Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. II SA/Ol 258/24
Dnia 23 lipca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 lipca 2024 roku sprawy ze skargi A. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia - oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...] r., Wójt Gminy B. (dalej jako: "Wójt", "organ pierwszej instancji"), odmówił A. J. (dalej jako: "wnioskodawczyni", "skarżąca") wydania zaświadczenia potwierdzającego jej pracę w gospodarstwie rolnym rodziców A. i H. R. w okresie od 19 marca 1997 r. do 30 września 2000 r.
W uzasadnieniu postanowienia Wójt wyjaśnił, że zaświadczenie potwierdzające pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być wydane w oparciu
o dokumenty będące w zasobach urzędu, tj. np. księgi podatkowe, rejestry gruntowe, dokumentacja związana z ubezpieczeniem społecznym oraz inne zbiory dokumentów własnych. Wskazał, że Gmina dysponuje m.in. ewidencją właścicieli gospodarstw rolnych – w tym gospodarstwa rolnego A. i H. R. w miejscowości D. o pow. [...] ha (rodziców wnioskodawczyni), nie dysponuje jednak ewidencją osób pracujących w gospodarstwach rolnych w okresie, o który ubiega się strona. Organ wyjaśnił, że w jakiejkolwiek dokumentacji brak jest informacji dotyczących pracy wnioskodawczyni w gospodarstwie rolnym rodziców, natomiast z dokumentacji przedstawionej przez samą stronę wynika, że w okresie od 26 listopada 1983 r. do 15 czerwca 2011 r. była ona zameldowana przy ul. [...] w B. Powołując stosowne orzecznictwo Wójt podał, że niedopuszczalne jest gromadzenie dowodów, mających na celu wydanie zaświadczenia, ponieważ treść zaświadczenia winna opierać się na posiadanych przez organ rejestrach i zbiorach danych, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54 poz. 310, dalej jako: "u.w.o.p.") dopuszcza jedynie inny sposób wskazania przez zainteresowanego okresów pracy w gospodarstwie, w trybie postępowania prowadzonego przez organ emerytalno-rentowy, a nie w postępowaniu o wydanie zaświadczenia. Ostatecznie organ pierwszej instancji skonkludował, że prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rodziców strony nie pozwala na stwierdzenie, że osoba ta pracowała w gospodarstwie rolnym i nie daje podstaw do wydania zaświadczenia.