Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 23-08-2024
Porada aktualna na dzień 23-08-2024
Data publikacji: 2024-08-23

Czy polski przedsiębiorca świadczący usługi budowlane w Niemczech powinien dokumentować te usługi fakturami bez danych dotyczących stawki VAT i wykazywać je w JPK_VAT

PROBLEM

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec dla polskiej firmy. Przedsiębiorca posiada zwolnienie z podatku w Niemczech (tzw. Freistellung), którego numer oraz adres miejsca budowy w Niemczech są uwzględnione na fakturze wraz z dopiskiem art. 28e ustawy o VAT. Czy wskazane usługi polski przedsiębiorca powinien dokumentować fakturami bez danych dotyczących stawki i wykazać w  JPK_VAT? Czy wystawiając fakturę przedsiębiorca powinien zamieścić polski NIP zleceniodawcy?

RADA

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości. Powoduje to, że miejsce świadczenia wskazanych usług znajduje się na terytorium Niemiec, a w konsekwencji świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech.

UZASADNIENIE

W tej sytuacji zasady na jakich opodatkowane podatkiem VAT będą wskazane usługi określają przepisy niemieckie. Przy czym z posiadanych przez autora informacji wynika, że przepisy niemieckie nakładają obowiązek rozliczania VAT na nabywców usług od podatników zagranicznych nawet, jeżeli są oni również podatnikami zagranicznymi (w Polsce rzecz w tym zakresie ma się inaczej).

Jeżeli faktycznie tak jest, w przedstawionej sytuacji do rozliczania niemieckiego podatku VAT obowiązany jest polski kontrahent przedsiębiorcy (nabywca usług). Oznaczałoby to, że wskazane usługi polski przedsiębiorca powinien:

  • dokumentować fakturami bez danych dotyczących stawki (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT) oraz z wyrazami „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT); na fakturach takich należy wskazywać polski NIP zleceniodawcy, jeżeli takim się on posługuje w związku z ich nabywaniem,
  • wykazywać w polu K_11 części ewidencyjnej oraz uwzględniać w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Gdyby było inaczej (tj. gdyby w świetle przepisów niemieckich podatnikiem z tytułu świadczenia wskazanych usług był niemiecki zleceniodawca), polskie przepisy o wystawianiu faktur nie miałyby zastosowania. W konsekwencji w takim przypadku odpowiedź na pytanie o obowiązek wskazania na fakturze polskiego NIP zleceniodawcy zależałby od przepisów niemieckich. Jednocześnie również w przypadku tego scenariusza wystawiane przez podatnika faktury powinny być wykazywane w polu K_11 części ewidencyjnej oraz uwzględniane w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Na udzieloną odpowiedź bez wpływu pozostaje przy tym fakt, że przedsiębiorca posiada zwolnienie z podatku w Niemczech tzw. Freistellung. Zwolnienie to dotyczy bowiem niemieckiego podatku budowlanego, a nie podatku VAT.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00