Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Łd 225/24
Dnia 26 czerwca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Czerw Asesor WSA Beata Czyżewska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Dominika Człapińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2024 roku sprawy ze skargi T. A. na akt Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi z dnia 28 listopada 2023 r. w przedmiocie wstępnej oceny i gotowości do przysposobienia małoletnich uchyla zaskarżony akt w całości.
Uzasadnienie
W dniu 28 listopada 2023 r. Regionalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi, działając na podstawie art. 170 ust. 1-2 i art. 172 ust. 5-11 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2023 r., poz. 1426 z późn.zm. - dalej w skrócie "ustawa"), w oparciu o sporządzone w ramach przeprowadzonej wstępnej oceny: opinię pedagogiczną z 27 listopada 2023 r., opinię psychologiczną z 27 listopada 2023 r., wywiad adopcyjny z 20 października 2023 r., uwzględniające: kwalifikacje osobiste kandydatów, o których mowa w art. 1141 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy; motywację do podjęcia się wychowywania dziecka; sytuację osobistą, zdrowotną, rodzinną, dochodową i majątkową kandydata do przysposobienia dziecka dotyczące T. A. spowinowaconego z dziećmi, wydał negatywną wstępną ocenę gotowości do przysposobienia małoletnich: W. A., ur. [...] r. w Ł. i A. A., ur. [...] r. w Ł. .
W uzasadnieniu wspomnianego wyżej aktu Komisja Kwalifikacyjna stwierdziła, że małoletni W. A. i A. A. są dziećmi żony kandydata do przysposobienia T. A. . Wydając negatywną ocenę Komisja wzięła pod uwagę krótki staż małżeński, który w kontekście doświadczeń obojga małżonków nie daje gwarancji stabilności obecnego związku. W tej kwestii upływ czasu będzie czynnikiem weryfikującym. W rodzinie kandydata występują trudności w komunikacji oraz postawa niskiej otwartości, co skutkuje istnieniem w systemie rodzinnym tajemnic i nie wpływa korzystnie na budowanie relacji rodzinnych, także z rodziną pochodzeniową ze strony ojca biologicznego A. i uznanej przez niego W. . Małoletni A. utrzymuje kontakty z dziadkami ojczystymi, którzy nie wiedzą o planach adopcji ich wnuka przez wnioskodawcę, nie wiedzą także o fakcie zmiany nazwiska dzieciom. O zamiarze przysposobienia małoletnich wnioskodawca nie poinformował także matki swojej biologicznej córki.