Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-08-28
Data publikacji: 2024-08-28

Kasowy PIT wprowadzi zmiany w prowadzeniu PKPiR

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Oznacza to, że nieopłacone zobowiązania, nie będą mogły być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów.

Kasowy PIT tylko dla małych firm - nowe regulacje od 1 stycznia 2025 roku >>>

Koszty 2024 po zmianach - Poradnik Gazety Prawnej >>>

Kasowy PIT dla przedsiębiorców od 2025 roku

Wprowadzenie kasowego sposobu rozliczeń przez przedsiębiorców, czyli tzw. kasowego PIT to jedna z ważniejszych dla przedsiębiorców zmian zapowiedzianych przez rząd. Jest to rozwiązanie które zakłada, powstanie przychodu dopiero w momencie otrzymania zapłaty należności, nie zaś w momencie wystawienia faktury. Metoda kasowa ma być zastrzeżona tylko dla transakcji między przedsiębiorcami (B2B), a nie przy sprzedaży na rzecz konsumentów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że prawo wyboru kasowego PIT będą mieli podatnicy:

  • osiągający przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym oraz
  • opłacający od przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro (pierwotnie miało to być 500 tys. zł), oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

Jakie zmiany w PKPiR wprowadzi kasowy PIT?

W związku z powyższymi zmianami resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W projektowanym rozporządzeniu dodano przepis rozstrzygający o potrzebie uwzględniania przy wycenie wartości spisu z natury, zasad potrącalności kosztów uzyskania przychodów, stosowanych przy kasowej metodzie rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Ważne

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Oznacza to, że nieopłacone zobowiązania, nie będą mogły być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów.

Przykładowo, przyjęcie towaru handlowego będzie mogło być zaksięgowane dopiero po uregulowaniu należności za ten towar. Natomiast spisem z natury będą objęte również towary, których zakup nie został opłacony. Dodawany przepis pozwoli na pomniejszenie wartości spisu z natury o wartość towarów, ujętych w tym spisie, a które w danym roku podatkowym nie zostały zaksięgowane.

W pozostałym zakresie, tj. księgowania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, przepisy rozporządzenia nie wymagają zmian w związku z wprowadzaniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Przychody oraz koszty uzyskania przychodów będą księgowane zgodnie z przepisami ustawy PIT.

Zmiany porządkowe w rozporządzeniu

Projekt rozporządzenia przewiduje również zmianę o charakterze porządkowym. Zmiana ta dotyczy załącznika nr 1 do rozporządzenia Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiana polega na zastąpieniu w ust. 18 Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyrazów „25 000 euro” wyrazami „200 000 euro”.

Zmiana ta koresponduje z art. 21 ust. 1b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776, z późn. zm.), zgodnie z którym z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać m.in. podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro.

Projektowane zmiany w PKPiR wejdą w życie w terminie wprowadzenia kasowego PIT dla przedsiębiorców tj. od 1 stycznia 2025 roku.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00