Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.216.2024.3.IN

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową oraz możliwości zastosowania odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowego jakie obowiązywały komplementariusza będącego spółką z o.o. oraz komandytariusza.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 kwietnia 2024 o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową oraz możliwości zastosowania odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowego jakie obowiązywały komplementariusza będącego spółką z o.o. oraz komandytariusza.

Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

1.1. A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką komandytową z siedzibą w (...). Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego (PKD 46.52.Z).

1.2. Komplementariuszami Spółki są spółka A. sp. z o.o. z siedzibą w (…) (wcześniej działająca pod firmą (…)) oraz W.B. i S.L. Komandytariuszem Spółki jest spółka B. sp. z o.o. z siedzibą w (…). Wszyscy wspólnicy Spółki podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

1.3. W związku z nadaniem spółkom komandytowym statusu podatnika CIT w Polsce, począwszy od 1 maja 2021 r. Wnioskodawca posiada status podatnika CIT. Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce.

1.4. Spółka powstała z przekształcenia spółki cywilnej (…) s.c. w spółkę komandytową na podstawie uchwały z dnia 26 kwietnia 2019 r. podjętej przez wspólników spółki cywilnej (…) s.c. i została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 31 maja 2019 r.

1.5. Zgodnie z aktualną umową Spółki, wspólnikami Spółki są:

  • 1.5.1. A. sp. z o.o. (wcześniej działająca pod firmą (…)) jako komplementariusz, która objęła udział w Spółce w zamian za wkład pieniężny w kwocie 1000 PLN, uczestnicząca w zyskach, podziale majątku oraz stratach Spółki w 3,5% .
  • 1.5.2. Pan W.B. jako komplementariusz, który objął udział w Spółce w zamian za wkład pieniężny w kwocie 10.000,00 PLN, uczestniczący w zyskach i w podziale majątku oraz stratach Spółki w 48%;
  • 1.5.3. Pan S.L. jako komplementariusz, który objął udział w Spółce w zamian za wkład pieniężny w kwocie 10.000,00 PLN, uczestniczący w zyskach, podziale majątku oraz stratach Spółki w 48%;
  • B. 1.5.4. Sp. z o.o. jako komandytariusz, która objęła udział w Spółce w zamian za wkład pieniężny w kwocie 100,00 PLN, uczestnicząca w zyskach, podziale majątku oraz stratach Spółki w 0,5%.

1.6. Spółka rozważa dokonanie restrukturyzacji obejmującej przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej: „KSH”) oraz wyjście ze struktury spółek A. Sp. z o.o. oraz B. Sp. z o.o.

1.7. Zgodnie z umową Spółki, wspólnicy mają prawo do miesięcznych zaliczek na poczet zysku Spółki, a straty Spółki są rozliczane na koniec każdego roku obrotowego.

1.8. Spółka posiada i na dzień dokonania przekształcenia będzie posiadała zakumulowane zyski z lat ubiegłych, tj. zyski wypracowane po 30 kwietnia 2021 r. (a zatem po uzyskaniu przez Spółkę statusu podatnika CIT) do dnia przekształcenia, które zostały/zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie Spółki jako podatnika CIT.

1.9. W związku z faktem, że Spółka dokonywała dotychczas wypłat zysków wypracowanych przed 1 maja 2021 r., tj. przed uzyskaniem przez Spółkę statusu podatnika CIT (Wnioskodawca podkreśla, że niniejszy Wniosek nie dotyczy wypłaty ww. zysków uzyskanych przed 1 maja 2021 r., które zostaną w całości wypłacone do dnia przekształcenia).

1.10. Przed dokonaniem przekształcenia, Spółka podejmie uchwałę (uchwały) dotyczącą przeznaczenia niewypłaconych zysków wypracowanych po 30 kwietnia 2021 r. do dnia przekształcenia, w taki sposób że:

  • 1.10.1. część zysków zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Spółki. W wyniku przekształcenia, zyski te zostaną przeniesione na wyodrębnione kapitały zapasowe lub rezerwowe Spółki. Innymi słowy, każdorazowo będzie możliwe zidentyfikowanie z jakiego okresu pochodzi zysk, z którego został utworzony kapitał zapasowy/rezerwowy. Następnie po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zyski te będą wypłacane na rzecz udziałowców poprzez obniżenie kapitału zapasowego/rezerwowego sp. z o.o.
  • 1.10.2. część zysków zostanie przeznaczona do wypłaty wspólnikom Spółki. Zyski przeznaczone do wypłaty, które nie zostaną wypłacone przed dniem przekształcenia, zostaną alokowane do pozycji zobowiązań, tj. pozycji „zobowiązania długoterminowe”.

1.11. W efekcie, na dzień przekształcenia, Spółka będzie posiadała uchwały dotyczące przeznaczenia niewypłaconych zysków wypracowanych od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, które to zyski zostaną częściowo przeznaczone na bieżącą działalność Spółki oraz częściowo przeznaczone do wypłaty wspólnikom.

1.12. Na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki (działającej w formie spółki komandytowej) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zamknięte zostaną księgi rachunkowe Spółki oraz przygotowane zostanie sprawozdanie finansowe.

1.13. Proporcja dotycząca sposobu wypłaty zysków zostanie ustalona z uwzględnieniem wymogów banku finansującego działalność Spółki i będzie uwarunkowana względami biznesowymi (tj. obowiązkiem zachowania wymaganych przez bank wskaźników finansowych). Dokonanie alokacji zysku zgodnie z pkt 1.10 powyżej jest niezbędne dla celów zachowania źródła finansowania Spółki.

1.14. Jak zostało wskazane, wszystkie uchwały zostaną podjęte przed dokonaniem planowanego przekształcenia. Późniejsza wypłata zysków o których mowa w pkt 1.10. powyżej, może zostać dokonana w całości lub częściach.

1.15. Uprawnienie do wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Zgodnie bowiem z zasadą ciągłości podmiotowej spółki przekształcanej, wyrażoną w art. 553 § 3 KSH, wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, przy czym:

  • 1.15.1. wypłata części zysków o których mowa w pkt 1.10.1. powyżej, będzie związana z posiadaniem statusu udziałowca Spółki, tj. spółki z o.o., która to powstanie z przekształcenia spółki komandytowej. Wysokość zysków wypłacanych udziałowcom będzie natomiast odpowiadała kwocie zysku wynikającego z uprawnienia do wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową z uwzględnieniem udziału posiadanego w zyskach spółki komandytowej. W związku z faktem, że udziałowcami Spółki działającej w formie sp. z o.o. będą wyłącznie osoby fizyczne (będące obecnie wspólnikami Spółki), w celu umożliwienia wypłaty na rzecz ww. osób przypadających na nich zysków wypracowanych przez Spółkę przed przekształceniem, kapitał zapasowy/rezerwowy zostanie utworzony wyłącznie z zysków przypadających wspólnikom Spółki będącym osobami fizycznymi. Innymi słowy, na kapitał zapasowy Spółki przekształconej zostanie odniesiona część zysków wypracowanych przez Spółkę od 1 maja 2021 r.. do dnia przekształcenia, w kwocie przypadającej na wspólników będących osobami fizycznymi - w częściach równych. W wyniku przekształcenia, ww. wspólnicy staną się jedynymi udziałowcami sp. z o.o., obejmując po 50% udziałów przekształconej Spółki, co pozwoli na dystrybucję na rzecz tych udziałowców zysków w kwotach przypadających na nich w związku z posiadaniem statusu wspólników w Spółce działającej w formie spółki komandytowej;
  • 1.15.2. wypłata części zysków, o których mowa w pkt 1.10.2. powyżej, nie będzie związana z posiadaniem statusu udziałowca Spółki, tj. spółki z o.o., która powstanie z przekształcenia spółki komandytowej. Wysokość zysków wypłacanych obecnym wspólnikom Spółki (odpowiadająca kwocie zobowiązania wykazywanego w bilansie przekształconej Spółki wobec obecnych wspólników Spółki), będzie wynikać z uprawnienia do wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową, z uwzględnieniem udziału posiadanego w zyskach spółki komandytowej, przy czym wypłata będzie mogła zostać dokonana na rzecz danego podmiotu nawet jeśli w chwili wypłaty zysku nie będzie on miał statusu wspólnika Spółki działającej w formie sp. z o.o. Skoro bowiem uchwała o wypłacie zysku zostanie podjęta w spółce komandytowej, to wspólnicy spółki komandytowej uzyskają roszczenie o wypłatę tego zysku, a zobowiązanie do wypłaty zysku będzie spoczywało na sp. z o.o. jako następcy prawnym spółki komandytowej. Powyższe pozwoli na dokonanie dystrybucji zysku w kwocie przypadającej na wszystkich wspólników Spółki przed przekształceniem, w tym osób prawnych, które nie obejmą udziałów w Spółce przekształconej.

1.16. Wnioskodawca wskazuje, że w związku z dokonywanymi wypłatami, nie dojdzie do żadnych przesunięć majątkowych pomiędzy udziałowcami Spółki. Suma wypłaconych zysków o których mowa w pkt 1.10 na rzecz danego wspólnika, będzie odpowiadać sumie zysku do wypłaty, wypracowanego przez spółkę komandytową w okresie od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, przypadającą na danego wspólnika, z uwzględnieniem udziału posiadanego przez wspólnika w spółce komandytowej.

Pytania

1.2.1. Czy wypłata zysku, wypracowanego przez Spółkę (działającą w formie spółki komandytowej) w okresie od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, po przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, który to zysk będzie wykazywany w pozycji zobowiązań długoterminowych spółki przekształconej (tj. sp. z o.o.), skutkować będzie powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie udziałowców, do którego Spółka jako płatnik powinna zastosować zasady opodatkowania przychodu (dochodu) z zysków spółek komandytowych obowiązujące od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, tj. czy będzie mogła zastosować odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowe jakie obowiązują wspólników spółki komandytowej, w zależności od statusu jako wspólnika Spółki? („Pytanie nr 1”)

2.2.2. Czy wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę (działającą w formie spółki komandytowej) w okresie od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, po przekształceniu Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, który to zysk będzie alokowany do wyodrębnionego kapitału zapasowego/rezerwowego spółki przekształconej (tj. sp. z o.o.), skutkować będzie powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie udziałowców, do którego Spółka jako płatnik powinna zastosować zasady opodatkowania przychodu (dochodu) z zysków spółek komandytowych obowiązujące od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, tj. czy będzie mogła zastosować odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowe jakie obowiązują wspólników spółki komandytowej, w zależności od statusu jako wspólnika Spółki? („Pytanie nr 2”)?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

3.1. W ocenie Wnioskodawcy, wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, który to zysk będzie wykazywany w pozycji zobowiązań długoterminowych spółki przekształconej, skutkować będzie powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie udziałowców, do którego Spółka jako płatnik powinna zastosować zasady opodatkowania przychodu (dochodu) z zysków spółek komandytowych obowiązujące w Spółce od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, tj. będzie mogła zastosować odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowe jakie obowiązywały wspólników spółki komandytowej, w zależności od statusu jako wspólnika Spółki, a zatem odliczenia przewidzianego w art. 22 ust. 1a w zw. z art. 22 ust. 1b oraz art. 22 ust. 1c Ustawy o CIT lub odliczenia przewidzianego w art. 30a ust. 6a w zw. z art. 30a ust. 6b oraz 30a ust. 6c Ustawy o PIT - w przypadku wspólników posiadających status komplementariuszy oraz zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4e w zw. z art. 22 ust. 4f Ustawy o CIT - w przypadku wspólnika posiadającego status komandytariusza.(„Stanowisko do Pytania nr 1”).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy art. 2 pkt 1 lit. a ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: „Ustawa nowelizująca”) przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) mają, co do zasady, od 1 stycznia 2021 r. zastosowanie również do spółek komandytowych.

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT:

Przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym uległa również zmianie definicja spółki. Od dnia 1 stycznia 2021 r., zgodnie z art. 4a pkt 21 lit. c ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

W przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 3 Ustawy nowelizującej:

Przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 2 oraz zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 tej ustawy mają zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Z powyższego wynika zatem, że dochód wspólnika - osoby prawnej, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej, winien był być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie miało znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został temu wspólnikowi wypłacony.

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą spółka komandytowa na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych przestała być spółką niebędącą osobą prawną i podmiotem transparentnym podatkowo do którego znajduje zastosowanie art. 5 ust. 1 ustawy o CIT.

Ww. przepis obecnie brzmi następująco:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Podkreślenia wymaga fakt, że przed wprowadzeniem zmian dotyczących spółek komandytowych, wprowadzonych ustawą nowelizującą, wypłata z tytułu podziału zysku stanowiła odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną, opodatkowanego w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek na podatek i rozliczonego ostatecznie w rocznym zeznaniu podatkowym. Dlatego rozdysponowanie dochodu już opodatkowanego było z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych podatkowo neutralne.

Natomiast w okresie po uzyskaniu statusu podatnika CIT przez spółkę komandytową, nie znajduje zastosowania art. 5 ustawy o CIT, bowiem to nie wspólnicy spółki komandytowej rozliczają przychody i koszty z tytułu udziału w spółce komandytowej, ale sama spółka komandytowa jest podatnikiem podatku CIT. W takim przypadku w sytuacji gdy dojdzie do wypłaty zysku ze spółki komandytowej na rzecz wspólników, wypłata taka jest opodatkowana, ponieważ dochodzi do rozdysponowania zysku, który nie został wcześniej ujęty w rozliczeniach wspólników, bowiem nie miał zastosowania art. 5 ustawy o CIT. W takim przypadku znajdują zastosowanie art. 22 ust. 1 w zw. z art. 26 ustawy o CIT.

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

W świetle art. 26 ust. 1 ustawy o CIT:

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przy weryfikacji warunków zastosowania stawki podatku innej niż określona w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1, zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik jest obowiązany do dochowania należytej staranności. Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter, skalę działalności prowadzonej przez płatnika oraz powiązania w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 płatnika z podatnikiem.

Przechodząc do kwestii powstania przychodu po stronie komplementariusza oraz komandytariusza w związku z wypłatą zysków wypracowanych przez Spółkę komandytową, kiedy to Spółka była już podatnikiem podatku CIT wskazać należy, że wypłata zysków będzie wiązała się z powstaniem przychodu po stronie komplementariusza oraz komandytariusza.

Jak wynika z powyższych przepisów zyski te nie zostały uwzględnione w przychodach i kosztach wspólników, bowiem spółka komandytowa nie była już podmiotem transparentnym podmiotowo i w takim przypadku nie znajduje zastosowania art. 5 ustawy o CIT.

Zatem po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT to spółka komandytowa we własnym imieniu rozlicza przychody i koszty i jest opodatkowana z tego tytułu, natomiast wspólnicy nie uwzględniają w swoich rozliczeniach przychodów i kosztów z tytułu udziału w spółce komandytowej. Wspólnicy są opodatkowani na moment wypłaty tych zysków.

Spółka jest spółką komandytową. Komplementariuszami Spółki są Spółka z o.o. oraz dwie osoby fizyczne. Komandytariuszem Spółki jest spółka z o.o. Od 1 maja 2021 Spółka posiada statusu podatnika CIT. Spółka rozważa dokonanie restrukturyzacji obejmującej przekształcenie Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wyjście ze struktury obu spółek z o.o. (jednego komplementariusza oraz komandytariusza). Zgodnie z umową Spółki, wspólnicy mają prawo do miesięcznych zaliczek na poczet zysku Spółki, a straty Spółki są rozliczane na koniec każdego roku obrotowego.

Spółka posiada i na dzień dokonania przekształcenia będzie posiadała zakumulowane zyski z lat ubiegłych, tj. zyski wypracowane po 30 kwietnia 2021 r., do dnia przekształcenia, które zostały/zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie Spółki jako podatnika CIT. Przed dokonaniem przekształcenia, Spółka podejmie uchwałę (uchwały) dotyczącą przeznaczenia niewypłaconych zysków wypracowanych po 30 kwietnia 2021 r. do dnia przekształcenia, w taki sposób że:

  • część zysków zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Spółki;
  • część zysków zostanie przeznaczona do wypłaty wspólnikom Spółki.

W efekcie, na dzień przekształcenia, Spółka będzie posiadała uchwały dotyczące przeznaczenia niewypłaconych zysków wypracowanych od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, które to zyski zostaną częściowo przeznaczone na bieżącą działalność Spółki oraz częściowo przeznaczone do wypłaty wspólnikom.

Na dzień poprzedzający dzień przekształcenia Spółki zamknięte zostaną księgi rachunkowe Spółki oraz przygotowane zostanie sprawozdanie finansowe. Uprawnienie do wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę komandytową będzie wynikało z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku spółki komandytowej.

Zatem, w świetle powyższego stwierdzić należy, że Spółka z o.o. będzie jako płatnik zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku od przychodu wspólników będącymi osobami prawnymi tj. komplementariusza, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytariusza, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością od zysków wypracowanych od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia.

Powzięli Państwo wątpliwość w zakresie możliwości zastosowania odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowego jakie obowiązują wspólników spółki komandytowej tj. komplementariusza będącego osoba prawną oraz komandytariusza.

Zauważyć należy, że w myśl art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów.

Zatem przychody z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej są kwalifikowane do art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Natomiast z cytowanej wyżej art. 26 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że obowiązki płatnika dotyczą wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.

Ponownie zaznaczyć należy, że z chwilą wypłaty komplementariuszowi zysku Spółki na Państwu, jako płatniku będzie ciążył obowiązek poboru zryczałtowanego podatku stosownie do uregulowań zawartych w przywołanym wyżej art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 22 ust. 1a ustawy o CIT:

zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1b ustawy o CIT:

kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1.

Z kolei art. 22 ust. 1c ustawy o CIT wskazuje, że:

przepisy ust. 1a i 1b stosuje się również w przypadku, gdy przychód z tytułu udziału w zysku spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, za dany rok podatkowy zostanie uzyskany przez komplementariusza w innym roku niż rok następujący po danym roku podatkowym, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty.

Art. 22 ust. 1e ww. ustawy stanowi, że:

w przypadku komplementariusza uzyskującego przychody z tytułu prawa do udziału w zysku w więcej niż jednej spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, pomniejszenie, o którym mowa w ust. 1a, przysługuje w odniesieniu do podatku od przychodów uzyskiwanych odrębnie z każdej z tych spółek.

Skoro w art. 22 ust. 1a ww. ustawy, mowa jest o podatku należnym obliczonym wg art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to oznacza to, że chodzi wyłącznie o możliwość odliczenia od zryczałtowanego podatku od osób prawnych równowartości odpowiedniej części należności podatku dochodowego od osób prawnych wynikającej z zeznania rocznego CIT-8.

Wobec tego, od uzyskiwanych przychodów przez wspólnika będącego komplementariuszem z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w pierwszej kolejności płatnik Spółka z o.o. powinna obliczyć 19 % zryczałtowany podatek, który następnie pomniejszy o kwotę stanowiącą iloczyn procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki komandytowej i podatku od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy. Obliczenia dokonuje się za rok podatkowy z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zysk został osiągnięty. Przy czym jak wskazano powyżej kwota pomniejszenia, nie może przekroczyć kwoty 19 % zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od uzyskanych przez komplementariusza, będącego osobą prawną przychodów z tytułu wypłaconego zysku spółki komandytowej należny będzie zryczałtowany podatek dochodowy, do którego poboru w wysokości 19 % będzie Państwo zobowiązani. Pobór zryczałtowanego podatku dochodowego powinien być dokonany przez Państwa z uwzględnieniem art. 22 ust. 1a updop.

Wskazać należy, że potwierdzenie woli ustawodawcy o możliwości skorzystania z określonego w art. 22 ust. 4 ustawy CIT zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych przez wspólników takich spółek, w przypadkach gdy spełnione są warunki określone w art. 22 ust. 4a-4d i ust. 6 oraz w art. 22a-22c ustawy CIT, potwierdza także treść art. 13 ust. 3 ustawy nowelizującej. Zgodnie z tym przepisem zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy CIT ma zastosowanie „do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej lub jawnej wypracowanych od dnia, w którym spółki te stały się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.”.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o CIT:

Zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W myśl art. 22 ust. 4a cytowanej ustawy:

zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Stosownie do ust. 4e i 4f ww. artykułu:

Zwalnia się od podatku dochodowego kwotę stanowiącą 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie więcej jednak niż 60 000 zł w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.

Zwolnienia, o którym mowa w ust. 4e, nie stosuje się do komandytariusza spółki komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który:

1) posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej lub

2) jest członkiem zarządu:

a) spółki posiadającej osobowość prawną lub spółki kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, lub

b) spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, lub

3) jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że to czy wypłacany wspólnikowi spółki komandytowej, będącemu komandytariuszem i podatnikiem podatku CIT, jak ma to miejsce w omawianej sprawie, zysk wygenerowany z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej, będzie zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4e ustawy CIT, jest uwarunkowane brakiem zaistnienia negatywnych przesłanek określonych w ust. 4f tego przepisu.

Podkreślenia wymaga fakt, że z uzasadnienia do wprowadzanych od 1 stycznia 2021 r. zmian wynika, iż w zakresie objęcia zakresem podmiotowym ustawy o CIT mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółek komandytowych (Druk sejmowy Nr 642) „Celem uniknięcia zwiększenia obciążeń podatkowych takich komandytariuszy, w szczególności uzyskujących na relatywnie nie bardzo wysokim poziomie przychody z udziału w zyskach spółki komandytowej małym podatnikiem, wprowadza się w art. 22 ust. 4e i 4f ustawy CIT zwolnienie z opodatkowania części przychodów komandytariusza, uzyskanych z udziału w spółce komandytowej. Zgodnie z tymi przepisami zwolnieniu takiemu podlegałoby 50 % uzyskanych przez komandytariusza przychodów z tego tytułu, nie więcej jednak niż wartość 60 000 zł takiego przychodu rocznie. Zwolnienie takie nie miałoby jednak zastosowania w przypadkach, kiedy istniejące między wspólnikami spółki komandytowej powiązania lub sposób kierowania spółką wskazywałyby na „optymalizacyjny cel” założenia takiej spółki przez jej wspólników (…)”.

Tym samym zwalnia się od podatku dochodowego kwotę stanowiącą 50 % przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie więcej jednak niż 60 000 zł w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem pod warunkiem, że komandytariusz spółki komandytowej nie spełnia przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4f ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że o ile w istocie nie wystąpią negatywne przesłanki określone w art. 22 ust. 4f ustawy o CIT, w tym m.in. komandytariusz Spółki, nie jest/ nie był podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT z członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5 % udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, to 50 % przychodu wygenerowanego dla komandytariusza (sp. z o.o.) z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej nie więcej jednak niż 60 000 zł, będzie zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że wypłata zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie od 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, który to będzie wykazywany w pozycji zobowiązań długoterminowych spółki przekształconej skutkować będzie powstaniem po stronie komandytariusza będącego spółką z o.o. oraz komplementariusza, przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym, Spółka jako płatnik będzie zobowiązana do obliczenia podatku na podstawie art. 19 ustawy o CIT. W odniesieniu do wypłaty zysków wypracowanych od dnia 1 maja 2021 r. do dnia przekształcenia, Spółka będzie mogła zastosować odliczenia od podatku i zwolnienia podatkowe w myśl art. 22 ust. 1a - w przypadku wspólnika posiadającego status komplementariusza. Natomiast w odniesieniu do wspólnika posiadającego status komandytariusza, Spółka jako płatnik, będzie mogła zastosować zwolnienie przewidziane w art. 22 ust. 4e ustawy o CIT.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 w kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00