Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Zasady zwrotu dotacji pobranych w nadmiernej wysokości - Wyrok NSA z dnia 17 maja 2024 r., sygn. I GSK 868/20

Zobowiązanie beneficjenta dotacji do zwrotu nadmiernie pobranych środków jest uzasadnione, gdy dochodzi do przekroczenia limitu wydatków określonego w kosztorysie realizacji zadania publicznego, a zmiany w kosztorysie nie są aneksowane zgodnie z umową.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Marek Sachajko Protokolant starszy asystent sędziego Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Fundacji E. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2019 r. sygn. akt V SA/Wa 692/19 w sprawie ze skargi Fundacji E. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 28 lutego 2019 r. nr KOC/6897/Ni/17 w przedmiocie zobowiązania do zwrotu części dotacji pobranej w nadmiernej wysokości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej jako: WSA, Sąd I instancji) w sprawie o sygn. akt V SA/Wa 692/19, wyrokiem z 19 listopada 2019 r. oddalił skargę Fundacji E. w W. (dalej jako: strona, skarżąca, fundacja) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 28 lutego 2019 r. (dalej jako: SKO, organ II instancji) w przedmiocie zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.

W wyniku zawarcia umowy o wsparciu Prezydent m.st. Warszawy (dalej jako: organ I instancji) udzielił stronie dotacji na realizację zadania publicznego związanego z celami edukacyjnymi.

Pismem z 28 października 2016 r. strona przedłożyła sprawozdanie z realizacji zadania publicznego, które z uwagi na brak dokumentów koniecznych do oceny jego poprawności, nie pozwoliły, w ocenie organu, na uznanie go za prawidłowe.

Organ I instancji po przeprowadzeniu kontroli stwierdził, że fundacja przekroczyła 10% limit na trzech pozycjach kosztorysu realizacji zadania publicznego, w konsekwencji zaś, pobrała dotację w nadmiernej wysokości i nakazał zwrot kwoty

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00