Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. II SAB/Po 40/24

Dnia 13 czerwca 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie: Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Asesor WSA Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. H. na przewlekłość Wojewody w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem niniejszej sprawy jest skarga B. H. (ob. [...], zwanego dalej "wnioskodawcą" lub "skarżącym") na przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę (zwanego dalej "Wojewodą" lub "organem") postępowania w sprawie udzielenia jemu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Zarzucany stan przewlekłości powstał w oparciu o poniżej przedstawiony stan faktyczny i prawny.

Dnia 13 kwietnia 2023 r. do [...] Urzędu Wojewódzkiego w P. wpłynął wniosek skarżącego o udzielenie jemu jako cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Z wniosku skarżącego wynika, że na z przerwami mieszka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od 2014 r. Obecnie pobyt wnioskodawcy w Polsce wiąże się z wykonywaną przez niego pracą. Do wniosku przedłożono kopię paszportu, dokumenty potwierdzające zatrudnienie, certyfikat znajomości języka polskiego, deklaracje podatkowe oraz ubezpieczeniowe, a także umowę najmu mieszkania. Wnioskodawca przebywa obecnie legalnie w Polsce na podstawie decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. Zezwolenie to obowiązuje do dnia 21 sierpnia 2025 r. Sprawę niezwłocznie zarejestrowano oraz przekazano wniosek skarżącego do zaopiniowania przez Komendanta Oddziału Straży Granicznej, Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pismem z dnia 18 stycznia 2024 r. wnioskodawca wniósł ponaglenie na przewlekłość Wojewody. Wnioskodawca wskazała, że minęły ponad osiem miesięcy odkąd złożył wniosek o udzielenie jej zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE w [...] Urzędzie Wojewódzkim w P., a mimo to sprawa nie została załatwiona. Jak wynika z art. 223 w związku z art. 210 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm., zwanej dalej "u.c."), sprawa o udzielenie wnioskowanego zezwolenia powinna zakończyć się w terminie sześciu miesięcy. Minęło już trzy miesiące, a Wojewoda nie zrobił nic. Chociaż przepisu u.c. w zakresie terminu załatwienia sprawy stanowią lex specialis w stosunku do przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm., zwanej dalej "k.p.a.") w kontekście terminów załatwiania sprawy, nadal obowiązuje przepis art. 35 § 1 i 2 k.p.a., które obligują organ administracji publicznej do działania bez zbędnej zwłoki. Wnioskodawca zwrócił uwagę, że Wojewoda często podnosi w sprawach z jego udziałem, że bezczynność, czy też przewlekłość nie podlegają sankcjonowaniu z uwagi na przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 164 z późn. zm., zwanej dalej "ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy"), które zawiesiły wszystkie postępowania z udziałem cudzoziemców do dnia 4 marca 2024 r. Z tego względu żaden cudzoziemiec nie może złożyć skargi na bezczynność do sądu, bezprzedmiotowe mają stać się wszystkie sprawy złożone po dniu 24 lutego 2022 r. Jak wynika z Konstytucji RP, każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpoznania jego sprawy przez niezależny sąd. Wprowadzenie takiej regulacji jak ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy pozbawia cudzoziemców ochrony prawnej przez sąd. Prawo do sądu jest więc gwarantowanym prawem i jest respektowane w każdym porządku prawnym, co ma pierwszeństwo przed każdą ustawą, która w jakikolwiek sposób chciałaby to ograniczyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00