Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.468.2024.3.KP

Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym.

Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 24 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 24 lipca 2024 r. (wpływ 24 lipca 2024 r.) oraz z 26 lipca 2024 r. (wpływ 26 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawcą jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej, która została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność jest zakwalifikowana jako PKD 86.21.Z – Praktyka lekarska ogólna. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

Obecnie Wnioskodawca od 9 grudnia 2022 r. jest zatrudniony w (…) (dalej: „Szpital” lub „Pracodawca”) na podstawie umowy o pracę na czas określony, jako lekarz rezydent szkolący się w dziedzinie (...). Czas trwania umowy jest ograniczony ramami szkolenia specjalizacyjnego. Czynności wynikające z umowy rezydenckiej wykonywane są przez Wnioskodawcę w ramach stosunku pracy w rozumieniu ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.).

Zakres obowiązków w zakresie wykonywanych świadczeń medycznych wynika z programu specjalizacji w dziedzinie (...) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, zgodnie z załącznikiem nr 1 pkt 1 „Wykaz specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych”, I p. 57 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (t.j. Dz.U. 2023 poz. 975).

Zgodnie z art. 16oa ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. 2023 poz. 1516 z późn. zm., zwana dalej: „ustawą o zawodach lekarza”) Wnioskodawca zobligowany jest do realizowania szkolenia specjalizacyjnego, utrzymywania stałej współpracy z kierownikiem specjalizacji oraz udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w wyznaczonych godzinach pracy etatowej pod nadzorem kierownika specjalizacji. Jako lekarz rezydent Wnioskodawca nie może wykonywać czynności oraz konsultacji specjalistycznych bez nadzoru specjalisty, a dyżury medyczne pełni w Szpitalu pod jego nadzorem. Karty informacyjne z leczenia szpitalnego przygotowywane przez lekarza rezydenta muszą zostać zaakceptowane przed wydaniem i podpisane przez lekarza specjalistę.

W związku z przeprowadzanym konkursem ofert na podstawie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.) Wnioskodawca zawarł ze Szpitalem w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych od 28 marca 2024 r., w rozumieniu art. 2 pkt. 10 i 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.), na stanowisku lekarza (dalej: „Umowa zlecenie”). Zakres obowiązków obejmuje wykonywanie następujących czynności: diagnostykę, leczenie, sprawowanie opieki nad pacjentami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Poradni (...), przeprowadzanie konsultacji na potrzeby innych klinik/oddziałów w dziedzinie (...), zabezpieczenie pracy bloku operacyjnego podczas pełnienia dyżuru w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, prowadzenie dokumentacji medycznej i innej dokumentacji obowiązującej w Szpitalu, a także wykonywanie innych czynności wynikających z regulaminu organizacyjnego Szpitala oraz innych przepisów regulujących jego funkcjonowanie. Wnioskodawca zobowiązany jest także do współdziałania z innymi lekarzami udzielającymi świadczeń w Szpitalu oraz osobami, które posiadają fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych, na zasadach określonych w dokumentach wewnętrznych Szpitala, w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, zgodnie z wymaganiami wynikającymi z umów zawartych przez Szpital zamówień z płatnikami systemowymi oraz zgodnie z zasadami realizacji świadczeń wynikającymi z tych umów. Do obowiązków Wnioskodawcy należy również poddawanie się dokonywanym ocenom pracy oraz wykonywania obowiązków określonych w Umowie zlecenie, zgodnie z procedurami obowiązującymi w Szpitalu.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej indywidualnej praktyki lekarskiej posiada obowiązki, których nie posiada, wykonując czynności jako lekarz rezydent. Wnioskodawca wskazuje, że mimo braku zmiany miejsca wykonywania świadczeń medycznych, posiada szerszy zakres obowiązków niż jako lekarz rezydent, ponieważ w ramach rezydentury Wnioskodawca wykonuje swoją pracę pod nadzorem specjalisty, podczas gdy w ramach Umowy zlecenie jest osobą pracującą bez nadzoru, wykonującą samodzielnie diagnostykę, opiekę nad pacjentami SOR-u oraz konsultacje medyczne. Dodatkowo, w czasie rezydentury Wnioskodawca wykonuje ściśle określone co do rodzaju i ilości procedury, kursy, a także staże wynikające z regulaminu szkolenia. Będąc zatrudnionym w ramach Umowy zlecenie jako lekarz, Wnioskodawca samodzielnie prowadzi leczenie w Poradni (...).

Ponadto Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywanie świadczeń w ramach zawartej Umowy zlecenie, w przeciwieństwie do odpowiedzialności częściowej, którą ponosi w czasie realizacji pracy etatowej, albowiem podlega nadzorowi kierownika specjalizacji.

Wnioskodawca oświadcza, że nie występują u niego żadna z okoliczności wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku wyłączająca możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a uzyskiwane przez niego przychody w roku podatkowym nie będą przekraczały 2 000 000 euro.

W pierwszym uzupełnieniu wskazał Pan, że:

-data rozpoczęcia działalności gospodarczej – 02.12.2021 r.

-na ten moment zamierza Pan wybrać opodatkowanie zgodnie z podatkiem liniowym; potrzebuje Pan jednak jednocześnie informacji, czy może Pan rozliczać się także zgodnie z podatkiem zryczałtowanym w razie zmiany zdania.

W drugim uzupełnieniu doprecyzował Pan, że opodatkowuje Pan dochody wg zasad podatku liniowego i nie zamierza Pan zmieniać na te chwilę formy opodatkowania.

Pytanie

Czy w okolicznościach przedstawionych powyżej Wnioskodawca ma prawo opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych powyżej, Wnioskodawca ma prawo opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (podatek liniowy), uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Konieczne jest zatem wyjaśnienie, czy czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach rezydenckiej umowy o pracę są czynnościami odpowiadającymi tym wykonywanym w ramach zawartej Umowy zlecenie. Użyty w art. 9a ust. 3 pkt 2 u.p.d.o.f. zwrot „odpowiadający czynnościom” należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 516/09 Sąd, wyjaśniając pojęcie, odwołał się do reguł wykładni językowej. W uzasadnieniu wskazał, że: „(...) zwrot normatywny «odpowiadających czynnościom» (...) nie jest definiowany w omawianej ustawie podatkowej, jak również nie definiują go przepisy innych ustaw. W związku z tym dla jego zrozumienia należy posłużyć się regułami wykładni językowej, a konkretnie języka ogólnego polskiego i kontekstem tego zwrotu w zdaniu, które go zawiera. «Odpowiadający» to przymiotnik odczasownikowy od czasownika odpowiadać. W języku polskim odpowiadać to m.in. być pod pewnym względem podobnym do czegoś, takim samym jak coś innego; być niesprzecznym, zgodnym z czymś: figury geometryczne, elementy dwu zbiorów odpowiadają sobie. Odpis, duplikat, kopia odpowiada dokładnie duplikatowi (Słownik współczesnego języka polskiego, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998, tom I, Str. 658), być zgodnym z czymś, takim samym, jak coś innego (Wielki słownik języka polskiego, red. naukowa E. Polański, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kroków 2009, str. 550). Reasumując należy przyjąć, że zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT zwrot normatywny «odpowiadający czynnościom» odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Omawiany zwrot normatywny należy odnieść do faktycznie wykonywanych przez pracownika czynności powierzonych mu przez pracodawcę w ramach umowy o pracę lub spółdzielczą umowę o pracę”.

Przytoczyć należy również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 maja 2011 r. sygn. II FSK 2163/09, gdzie Sąd wyjaśnia: „Otóż zawarty w art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f. zwrot normatywny «odpowiadający czynnościom» odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy (por. wyrok NSA z 20 lipca 2010 r., II FSK 516/09, niepubl.). Jeżeli więc czynności, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy są różne, to nie mogą być jednocześnie tożsame. Nie będą również tożsame w rozumieniu art. 9a ust. 3 czynności, które pokrywają się tylko w części z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę”.

Mając na uwadze powyższe, przy wykładni pojęcia „odpowiadający czynnościom” należy, zgodnie z powołaną linią orzeczniczą, rozumieć wyłącznie czynności tożsame, czyli takie same. Zatem jedynie w przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę jest tożsamy z czynnościami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej podatnika traci on prawo do skorzystania z rozliczenia podatkiem liniowym.

Sądy administracyjne wskazują ponadto, że porównując zakres czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę oraz realizowanych w ramach działalności gospodarczej, powinna wystąpić całkowita, a nie częściowa tożsamość. Nawet jeżeli w pewnym zakresie jedne i drugie usługi się pokrywają, to nie jest to wystarczające dla pozbawienia podatnika prawa do rozliczania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT.

Powyższe potwierdza wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r, sygn. II FSK 2416/16, w którym Sąd stwierdził, że: „Wobec powyższego, za nieuzasadniony należy uznać zarzut naruszenia przez Sąd pierwszej instancji art. 9a ust. 3 pkt 2 u.p.d.o.f. poprzez jego błędną wykładnię, tj. rozumienie «czynności odpowiadających» jako «czynności tożsamych». Sąd słusznie uznał, że brak tożsamości wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy i działalności gospodarczej, wyklucza zastosowanie art. 9a ust. 3 pkt 2 u.p.d.o.f. Taka sytuacja zachodzi w niniejszej sprawie, gdyż pomimo występowania wspólnych elementów w obu rodzajach działalności wykonywanej przez Skarżącą, ich zakres nie jest identyczny i nie pokrywa się w pełni. Sam organ interpretacyjny stwierdził, że zakres czynności wykonywanych przez Skarżącą w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej jest szerszy, niż zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę. Z uwagi na to czynności tych nie można uznać za tożsame, tj. odpowiadające sobie. Istotne jest, że dla uznania czynności jako «odpowiadających» wymagane jest porównanie poszczególnych czynności w szerokim kontekście, tj. nie tylko działań sensu stricto, ale także ich ogólnego charakteru i zakresu. Choć praca Skarżącej, jako lekarza zatrudnionego na umowę o pracę jak i w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, będzie w pewien sposób zbieżna, co niejako wynika z samej specyfiki tego zawodu, to jednak wskazane przez Skarżącą różnice wykonywanych czynności słusznie zostały uznane przez Sąd pierwszej Instancji za istotne z punktu widzenia braku ich tożsamości”.

W ocenie Wnioskodawcy czynności wykonywane w ramach rezydenckiej umowy o pracę nie są czynnościami odpowiadającymi zakresowi czynności wykonywanych w ramach zawartej ze Szpitalem umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – Umowy zlecenie.

Podkreślenia wymaga fakt, iż rezydencka umowa o pracę posiada szczególny charakter. Celem zawierania rezydenckiej umowy o pracę jest odbywanie przez lekarza rezydenta szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji. W zakres obowiązków lekarza rezydenta wchodzi więc nie tylko wykonywanie pracy zarobkowej na rzecz pracodawcy w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, jak ma to miejsce w przypadku „zwykłych” umów o pracę. W ramach rezydenckiej umowy o pracę lekarz rezydent realizuje program szkolenia specjalizacyjnego, który obejmuje m.in. formy i metody pogłębiania i uzupełniania wiedzy teoretycznej oraz nabywania i doskonalenia umiejętności praktycznych. Wobec tego lekarz rezydent jest obowiązany przede wszystkim do wykonywania czynności mających na celu realizację szkolenia specjalizacyjnego. Podkreślić należy, że w ramach szkolenia specjalizacyjnego lekarz rezydent odbywa kursy i staże na różnych oddziałach podmiotu leczniczego, w ramach których zdobywa wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności w różnych gałęziach medycyny.

Zakres wyżej wymienionych obowiązków w zakresie wykonywanych świadczeń medycznych wynika z programu specjalizacji w dziedzinie (...) dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, zgodnie z załącznikiem nr 1 pkt 1 „Wykaz specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych”, I p. 57 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (t.j. Dz.U. 2023 poz. 975).

Natomiast w ramach zawartej Umowy zlecenie zakres obowiązków reguluje art. 2 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.). Zawarta Umowa zlecenie obliguje Wnioskodawcę do wykonywania następujących czynności, tj. diagnostyki, leczenia, sprawowania opieki nad pacjentami Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Poradni (...), przeprowadzania konsultacji na potrzeby innych klinik/oddziałów w dziedzinie (...), zabezpieczenia pracy Bloku Operacyjnego podczas pełnienia dyżuru w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, prowadzenia dokumentacji medycznej i innej dokumentacji obowiązującej w Szpitalu, a także wykonywania innych czynności wynikających z regulaminu organizacyjnego Szpitala oraz innych przepisów regulujących jego funkcjonowanie.

Przy wykonywaniu wyżej wymienionych obowiązków, Wnioskodawca osobiście podejmuje decyzje dotyczące sposobów leczenia i diagnostyki pacjentów, za które ponosi pełną odpowiedzialność, w przeciwieństwie do odpowiedzialności częściowej w czasie realizacji rezydentury, które wykonuje pod nadzorem kierownika specjalizacji. Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca posiada dodatkowe obowiązki, których nie posiada jako lekarz rezydent.

Pomimo tego, iż zakres obowiązków wykonywanych w oparciu o umowę o pracę częściowo pokrywa się z zakresem obowiązków wykonywanych na podstawie Umowy zlecenie, co wynika z samego charakteru świadczenia usług medycznych w ramach danej specjalizacji, to jednak zakres obowiązków świadczonych w oparciu o zawartą Umowę zlecenie jest szerszy, w szczególności w odniesieniu do zakresu odpowiedzialności oraz udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co nie należy do jego obowiązków jako lekarza rezydenta.

Reasumując, zakres specjalistycznych usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w ramach zawartej Umowy zlecenie nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy na stanowisku lekarza rezydenta.

Mając na względzie okoliczności przedstawione powyżej, Wnioskodawca ma prawo opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

·stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

·pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) (uchylony)

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zwracam jednak uwagę, że zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej. Ponadto jest Pan zatrudniony w (...) (dalej: Szpital) na podstawie umowy o pracę jako lekarz rezydent. Czas trwania umowy jest ograniczony ramami szkolenia specjalizacyjnego. Zakres obowiązków, które wykonuje Pan w ramach zawartej umowy o pracę, szczegółowo opisał Pan we wniosku. W marcu 2024 r. w ramach działalności gospodarczej zwarł Pan umowę ze Szpitalem o udzielanie świadczeń zdrowotnych. W ramach prowadzonej indywidualnie praktyki lekarskiej posiada Pan obowiązki, których nie posiada, wykonując czynności jako lekarz rezydent.

Z tego wynika, że usługi, które świadczy Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pan na podstawie umowy o pracę. Zatem nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie:w okolicznościach przedstawionych w opisie sprawy ma Pan prawo opodatkować przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00