Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Kr 354/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: Sędzia WSA Monika Niedźwiedź (spr.) Sędzia WSA Sebastian Pietrzyk Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Cyganik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi N. P. na czynność Burmistrza Miasta Bochnia nr 452/14 z dnia 30 grudnia 2014 r. w przedmiocie włączenia nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków I. stwierdza bezskuteczność czynności Burmistrza Miasta Bochnia z 30 grudnia 2014 r. polegającej na włączeniu do gminnej ewidencji zabytków karty adresowej zabytku – budynku położonego w B. przy ulicy [...]; II. zasądza od Burmistrza Miasta Bochnia na rzecz N. P. kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęła skarga N. P. na zarządzenie Burmistrza Miasta B. nr 452/14 z dnia 30 grudnia 2014 r. w sprawie założenia Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Miasta w części dotyczącej włączenia do Gminnej Ewidencji Zabytków budynku mieszkalnego położonego w B. przy ul. [...]. W skardze zarzucono:

1) naruszenie art. 3 pkt 1) i 2) oraz 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami poprzez wpisanie do gminnej ewidencji zabytków nieruchomości, która nie stanowi zabytku, a nadto poprzez naruszenie trybu postępowania przy dokonywanym wpisie, polegające na braku wymaganego przepisami porozumienia pomiędzy burmistrzem, a wojewódzkim konserwatorem zabytków,

2) naruszenie art. 64 ust 1 i 2 w związku z art. 31. ust.3 Konstytucji RP, poprzez ograniczenie przysługującego Skarżącej prawa własności, będącego wynikiem ujęcia nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia Skarżącej gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia.

W uzasadnieniu skargi wskazano, że skarżącej przysługuje prawo własności wyżej wymienionej nieruchomości, które nabyła na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 24 września 2009 r. wydanego przez Sąd Rejonowy w Bochni w sprawie pod sygn. akt I Ns 456/09.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00