Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Ol 401/24

Dnia 13 sierpnia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Asesor WSA Grzegorz Klimek (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2024 roku sprawy ze skargi B.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w E. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 8 kwietnia 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (Kolegium), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U z 2023 r. poz. 775 – k.p.a.), art 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U z 2023 r. poz. 1335 – u.d.m.), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez B. K. (skarżąca, strona) od decyzji Prezydenta Miasta E. z upoważnienia którego działała Kierownik Działu Dodatków, Ulg i Uprawnień w E. Centrum Usług Społecznych (organ pierwszej instancji) z dnia 14 lutego 2024 r. w przedmiocie odmowy przyznania B. K. dodatku mieszkaniowego - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych sprawy:

Decyzją z 14 lutego 2024 r. organ pierwszej instancji odmówił przyznania stronie dodatku mieszkaniowego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że na podstawie złożonego w dniu 6 lutego 2024 r. wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego stwierdzono, że wnioskodawczym nie spełnia kryteriów określonych w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Powyższa ustawa uzależnia bowiem prawo do dodatku mieszkaniowego od szeregu przesłanek, których łączne spełnienie umożliwia otrzymanie wnioskowanego świadczenia. W ocenie organu pierwszej instancji w sprawie ma miejsce sytuacja przekroczenia normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Powierzchnia użytkowa lokalu, będącego własnością skarżącej, w którym zamieszkuje ona samodzielnie wynosi 70,9 m2 zaś normatywna powierzchnia określona dla takiej sytuacji w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.d.m. wynosi 35 m2. Organ podkreślił także, że w lokalu nie zamieszkuje osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ani osoba mająca prawo do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00