Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.361.2024.1.SH

Czy przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (część zadanego we wniosku pytania).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 czerwca 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (część zadanego we wniosku pytania).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedsiębiorstwo „T.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. o numerach: NIP (…), REGON (…), KRS (…) (dalej: Spółka „T. lub „Wnioskodawca”), jest polską spółką kapitałową, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaną na zasadach ogólnych CIT.

Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne:

-J. P. w (…) % udziałów w kapitale zakładowym,

-W. P. w (…) % udziałów w kapitale zakładowym,

-Z. P. w (…) % udziałów w kapitale zakładowym.

Spółka „T.” została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS (…) 2001 r. Zasadniczym przedmiotem jej działalności gospodarczej pozostaje działalność w zakresie (…).

Niemniej „T.” prowadzi również działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68 20 Z).

W (…) r. doszło do przejęcia innej spółki przez Spółkę „T.”, mianowicie spółki „F.” Sp. z o.o. z siedzibą w B. , w której 100% udziałów przysługiwało Spółce „T.”.

Połączenie spółki „F.” Sp. z o.o. ze spółką „T.” Sp. z o.o. nastąpiło przez przeniesienie całego majątku pierwszej z tych spółek (przejmowanej) na drugą (przejmującą), dokonane uchwałą zgromadzenia wspólników z (…) 2004 r. w formie aktu notarialnego przed notariuszem (…) R. G. w Kancelarii Notarialnej w B., Nr Rep. (…), uzupełnioną aktem notarialnym sporządzonym (…) 2004 r. przez ww. notariuszem, Nr Rep. (…).

Z podjętej uchwały wynika, że:

-połączenie zostało dokonane na podstawie bilansów sporządzonych w przejmowanej spółce „F.” na dzień (…) 2004 r.;

-przejęcie majątku spółki oraz wstąpienie we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej nastąpiło tak, jak majątek ten i prawa oraz obowiązki znajdowały się w dniu bilansu, przy zrzeczeniu się jakichkolwiek roszczeń lub zarzutów wynikających ze stanów przedmiotów z uwzględnieniem zmian ujawnionych w bilansie sporządzonym na dzień połączenia spółek;

-połączenie nastąpiło bez podniesienia kapitału zakładowego spółki „F.”, zatem dotychczasowi wspólnicy zachowali posiadane udziały.

Ze względów ekonomicznych, przewidywany rozwój Spółki „T.” oraz chęć całkowitego rozdzielenia różnych działów działalności, Wnioskodawca planuje przeprowadzenie w przyszłości restrukturyzacji, w ramach której nastąpi podział Spółki „T.” zgodnie z art. 528 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”) - poprzez przeniesienie części majątku Spółki „T.” do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały spółki nowo zawiązanej, które obejmą wspólnicy Spółki dzielonej (tzw. podział przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.). Oznacza to, że dotychczasowi wspólnicy Spółki „T.” z dniem wydzielenia staną się wspólnikami spółki nowo zawiązanej. W wyniku tej operacji nie dojdzie do ustania bytu Spółki dzielonej. Obie spółki („T.” oraz nowo zawiązana) będą kontynuowały działalność.

W tym miejscu należy podkreślić, że przenoszony majątek do spółki nowo zawiązanej w ramach podziału przez wydzielenie stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”). Będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Mówiąc inaczej, przenoszone ze Spółki „T.” ZCP tworzyć będą składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Będzie to zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniająca łącznie następujące przesłanki:

-istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

-zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

-składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);

-zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zarówno wydzielana część, jak i pozostająca w Spółce „T.”, będzie spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zarówno wydzielany zespół składników, w tym zobowiązań, jak i pozostający będzie mógł samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą.

Spółka nowo powstała będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka nowo zawiązana przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku spółki dzielonej w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych spółki dzielonej oraz przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wartość rynkowa majątku otrzymanego przez spółkę nowo zawiązaną nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikom spółki.

W związku z podziałem przez wydzielenie wspólnicy Spółki „T.” nie otrzymają dopłat w gotówce.

Ani głównym, ani jednym z głównych celów podziału przez wydzielenie nie jest chęć osiągnięcia korzyści podatkowej, uchylania się ani unikania opodatkowania przez którykolwiek z podmiotów uczestniczących w połączeniu (winno być: „w podziale”).

Opisana restrukturyzacja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn biznesowych, takich jak zmniejszenie ryzyka prowadzonej działalności (niekumulowanie wszystkich istotnych aktywów w jednym podmiocie), zwiększenie przejrzystości grupy i jej działalności dla podmiotów zewnętrznych, ułatwienie ewentualnego zbycia części biznesu w przyszłości na rzecz zewnętrznego inwestora.

I tak Spółka „T.” będzie specjalistyczną (…), wyspecjalizowanym zespołem pracowników i specjalistycznym systemem do obsługi (…) a spółka nowopowstała będzie obsługiwała nieruchomości.

Pytanie

Czy przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (część zadanego we wniosku pytania).

Państwa stanowisko w sprawie

(do części zadanego we wniosku pytania)

Zdaniem Wnioskodawcy, przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jak wskazuje art. 7 ust. 1 ustawy CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11, art. 24a i art. 24b, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Jak wskazuje w interpretacjach indywidualnych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, powołane przepisy art. 7b nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane.

Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

1)otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;

2)wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie;

oraz dalej wymienione w kolejnych punktach ust. 1 wartości wchodzące do majątku podatnika, powiększające jego aktywa (a więc o charakterze trwałym, definitywnym i bezwarunkowym), o ile nie zostały wyłączone z przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT. (…)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT: Przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Z drugiej strony przewidziane zostały przepisy, które wprowadzają neutralność podziału spółki, tj. wyłączają działanie powyższych przepisów określających przychód podatkowy. (…)

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT: Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

Stosownie do treści art. 12 ust. 13 ustawy o CIT: Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jak wynika z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT: Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT: Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Z kolei art. 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi: Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

W opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że planowany podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu (…) po stronie Spółki „T.” (…), bowiem:

-planowana transakcja nie wypełni przesłanek sytuacji określonych w normie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, gdyż majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa (…).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie części pytania dotyczącego skutków podatkowych opisanego podziału spółki przez wydzielenie po stronie Państwa spółki jako Spółki Dzielonej jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie postawione przez Państwa we wniosku o wydanie

interpretacji indywidualnej, w części dotyczącej skutków podatkowych opisanego podziału spółki przez wydzielenie po stronie Państwa spółki jako Spółki Dzielonej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania w tej części pytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i Państwa własnego stanowiska w sprawie, nie objęte tą częścią pytania, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Przedmiotem interpretacji indywidualnej nie była zatem kwestia oceny, czy wydzielany do nowo zawiązanej spółki ze Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, jak i pozostający w Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa i została ona przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego. Wprawdzie w opisie sprawy wskazali Państwo, że zarówno wydzielana część, jak i pozostająca w Spółce „T.”, będzie spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże ze względu na tożsamość definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, została ona przyjęta w niniejszej sprawie również na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh,

spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. (...)

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh,

podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o CIT.

Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej.

W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego źródła przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,

przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT,

do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Państwa wątpliwości w zakresie części zadanego we wniosku pytania budzi kwestia ustalenia, czy przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

Odnosząc się do powyższych wątpliwości wskazać należy, że biorąc pod uwagę literalną treść cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT należy stwierdzić, że ww. przepis odnosi się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie lub podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zwartych w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacjach, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego, wskazali Państwo, że zarówno wydzielana część, jak i pozostająca w Spółce „T.”, będzie spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zarówno wydzielany zespół składników, w tym zobowiązań, jak i pozostający będzie mógł samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą.

Zatem, skoro zarówno wydzielany do nowo zawiązanej spółki ze Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, jak i pozostający w Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa (kwestia ta nie była przedmiotem interpretacji indywidualnej i została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego), to po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.

Tym samym, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie tej części zadanego we wniosku pytania, że przeprowadzenie planowanego podziału Spółki „T.” poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce „T.” zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy (…) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zatem Państwa stanowisko w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Dodatkowo wskazać należy, że powyższe rozstrzygnięcie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczy wyłącznie części zadanego we wniosku pytania, odnoszącego się do skutków podatkowych dla Spółki Dzielonej. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii objętej drugą częścią pytania, odnoszącego się do skutków podatkowych dla spółki nowo zawiązanej (Spółki Przejmującej) zostanie/zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00