Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.274.2024.3.ASZ

Umowa pożyczki zostanie zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej; środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie zawarcia umowy pożyczki również będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - zatem planowana umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 30 lipca 2024 r. (data wpływu 30 lipca 2024 r.). W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że oczekuje interpretacji wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan rezydentem podatkowym polskim, mieszkającym w Polsce od ponad roku.

W najbliższym czasie wybiera się Pan do (...) w Gruzji, gdzie zamierza Pan zawrzeć ze swoją matką w formie pisemnej umowę pożyczki. Pana matka mieszka (…) i nie jest polskim rezydentem podatkowym. Na podstawie tej umowy pożyczki Pana matka pożyczy Panu środki pieniężne w kwocie jeszcze przez strony nie ustalonej dokładnie ale zapewne w wysokości ponad (...) USD. Otrzymaną pożyczkę wpłaci Pan na swoje konto bankowe, prowadzone w banku mającym siedzibę w Gruzji, z którego to konta przeleje następnie środki na swój rachunek bankowy prowadzony w polskim banku.

Pytanie

Czy będzie Pan zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymania pożyczki od swojej matki na warunkach opisanych we wniosku?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, otrzymanie pożyczki od matki, w sytuacji gdy umowę pożyczki zawrze Pan w formie pisemnej podczas pobytu w Gruzji i środki pieniężne z tej pożyczki zostaną wpłacone na Pana rachunek bankowy prowadzony w banku w Gruzji, nie będzie podlegało w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie wymaga złożenia PCC-3.

Wskazał Pan, że zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 4 pkt 7 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę i stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Przedmiotowa pożyczka nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zawrze Pan umowę pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w (...) w Gruzji i środki pieniężne z tej pożyczki otrzyma Pan również poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. na terenie Gruzji, a więc rzeczy/prawa majątkowe nie będą wykonane w Polsce i tym samym nie ma Pan obowiązku złożenia z tego tytułu PCC-3.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania przy umowie pożyczki – stanowi kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi – 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.

W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy:

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

 1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści powołanego przepisu wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą, ale nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan rezydentem podatkowym polskim, mieszkającym w Polsce od ponad roku. W najbliższym czasie wybiera się Pan do (...) w Gruzji, gdzie zamierza zawrzeć ze swoją matką w formie pisemnej umowę pożyczki. Pana matka mieszka (…) i nie jest polskim rezydentem podatkowym. Na podstawie tej umowy pożyczki Pana matka pożyczy Panu środki pieniężne w kwocie jeszcze przez strony nie ustalonej dokładnie ale zapewne w wysokości ponad (...) USD. Otrzymaną pożyczkę wpłaci Pan na swoje konto bankowe prowadzone w banku mającym siedzibę w Gruzji, z którego to konta przeleje następnie środki na swój rachunek bankowy prowadzony w polskim banku.

Pana zdaniem, umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie ma Pan obowiązku złożenia z tego tytułu PCC-3.

Z takim stanowiskiem należy się zgodzić.

Z przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego wynika, że umowa pożyczki zostanie zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w (...), w Gruzji. Środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie zawarcia umowy pożyczki również będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem planowana umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie będzie Pan miał obowiązku złożenia z tego tytułu deklaracji PCC-3.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na fakt, że zgodnie z Pana wolą, wyrażoną w uzupełnieniu wniosku, nie oczekuje Pan interpretacji w podatku od towarów i usług postępowanie w zakresie podatku od towarów i usług zostanie umorzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00