Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Kr 282/24
|Sygn. akt I SA/Kr 282/24 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 czerwca 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Paweł Dąbek, WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: starszy referent Kinga Bryk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 26 stycznia 2024 r., nr 1201-IOP-3.4105.27.2023.4 w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie na rzecz strony skarżącej kwotę 4000,00 zł (słownie: cztery tysiące złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 2 października 2023 r. do Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta wpłynął wniosek S. Sp. z o.o. w K. (zwanej dalej także stroną skarżącą lub Spółką) o zwrot akcyzy od samochodu osobowego marki K. nr nadwozia [...].
Decyzją z dnia 13 listopada 2023 r. nr 1209-SPA-1.4105.86.2023 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta odmówił zwrotu podatku akcyzowego od ww. samochodu osobowego. W uzasadnieniu swojej decyzji organ I instancji przytoczył treść art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym i wskazał, że z załączonej do wniosku kopii dowodu rejestracyjnego wynika, że pojazd ten został zarejestrowany czasowo na terenie kraju w dniu 22 września 2023 r. Tym samym nie został spełniony warunek zwrotu podatku akcyzowego wynikający z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, tj. brak wcześniejszej rejestracji pojazdu na terytorium kraju.
W odwołaniu od powyższej decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta Spółka wniosła o jej zmianę i zwrócenie jej akcyzy. Decyzji organu I instancji strona skarżąca zarzuciła, że została oparta o nieprawidłową ocenę dowodów zgromadzonych w sprawie oraz wydana z naruszeniem prawa, a w szczególności art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, poprzez niewłaściwą wykładnię pojęcia "samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju", błędne przyjęcie, iż w cytowanym przepisie chodzi o każde, nawet czasowe zarejestrowanie takiego pojazdu i w konsekwencji wydanie decyzji o odmowie zwrotu akcyzy. W uzasadnieniu odwołania Spółka podniosła, że postępowanie dowodowe organ I instancji ograniczył w zasadzie do stwierdzenia na podstawie dowodu rejestracyjnego, że pojazd został zarejestrowany na terenie kraju w dniu 22 września 2023 r. Organ wyjaśnił przy tym, że zwrot akcyzy zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym uniemożliwia każda, nawet czasowa, rejestracja pojazdu na terytorium kraju. Strona skarżąca nie zgodziła się jednak z taką wykładnią, gdyż nie odpowiada ona wykładni funkcjonalnej ww. przepisu i wymogom pozostałych przepisów regulujących sprzedaż pojazdów z terenu Unii Europejskiej do i poza Unię Europejską. Zdaniem Spółki, rozstrzygający walor ma tutaj wyrok TSUE z dnia 17 maja 2023 r. akcentujący konieczność odróżnienia rejestracji czasowej z urzędu od tej na wniosek, umożliwiającej wywóz pojazdu za granicę. W związku z tym strona skarżąca stwierdziła, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia z rejestracją pojazdu, która nie służyła korzystaniu z samochodu na terenie kraju, lecz jego sprzedaży poza terytorium Polski, a zatem powinien przysługiwać jej zwrot uiszczonej akcyzy. Zdaniem Spółki, potwierdza to materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, z którego wynika, że ogół transakcji związanych z pojazdem i czynności prawnych związanych z wwozem/wywozem do kraju był ograniczony w ramach czasowych kilku dni. Nie sposób zatem uznać, że przedmiotowy pojazd został zarejestrowany celem jego używania na terytorium Polski.