cit
Polska Spółka Holdingowa. Zwolnienie nie dla każdego
Można odnieść wrażenie, że przepisy o Polskiej Spółce Holdingowej mają tyle wspólnego z zagranicznymi preferencjami dla holdingów, ile polski estoński CIT z modelem opodatkowania osób prawnych w Estonii
Przepisy o Polskiej Spółce Holdingowej (PSH) funkcjonują już ponad dwa lata. Miały być wzorowane na regulacjach (preferencjach) obowiązujących w innych państwach europejskich (np. Grecja, Chorwacja, Włochy, Belgia, Węgry), w celu stworzenia konkurencyjnego otoczenia podatkowego, które będzie sprzyjać powrotowi polskich przedsiębiorców z jurysdykcji zagranicznych.
Poniekąd dzielą one losy estońskiego CIT – obie regulacje miały zachęcać do lokowania inwestycji i holdingów w Polsce. W praktyce jesteśmy daleko od tego założenia.
W ciągu tych ponad dwóch lat sądy administracyjne zdążyły wydać wiele (niejednolitych) wyroków wskazujących, kiedy i kto może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przy wypłacie dywidend czy przy sprzedaży udziałów w spółce zależnej. Niestety często wykładnia sądów, tak samo jak dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie była korzystna dla podatników.