Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Ol 234/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi D. K. na postanowienie Nadleśniczego Nadleśnictwa P. z dnia [...] nr. [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie odszkodowania za szkody łowieckie oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 15 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Ol 324/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu skargi D.K. na postanowienie Nadleśniczego Nadleśnictwa P. z 14 lutego 2023 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie odszkodowania za szkody łowieckie uchylił zaskarżone postanowienie. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że niedopełnienie obowiązku złożenia odwołania jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia stanowi brak formalny podania. W przypadku jego wystąpienia organ właściwy do rozpoznania odwołania powinien wezwać stronę do usunięcia braku w terminie 7 dni. Niedołączenie odwołania do wniosku o przywrócenie terminu musi być uznane za brak formalny, uzasadniający zastosowanie art. 64 § 2 k.p.a. Sąd zobowiązał organ, by przy ponownym rozpatrzeniu sprawy wezwał skarżącego w trybie art. 64 § 2 k.p.a. do usunięcia braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu, poprzez złożenie odwołania.

Ponownie rozpoznając sprawę Nadleśniczy Nadleśnictwa P. (dalej jako: "organ") wezwał skarżącego do uzupełnia braków formalnych. Przedmiotowe wezwanie strona otrzymała w dniu 16 października 2023 r. W następstwie powyższego pełnomocnik strony 23 października 2023 r. uzupełnił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania poprzez załączenie odwołania.

Postanowieniem z 29 grudnia 2023 r. organ odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. W motywach rozstrzygnięcia wskazał, że przesłanką konieczną do uwzględnienia wniosku o przywrócenie terminu jest w pierwszej kolejności uprawdopodobnienie przez stronę braku winny w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania oraz złożenie wniosku o przywrócenie tego terminu w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. W opinii organu strona nie dopełniła tego obowiązku, ponieważ nie uprawdopodobniła, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winny. Organ wskazał, że z ustaleń Nadleśnictwa wynikało, że protokół z szacowania szkód łowieckich został dostarczony poszkodowanemu już w dniu 2 listopada 2022 r. Wskazuje na to pismo Zarządu Koła Łowieckiego nr [...] "P." z 17 stycznia 2023 r. oraz pismo K.D. z dnia 20 grudnia 2022 r. Organ podkreślił, że, poczynione przez niego ustalenia w zakresie daty doręczenia protokołu szacowania szkód poszkodowanemu pokrywają się z ustaleniami Sądu Rejonowego w P., który w uzasadnieniu do wyroku z dnia 9 listopada 2023 r. w sprawie [...], wskazał, że w dniu 2 listopada 2022 r. przedstawiciele Koła Łowieckiego – W.D. i K.D. - zawieźli protokoły szacowania ostatecznego do podpisania A.K.. Ten jednak odmówił ich podpisania powołując się na wysokość szkody oszacowaną przez biegłego rzeczoznawcę. Przedstawiciele Koła odnotowali stanowisko A.K. w treści protokołów, następnie sami je podpisali i zostawili protokoły A.K. na biurku, jednocześnie pouczyli go o sposobie wniesienia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00