Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Bezczynność organu i przewlekłe prowadzenie postępowania - Wyrok NSA z dnia 7 maja 2024 r., sygn. II OSK 1199/23

Bezczynność organu administracyjnego, polegająca na niezałatwieniu sprawy w terminie określonym w szczególnych przepisach prawa, może zostać uznana za rażące naruszenie prawa, zwłaszcza jeżeli przekracza termin z przepisów ustawy, nawet gdy działania organu nie wynikają ze złej woli organu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) sędzia del. WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Technologii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 marca 2023 r. sygn. akt VII SAB/Wa 200/22 w sprawie ze skargi C. K., T. F. i M. J. na bezczynność Ministra Rozwoju i Technologii w przedmiocie bezczynności organu i przewlekłego prowadzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 marca 2023 r., sygn. akt VII SAB/Wa 200/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi C. K., T. F. i M. J. stwierdził, że Minister Rozwoju i Technologii dopuścił się bezczynności w rozpoznaniu sprawy prowadzonej pod sygnaturą DLI-III.7621.44.2020.KS.37 i bezczynność ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Nadto Wojewódzki Sąd Administracyjny umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu oraz oddalił skargę w zakresie dotyczącym wymierzenia organowi grzywny.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zgodnie z art. 37 § 1 K.p.a., bezczynność występuje, gdy nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 K.p.a. lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 K.p.a., natomiast przewlekłe prowadzenie postępowania ma miejsce, gdy postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00