Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 2466/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Lu 181/22 w sprawie ze skargi J. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2021 r. znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Lu 181/22 oddalił skargę J. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2021 r., znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z [...] października 2021 r. J. M. (dalej: "skarżący") wystąpił do Urzędu Miasta [...] z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Wniosek zawierał 5 pytań, odnoszących się do aktów normatywnych i regulaminów dotyczących utworzenia i funkcjonowania Straży Miejskiej w [...].
W odpowiedzi na wniosek, pismem z 19 października 2021 r. Sekretarz Miasta [...] poinformował, że żądane informacje nie mają charakteru informacji publicznej, gdyż pozyskane informacje nie będą służyły interesowi powszechnemu, a jedynie będą zaspokajały prywatne potrzeby wnioskodawcy. W tej sytuacji organ nie miał również podstaw do wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji.
Skarżący skierował do organu kolejne pismo z 21 października 2021 r., w którym zakwestionował stanowisko wyrażone w piśmie z 19 października 2021 r.
W odpowiedzi, pismem z 26 października 2021 r. Sekretarz Miasta [...] ponownie poinformował, że żądanie nie dotyczyło informacji publicznej, w związku z czym powiadomiono skarżącego o tym fakcie w formie zwykłego pisma. Ponieważ wniosek nie dotyczył informacji publicznej, nie mógł być zrealizowany w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie powstał obowiązek organu do wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji.