Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. IV SAB/Wr 23/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska (sprawozdawca) Sędzia WSA Ewa Kamieniecka po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 25 lipca 2024 r. sprawy ze skargi Z. F. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu w przedmiocie rozwiązania stosunku służbowego I. stwierdza, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu dopuścił się bezczynności w sprawie z wniosku strony skarżącej; II. stwierdza, że bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu do załatwienia sprawy.
Uzasadnienie
Z. F. (dalej: skarżący) zatrudniony był w administracji celnej oraz pełnił służbę w S. w okresie od [...] r. do [...] r. W dniu 1 marca 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa o KAS) reformująca administrację skarbową i celną. Z tym też dniem, w oparciu o art. 165 ust. 3 ustawy z 16 listopada 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948) skarżący stał się funkcjonariuszem S., pełniącym służbę w jednostkach KAS i zachował ciągłość służby.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: DIAS we Wrocławiu) do 31 maja 2017 r. nie przedstawił skarżącemu pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby, wobec czego, zdaniem DIAS we Wrocławiu, stosunek służby skarżącego zgodnie z art. 170 ust. 1 pkt. 1, wygasł z dniem 31 sierpnia 2017 r.