Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2024 r., sygn. III FSK 5/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 września 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 358/21 w sprawie ze skargi E. S.A. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia 11 maja 2021 r. nr SKO-53-72/21 w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości; 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu na rzecz E. S.A. z siedzibą w G. kwotę 10 467 (słownie: dziesięć tysięcy czterysta sześćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 7 września 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 358/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę E. S.A. z siedzibą w G. (dalej również: Skarżąca lub Spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu (dalej również: SKO lub Kolegium) z 11 maja 2021 r., w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r.

Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (https://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

W dniu 27 grudnia 2018 r. Spółka wniosła o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2018 r., korygując jednocześnie deklarację na podatek od nieruchomości za ww. okres. We wniosku określono wysokość nadpłaty, która wynikała z różnicy dokonanych wpłat i wysokości podatku wskazanego w złożonej korekcie deklaracji na podatek od nieruchomości (załączonej do wniosku). Uzasadniając wniosek, Spółka wskazała, że w złożonych korektach deklaracji na podatek od nieruchomości za lata 2013-2018 pomniejszono wartość budowli o urządzenia, które znajdują się wewnątrz budynków. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki rozdzielnie wnętrzowe 15kV, będące urządzeniami znajdującymi się wewnątrz budynku stacji, niezależnymi od konstrukcji budynku, nie podlegają podatkowi od nieruchomości – jest to bowiem element stanowiący wyposażenie budynku, niezwiązany trwale z budynkiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00