Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.327.2024.2.AZ
Prowadzone przez Wnioskodawcę prace dotyczące realizacji opisanych w stanie faktycznym Projektów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, tj. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT poprzez korektę zeznań podatkowych za 2022 r. i 2023 r.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Spółkę prace dotyczące realizacji opisanych w stanie faktycznym Projektów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R, tj. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczący ulgi B+R.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 lipca 2024 r. (data wpływu 30 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. z siedzibą w (…), numer KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…) (dalej: Spółka, A. lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT). Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o której mowa w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 74 z późn. zm.).
Spółka od (...) roku dostarcza na polski i światowy rynek nowoczesne rozwiązania z branży elektrotechnicznej. A. jest jednym z czołowych producentów linii technologicznych i urządzeń głównie dla potrzeb przemysłu (...), jak również dla zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych, motoryzacji i przemysłu metalowego. A. to producent maszyn (...), maszyn do (...) oraz maszyn prototypowych o dowolnej tematyce. W ofercie Wnioskodawcy dla przemysłu (...) znajdują się m.in. produkty takie jak linie (...), (...) oraz maszyny indywidualne wchodzące w skład ciągów technologicznych. Wnioskodawca w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi również remonty i modernizacje istniejących urządzeń włączając w to także linie (...), prowadzi montaże i uruchomienia urządzeń własnej produkcji oraz innych producentów.
Spółka świadczy usługi głównie w Europie Środkowej. Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów, co sprawia, że prowadzenie działalności badawczo - rozwojowej (dalej: B+R) jest nieodzownym elementem prowadzenia biznesu Wnioskodawcy. Spółka chętnie podejmuje się prowadzenia projektów nietypowych, nowatorskich i związanych z nowymi technologiami. Firma posiada własne biuro konstrukcyjne oraz zespół doświadczonych programistów w zakresie sterowania urządzeniami przemysłowymi. Celem Spółki jest dążenie do ciągłego rozwoju oraz tworzenia produktów, które spełnią wysokie wymagania klientów. Produkty wykonywane są tylko z najwyższej jakości materiałów i komponentów oraz technologii.
Realizowane przez Spółkę działania B+R polegają między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek. Zgodnie z przyjętą strukturą organizacyjną, działalność Wnioskodawcy jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje. Działalność B+R jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę A. z różnych działów, które wspólnie realizują projekty B+R, tworząc innowacje produktowe i procesowe (zakres zaangażowania pracowników poszczególnych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu).
W przeważającej większości działalność B+R podejmowana przez Spółkę polega na projektowaniu oraz wytwarzaniu nowatorskich maszyn/ urządzeń/ linii produkcyjnych lub technologicznych pod konkretne wymagania klienta - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie opracowywanie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończone przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania tj. przeszedł pozytywnie wszystkie testy i próby, zostaje on sprzedany klientowi (zgodnie ze złożonym przez klienta zamówieniem). Spółka ze względu na charakter swojej działalności nie prowadzi produkcji seryjnej, w związku z czym zaprojektowany oraz wykonany produkt prototypowy nie zostaje wdrożony do masowej produkcji, jednak przyczynia się do poszerzenia wiedzy oraz możliwości ofertowej Spółki, a także może być w przyszłości odtworzony w przypadku zainteresowania jego zakupem przez kolejnych klientów.
Projekty B+R, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
- Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
- Faza 2: Zasadnicze prace nad rozwojem nowego produktu,
- Faza 3: Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenie do wykorzystania.
W ramach fazy 1 realizowane są prace koncepcyjne oraz przygotowywanie wstępnego projektu urządzenia/ maszyny/ linii technologicznej/ produkcyjnej, w trakcie którego konstruktorzy opracowują ogólne cechy oraz funkcjonalności, spełniające wytyczne otrzymane od klienta. Podstawową trudnością etapu pierwszego jest przede wszystkim przeprowadzenie przez pracowników Spółki analizy technicznej pod kątem możliwości spełnienia wymagań sformułowanych przez zamawiającego, a także wstępnej oceny niezbędnych do wykorzystania materiałów/technologii, wraz z przygotowaniem wstępnych rysunków technicznych. Na tym etapie analizowane są koszty potencjalnej przyszłej produkcji, orientacyjna czasochłonność projektu oraz potencjalne uwarunkowania techniczne rozważanego urządzenia. Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci: wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac koncepcyjnych oraz wstępnego projektowania.
Faza 2 rozpoczyna się po zaakceptowaniu ogólnych rozwiązań do dalszego procedowania. W jej ramach realizowane jest projektowanie urządzenia od strony konstrukcyjnej, mechanicznej, pneumatycznej, elektrycznej oraz automatycznej (w tym stworzenie oprogramowania) oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji, w tym technicznej i wykonawczej, techniczno-ruchowej, analizy ryzyka oraz innej dokumentacji specyficznej dla konkretnego urządzenia. Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków) oraz surowców i materiałów niezbędnych do realizacji prac projektowych, a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizację projektu.
W fazie 3 następuje wewnętrzna walidacja, tj. ocena zgodności produktu (urządzenia/ maszyny) z wymaganiami oraz założeniami projektowymi. Realizowane są testy funkcjonalne jednoznacznie określające zgodność (lub ewentualny brak zgodności) produktu z założeniami projektowymi. Dodatkowo, produkty mogą podlegać wstępnej ocenie ze strony przedstawicieli zamawiającego. W przypadku zidentyfikowania niezgodności z wytycznymi wpływającymi na konieczność modyfikacji opracowanego rozwiązania, pracownicy Spółki opracowują także niezbędne modyfikacje i poprawki. Jest to wynikiem naturalnej konsekwencji budowania produktu prototypowego oraz braku możliwości zasymulowania wszystkich jego elementów na etapie 1 oraz 2 realizacji projektu. W konsekwencji, zespół inżynierów jest zaangażowany we wdrażanie kolejnych poprawek aż do uzyskania pełnej zgodności wytworzonego produktu z założeniami projektu i wymaganiami klienta. Następnie wykonywana jest instalacja opracowanego urządzenia i dostosowanie go do środowiska pracy klienta. Na etap ten składa się przeprowadzenie testów funkcjonalnych w warunkach pracy urządzenia, uruchomienie produktu oraz implementacja poprawek służących finalnemu dostosowaniu produktu do wymagań klienta. Z pracami realizowanymi w ramach niniejszego etapu wiążą się następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków), zakup surowców, materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testów funkcjonalnych oraz do wdrożenia modyfikacji prototypu urządzenia, a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wykorzystywanych do projektu.
W konsekwencji należy podkreślić, że działalność B+R prowadzona przez Spółkę ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego produktu/ procesu tworzony jest projekt oraz wyznaczani są pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu (maszyny/ urządzenia). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów) czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Spółki (w zakresie innowacji procesu produkcji). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy).
Niniejszy wniosek dotyczy nowych produktów powstałych w wyniku podjętych prac B+R, opracowanych na indywidualne zamówienie kontrahenta, takich jak:
1.Linia do produkcji rur kompozytowych.
Prace nad projektem zostały przeprowadzone w okresie od (…) 2022 r. do (…) 2023 r. Celem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych było zaprojektowanie i wykonanie nowatorskich komponentów linii (…) do produkcji rur (…), wykonanie sterowania, systemu kontroli jakości, montażu i uruchomienia kompletnej linii. Linia produkcyjna musiała zapewnić prawidłowy proces produkcji z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych wykonanego produktu oraz założonej wydajności, przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował wykonanie nowatorskiej, autorskiej dokumentacji technicznej (mechanicznej i elektrycznej), wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych, montaż urządzeń, oprogramowanie sterowników, a następnie zestawienie kompletnej prototypowej linii produkcyjnej, wykonanie autorskiego oprogramowania do sterowania linią i kontroli jakości produkowanych rur, uruchomienie i przeprowadzenie testów odbiorczych.
Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi A. uruchomić wysokowydajną produkcję precyzyjnych rur kompozytowych.
2.Linia do konfekcjonowania (…)
Prace nad projektem zostały przeprowadzone w okresie od (…) 2022 r. do (…) 2023 r. Celem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych było zaprojektowanie i wykonanie nowatorskiego ciągu technologicznego do konfekcjonowania (…), wykonanie sterowania, systemu kontroli jakości, montażu i uruchomienia kompletnej linii. Linia produkcyjna musiała zapewnić prawidłowy proces produkcji z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych wykonanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował wykonanie nowatorskiej, autorskiej dokumentacji technicznej (mechanicznej i elektrycznej), wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych, montaż urządzeń, oprogramowanie sterowników, a następnie zestawienie kompletnej prototypowej linii produkcyjnej, wykonanie autorskiego oprogramowania do sterowania linią i kontroli jakości, uruchomienie i przeprowadzenie testów odbiorczych.
Realizacja w/w projektu pozwoliła klientowi Spółki uruchomić precyzyjną linię do konfekcjonowania (…).
- łącznie zwanych dalej Produktami/ Projektami.
Prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanych powyżej Projektów nie były związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Spółkę rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej Projektów zawsze zmierzały do opracowania/ wytworzenia rozwiązania/ produktów niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.
W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2022 i 2023 r. (poprzez korektę zeznania CIT-8).
W celu skorzystania z ulgi B+R Wnioskodawca wyodrębniał na bieżąco tj. w okresie prowadzenia działalności B+R, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R. Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że w latach podatkowych, w których prowadził działalność B+R w zakresie opisanych szczegółowo wyżej Projektów:
- w ewidencji rachunkowej wyodrębniał koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w korekcie zeznania podatkowego za 2022 i 2023 r., w którym to roku działalność B+R była realizowana;
- nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT;
- odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT;
- dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT;
- koszty kwalifikowane nie zostały/ nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pismem z 30 lipca 2024 r. (data wpływu 30 lipca 2024 r.) doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego w następujący sposób:
- Wnioskodawca potwierdza, że w przypadku, gdy uzyskuje przychody z zysków kapitałowych, nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową od takich dochodów. W konsekwencji Wnioskodawca będzie korzystać z odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT wyłącznie od dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych;
- Wnioskodawca potwierdza, że prowadzone prace B+R w ramach Projektów opisanych w treści wniosku o interpretację były działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią rutynowych i okresowych zmian, czynności wdrożeniowych, czynności serwisowych ani promowania dokonywanych ulepszeń;
- Wnioskodawca potwierdza, że realizowane przez niego prace w ramach Projektów będących przedmiotem wniosku o interpretację odznaczają się oryginalnym, twórczym charakterem i nie są jedynie techniczną realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę. Efektem Projektów jest kreacja nowego, nieistniejącego wcześniej produktu (linia do produkcji rur kompozytowych, linia do konfekcjonowania (…)), do wytworzenia którego konieczna była praca twórcza, której rezultatów nie dało się z góry przewidzieć i która nie miała powtarzalnego charakteru;
- Wnioskodawca wskazuje, że przed przystąpieniem do realizacji Projektów dysponował wykwalifikowaną kadrą inżynierską i managerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych) oraz posiadającą duże doświadczenie i wiedzę w realizacji zadań związanych z konstruowaniem i budową maszyn, co pozwoliło na przeprowadzenie niezbędnych prac projektowych, obliczeniowych i symulacyjnych do osiągnięcia zamierzonego celu. Ponadto dla Wnioskodawcy kluczowy był i jest ciągły rozwój, dlatego Spółka stawiała i stawia na rozwój pracowników umożliwiając im systematycznie dokształcanie poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach branżowych;
- Wnioskodawca potwierdza, że w wyniku realizacji Projektów będących przedmiotem Wniosku o interpretację nabył nową wiedzę z zakresu technologii, analizy i optymalizacji procesów produkcyjnych (w obszarze inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych oraz innowacyjnych technologii oprogramowania). Powstała w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w dziale technicznym Spółki, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac (nowych kontraktów);
- Wnioskodawca potwierdza, że działalność, której dotyczy wniosek, na każdym jej etapie obejmowała/obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (z zakresów wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr 4) do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (linia do produkcji rur kompozytowych, linia do konfekcjonowania (…)), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
- Wnioskodawca potwierdza, że w ramach korekty zeznania podatkowego za dany rok zamierza rozliczyć wyłącznie koszty kwalifikowane ulgi B+R, które zostały zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów tego roku;
- Wnioskodawca wskazuje, że obecnie koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych w ramach wskazanych we wniosku o interpretację Projektów nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Niemniej jednak, zgodnie z tym, co wskazał Wnioskodawca w treści wniosku o interpretację, Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych dotyczących Projektów realizowanych w latach 2022-2023;
- Wnioskodawca potwierdza, że w latach następnych zamierza prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, w tym również realizować kolejne projekty badawczo-rozwojowe;
Nadto na pytanie organu, czy spełniają Państwo wszystkie warunki określone w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, odpowiedzieli Państwo, że w zakresie opisanych szczegółowo wyżej Projektów Wnioskodawca:
- w ewidencji rachunkowej wyodrębniał koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w korekcie zeznania podatkowego za 2022 i 2023 r., w którym to roku działalność B+R była realizowana;
- nie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT;
- odliczy w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2, 2a i 3 ustawy o CIT;
- dokona odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT;
- koszty kwalifikowane nie zostały/ nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie.
Wskazali Państwo również, że przedmiotem wniosku o interpretację jest przepis art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, a zatem Wnioskodawca sam nie może potwierdzić, że spełnia wszystkie warunki określone w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ w praktyce oznaczałoby to udzielenie przez Wnioskodawcę odpowiedzi na pytanie, które sam zadał we wniosku. Wnioskodawca nie wie, czy spełnia warunek określony w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT i dlatego zwrócił się do organu z zapytaniem w ramach złożonego Wniosku o interpretację.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace dotyczące realizacji opisanych w stanie faktycznym Projektów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (dalej: „Działalność B+R”), co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, tj. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach realizowanych Projektów stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R. Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWiN”). Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:
- badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN, przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, a w konsekwencji kwalifikuje się do ulgi B+R, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
- działalność ma charakter twórczy,
- działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
- działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,
- prace w ramach projektu nie mogą być działalnością rutynową i okresową.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
W ocenie Wnioskodawcy, działalność B+R w ramach realizowanych Projektów ma charakter twórczy - zatrudnieni pracownicy opracowują nowe produkty, udoskonalają już istniejące, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością wytwarzanych produktów. Ponadto rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:
- jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - rezultatem prac B+R jest stworzenie i wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów,
- ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności;
- ma charakter oryginalny - wprowadzone produkty mają niepowtarzalny charakter.
Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na stworzenie nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych, jak również optymalizację stosowanych metod produkcji.
Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Zgodnie z wydanymi Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa opisana w treści stanu faktycznego (w zakresie Projektów) była prowadzona w sposób systematyczny, zgodnie z przyjętym cyklem projektowym z podziałem na 3 fazy, w oparciu o uzgodniony harmonogram. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie. Tym samym prace w ramach Projektów B+R można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny.
W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów (projektowania nowych produktów, wprowadzenia nowych procesów technologicznych) oraz unowocześnianie istniejących produktów. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Wnioskodawcę nie były i nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia produktów posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach prowadzonego projektu wprowadza zmiany do istniejących już produktów.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji prac rozwojowych w PSWiN. Mając na uwadze powyższe, realizowane Projekty wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie o CIT, ponieważ miały charakter twórczy, nie wprowadzały zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, były prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R opisana szczegółowo w opisie stanu faktycznego, spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję Działalności B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Spółkę prace dotyczące realizacji opisanych w stanie faktycznym Projektów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R, tj. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W świetle art. 4a pkt 26 updop:
Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 4a pkt 27 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Aby stwierdzić, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zasadne jest podkreślenie, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Jak wskazali Państwo we wniosku, realizowane przez Państwa działania B+R polegają między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek. W przeważającej większości działalność B+R podejmowana przez Państwa polega na projektowaniu oraz wytwarzaniu nowatorskich maszyn/ urządzeń/ linii produkcyjnych lub technologicznych pod konkretne wymagania klienta - produkcja prototypowa. Ze względu na charakter swojej działalności nie prowadzą Państwo produkcji seryjnej, w związku z czym zaprojektowany oraz wykonany produkt prototypowy nie zostaje wdrożony do masowej produkcji, jednak przyczynia się do poszerzenia wiedzy oraz możliwości ofertowej Spółki, a także może być w przyszłości odtworzony w przypadku zainteresowania jego zakupem przez kolejnych klientów. Państwa wniosek dotyczy nowych produktów powstałych w wyniku podjętych prac B+R, opracowanych na indywidualne zamówienie kontrahenta, takich jak: linia do produkcji rur kompozytowych oraz linia do konfekcjonowania (…).
Wobec tego ocena czy prace, które Państwo przeprowadzili, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że prace nad projektem dotyczącym stworzenia linii do produkcji rur kompozytowych zostały przeprowadzone w okresie od (…) 2022 r. do (…) 2023 r. Ich celem było zaprojektowanie i wykonanie nowatorskich komponentów linii (…) do produkcji rur kompozytowych typu (…), wykonanie sterowania, systemu kontroli jakości, montażu i uruchomienia kompletnej linii. Linia produkcyjna musiała zapewnić prawidłowy proces produkcji z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych wykonanego produktu oraz założonej wydajności, przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował wykonanie nowatorskiej, autorskiej dokumentacji technicznej (mechanicznej i elektrycznej), wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych, montaż urządzeń, oprogramowanie sterowników, a następnie zestawienie kompletnej prototypowej linii produkcyjnej, wykonanie autorskiego oprogramowania do sterowania linią i kontroli jakości produkowanych rur, uruchomienie i przeprowadzenie testów odbiorczych. Realizacja projektu pozwoliła Państwa klientowi uruchomić wysokowydajną produkcję precyzyjnych rur kompozytowych.
Z kolei prace nad projektem dotyczącym stworzenia linii do konfekcjonowania (...) zostały przeprowadzone w okresie od (…) 2022 r. do (…) 2023 r. Ich celem było zaprojektowanie i wykonanie nowatorskiego ciągu technologicznego do konfekcjonowania (…), wykonanie sterowania, systemu kontroli jakości, montażu i uruchomienia kompletnej linii. Linia produkcyjna musiała zapewnić prawidłowy proces produkcji z uwzględnieniem określonych w specyfikacji klienta wymogów jakościowych wykonanego produktu oraz założonej wydajności przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa, ergonomii i niezawodności. Projekt obejmował wykonanie nowatorskiej, autorskiej dokumentacji technicznej (mechanicznej i elektrycznej), wyprodukowanie na jej podstawie części składowych, zakup komponentów handlowych, montaż urządzeń, oprogramowanie sterowników, a następnie zestawienie kompletnej prototypowej linii produkcyjnej, wykonanie autorskiego oprogramowania do sterowania linią i kontroli jakości, uruchomienie i przeprowadzenie testów odbiorczych. Realizacja projektu pozwoliła Państwa klientowi uruchomić precyzyjną linię do konfekcjonowania (…).
W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że prace badawczo-rozwojowe w ramach wskazanych Projektów nie były związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym produkcie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez Państwa rozwiązań jest indywidualne oraz posiada niepowtarzalne funkcjonalności. Prace B+R realizowane w ramach wskazanych Projektów zawsze zmierzały do opracowania/ wytworzenia rozwiązania/ produktów niewystępujących dotychczas na rynku lub w Państwa praktyce gospodarczej albo na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Państwa działalność B+R ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Efektem Projektów jest kreacja nowego, nieistniejącego wcześniej produktu (linia do produkcji rur kompozytowych, linia do konfekcjonowania (…)), do wytworzenia którego konieczna była praca twórcza, której rezultatów nie dało się z góry przewidzieć i która nie miała powtarzalnego charakteru.
Zatem działalność, którą Państwo prowadzili w zakresie realizacji projektów, w wyniku których opracowali Państwo linię do produkcji rur kompozytowych oraz linię do konfekcjonowania (...), należy uznać za spełniającą kryterium twórczości.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza :
(i)robiący coś regularnie i starannie,
(ii)o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
(iii)o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
W opisie stanu faktycznego wskazali Państwo, że Państwa działalność jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny. Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:
- Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
- Faza 2: Zasadnicze prace nad rozwojem nowego produktu,
- Faza 3: Weryfikacja rozwiązania oraz wdrożenie do wykorzystania.
W ramach fazy 1 realizowane są prace koncepcyjne oraz przygotowywanie wstępnego projektu urządzenia/ maszyny/ linii technologicznej/ produkcyjnej, w trakcie którego konstruktorzy opracowują ogólne cechy oraz funkcjonalności, spełniające wytyczne otrzymane od klienta. Na tym etapie analizowane są koszty potencjalnej przyszłej produkcji, orientacyjna czasochłonność projektu oraz potencjalne uwarunkowania techniczne rozważanego urządzenia. Faza 2 rozpoczyna się po zaakceptowaniu ogólnych rozwiązań do dalszego procedowania. W jej ramach realizowane jest projektowanie urządzenia od strony konstrukcyjnej, mechanicznej, pneumatycznej, elektrycznej oraz automatycznej (w tym stworzenie oprogramowania) oraz sporządzenie kompletnej dokumentacji, w tym technicznej i wykonawczej, techniczno-ruchowej, analizy ryzyka oraz innej dokumentacji specyficznej dla konkretnego urządzenia. W fazie 3 następuje wewnętrzna walidacja, tj. ocena zgodności produktu (urządzenia/ maszyny) z wymaganiami oraz założeniami projektowymi. Realizowane są testy funkcjonalne jednoznacznie określające zgodność (lub ewentualny brak zgodności) produktu z założeniami projektowymi. Dodatkowo, produkty mogą podlegać wstępnej ocenie ze strony przedstawicieli zamawiającego. W przypadku zidentyfikowania niezgodności z wytycznymi wpływającymi na konieczność modyfikacji opracowanego rozwiązania, pracownicy Spółki opracowują także niezbędne modyfikacje i poprawki. Następnie wykonywana jest instalacja opracowanego urządzenia i dostosowanie go do środowiska pracy klienta. Na etap ten składa się przeprowadzenie testów funkcjonalnych w warunkach pracy urządzenia, uruchomienie produktu oraz implementacja poprawek służących finalnemu dostosowaniu produktu do wymagań klienta.
Ponadto wyjaśnili Państwo, że działalność B+R prowadzona przez Państwa ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego produktu/ procesu tworzony jest projekt oraz wyznaczani są pracownicy, których zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie danego produktu (maszyny/ urządzenia). Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Spółki, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.
To potwierdza zatem, że spełnione jest przez Państwa kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac związanych z realizacją opisanych projektów.
Oba omówione kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego, uzupełnionego na wezwanie organu, wynika że Prowadzone przez Państwa prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań zgodnie z zapotrzebowaniem rynku (w zakresie nowych produktów) czy też zgodnie z zapotrzebowaniem wewnętrznym Państwa Spółki (w zakresie innowacji procesu produkcji). W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania (produkty lub procesy). Przed przystąpieniem do realizacji Projektów dysponowali Państwo wykwalifikowaną kadrą inżynierską i managerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych) oraz posiadającą duże doświadczenie i wiedzę w realizacji zadań związanych z konstruowaniem i budową maszyn, co pozwoliło na przeprowadzenie niezbędnych prac projektowych, obliczeniowych i symulacyjnych do osiągnięcia zamierzonego celu. Ponadto dla Państwa kluczowy był i jest ciągły rozwój, dlatego stawiali Państwo i stawiają na rozwój pracowników umożliwiając im systematycznie dokształcanie poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach branżowych. W wyniku realizacji Projektów będących przedmiotem wniosku o interpretację nabyli Państwo nową wiedzę z zakresu technologii, analizy i optymalizacji procesów produkcyjnych (w obszarze inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych oraz innowacyjnych technologii oprogramowania). Powstała w ramach prowadzonych przez Państwa prac B+R wiedza jest zapisywana i archiwizowana w dziale technicznym Państwa Spółki, w celu jej dalszego wykorzystania w ramach kolejnych prac (nowych kontraktów).
Zatem to pozwala uznać, że wykorzystują Państwo istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sami Państwo wskazują we wniosku i jego uzupełnieniu działalność, której dotyczy wniosek, na każdym jej etapie obejmowała/obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (z zakresów wskazanych w odpowiedzi na pytanie nr 4) do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (linia do produkcji rur kompozytowych, linia do konfekcjonowania (…)), z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem to pozwala uznać, że opisana we wniosku działalność polegająca na realizacji projektów, w wyniku których stworzyli Państwo: linię do produkcji rur kompozytowych oraz linię do konfekcjonowania (…) spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Natomiast zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383, dalej „o.p.”).
Zgodnie z treścią art. 81 § 1 o.p.:
jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.
Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 o.p.:
ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
W myśl art. 81 § 2 o.p.:
skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.
Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym - poprawnym już - wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji.
Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe.
Zgodnie z art. 70 § 1 o.p.:
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
W myśl art. 79 § 8 o.p.:
Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu
Z opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do prowadzonej działalności B+R jako podatnik podatku dochodowego zamierzają Państwo dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2022 i 2023 r. (poprzez korektę zeznania CIT-8). W celu skorzystania z ulgi B+R wyodrębniali Państwo na bieżąco tj. w okresie prowadzenia działalności B+R, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty działalności B+R. W latach podatkowych, w których prowadzili Państwo działalność B+R w zakresie opisanych szczegółowo wyżej Projektów w ewidencji rachunkowej wyodrębniali Państwo koszty kwalifikowane związane z realizacją działalności B+R i zostaną one wykazane w korekcie zeznania podatkowego za 2022 i 2023 r., w którym to roku działalność B+R była realizowana. Nadto w uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo, że w ramach korekty zeznania podatkowego za dany rok zamierzają Państwo rozliczyć wyłącznie koszty kwalifikowane ulgi B+R, które zostały zaliczone przez Państwa do kosztów uzyskania przychodów tego roku.
W tym świetle prowadzone przez Państwa prace dotyczące realizacji opisanych w stanie faktycznym Projektów, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Państwa do korzystania z ulgi B+R, tj. do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez korektę zeznań podatkowych za 2022 r. i 2023 r.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie zadanego we wniosku pytania należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawili Państwo i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytania. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem, w tym wyliczenie kosztów, jakie ponieśli Państwo w toku realizacji projektów oraz uznanie ich za koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową, nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.
Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że tę interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right