem o interpretację Spółka nie prowadziła działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie stanu faktycznego i wystąpienia zdarzenia przyszłego o podobnym charakterze, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanych Projektów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z Ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została uregulowana w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej: „PSWiN”).

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN, przez badania naukowe rozumie się:

1. badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2. badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:

-prace muszą mieć charakter twórczy,

-działalność B+R prowadzona przez Wnioskodawcę, w tym w ramach poszczególnych projektów, musi mieć charakter systematyczny,

-działalność musi mieć na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (spełniać definicję prac rozwojowych).

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

W ocenie Wnioskodawcy, realizacja prac w ramach realizowanych Projektów ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy w szczególności opracowują nowe produkty, udoskonalają już istniejące, jak również udoskonalają procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów.

Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:

- jest/będzie odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest/będzie zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizacja stosowanych metod produkcji,

- ma/będzie mieć charakter indywidualny - nie jest/nie będzie wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Wnioskodawcy kreatywności;

- ma/będzie mieć charakter oryginalny - wprowadzone produkty, nowe procesy technologiczne mają niepowtarzalny innowacyjny charakter.

Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają/będą mieć więc charakter twórczy i są/będą ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji. Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest/będzie prowadzona w sposób systematyczny w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram (prace są/będą prowadzone w ramach odrębnych projektów, z wcześniej ustalonym planem i harmonogramem działań, przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie).

Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest/będzie prowadzona w sposób systematyczny w oparciu o uzgodniony plan oraz harmonogram. Działania te mają charakter regularny. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności. Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, działalność (...) spełnia również definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac, w ramach przedstawionych w opisie stanu faktycznego wniosku Projektów, spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN.

Realizowane Projekty wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ:

- dotyczą opracowywania nowych produktów czy procesów technologicznych,

- wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych produktów/ procesów technologicznych,

- są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, w cyklu projektowym opisanym w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie,

- mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów/procesów,

- nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach wskazanych we wniosku Projektów spełnia definicję działalności B+R, wskazaną w art. 4a pkt 26 i pkt. 28 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Tym samym, zgadzamy się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace, przedstawione w opisie sprawy, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie problematyki będącej ściśle przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00