Postanowienie NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. II OSK 1232/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej X sp. z o.o. z/s w [...] od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 marca 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 818/23 w sprawie ze skargi X sp. z o.o. z siedzibą w [...] na uchwałę Rady Miasta i Gminy [...] z dnia 25 października 2023 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi [...], gmina [...] - etap I postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 13 marca 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 818/23 odrzucił skargę X sp. z o.o. z siedzibą w [...] na uchwałę Rady Miasta i Gminy [...] z dnia 25 października 2023 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi [...], gmina [...] - etap I.
W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd wskazał, że X sp. z o.o. z siedzibą w [...] na podstawie art. 101 ust. 1 i ust. 2a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40 ze zm., dalej: u.s.g.), wywiodła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na uchwałę Rady Miasta i Gminy [...] nr [...] z dnia 25 października 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi [...], gmina [...] - etap I. Skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości oraz zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania. Przedmiotowej uchwale zarzucono: naruszenie w sposób istotny zasad sporządzania planu, gdyż postanowienia planu miejscowego naruszają zasadę proporcjonalności i w sposób niewspółmierny do celu ograniczają możliwości zabudowy danego obszaru w zakresie odnoszącym się do części działki numer [...], którą w planie miejscowym oznaczono symbolem "12F.", co oznacza tereny rolne; niezgodność uchwalonego planu miejscowego z art. 14 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.), gdyż plan miejscowy, w wyniku którego następuje zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, sporządza się dla całego obszaru wyznaczonego w studium, a analizowany plan dokonuje takiej zmiany dla niektórych gruntów rolnych, chociaż jest on zarazem - co wprost przyznaje się w obwieszczeniu - etapem nr 1; niezgodność uchwalonego planu miejscowego z treścią art. 20 ust. 1 u.p.z.p., gdyż plan miejscowy nie może naruszać ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a zarazem aktualnie trwa procedura mająca na celu uchwalenie nowego (aktualnego) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy dla działki numer [...]; niezgodność uchwalonego planu miejscowego z art. 9 ust. 4 u.p.z.p. Skarżąca wskazała, że co prawda żadna z nieruchomości, której jest właścicielem nie jest objęta ustaleniami planu, to jednak przeznaczenie działki numer [...] w planie znacząco negatywnie ingeruje w inwestycje realizowaną przy ulicy [...] w [...].