Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.365.2024.2.MN
Skutki podatkowe podziału spółki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, ale z innych względów niż Pan wskazał.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału spółki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 17 lipca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. A (dalej: „Wnioskodawca", „Wspólnik”) jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, polskim rezydentem podatkowym. Jest wspólnikiem spółki Przedsiębiorstwo X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w X o numerach: NIP (...), REGON (...), KRS (...) (dalej: „Spółka dzielona” lub X), w której posiada 40% udziałów w kapitale zakładowym. Pozostałymi wspólnikami X są: B. B w 20% udziałów oraz C. C w 40% udziałów.
Spółka X jest polską spółką kapitałową, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS (...) 2001 r. Zasadniczym przedmiotem jej działalności gospodarczej pozostaje działalność w zakresie (...), w tym m.in. świadczenie:
(...)
Niemniej X prowadzi również działalność w zakresie (...).
W 2004 r. doszło do przejęcia innej spółki przez Spółkę X, mianowicie spółki Y Sp. z o.o. z siedzibą w X, w której 100% udziałów przysługiwało Spółce X.
Połączenie spółki Y Sp. z o.o. ze spółką X Sp. z o.o. nastąpiło przez przeniesienie całego majątku pierwszej z tych spółek (przejmowanej) na drugą (przejmującą), dokonane uchwałą zgromadzenia wspólników z (...) 2004 r. w formie aktu notarialnego przed notariuszem E. E w Kancelarii Notarialnej w X, Nr (...), uzupełnioną aktem notarialnym sporządzonym (...) 2004 r. przez ww. notariuszem, Nr Rep. (...).
Z podjętej uchwały wynika, że:
–połączenie zostało dokonane na podstawie bilansów sporządzonych w przejmowanej spółce Y na dzień (...) 2004 r.;
–przejęcie majątku spółki oraz wstąpienie we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej nastąpiło tak, jak majątek ten i prawa oraz obowiązki znajdowały się w dniu bilansu, przy zrzeczeniu się jakichkolwiek roszczeń lub zarzutów wynikających ze stanów przedmiotów z uwzględnieniem zmian ujawnionych w bilansie sporządzonym na dzień połączenia spółek;
–połączenie nastąpiło bez podniesienia kapitału zakładowego spółki Y, zatem dotychczasowi wspólnicy zachowali posiadane udziały.
Ze względów ekonomicznych, przewidywany rozwój Spółki X oraz chęć całkowitego rozdzielenia różnych działów działalności, Wnioskodawca planuje przeprowadzenie w przyszłości restrukturyzacji, w ramach której nastąpi podział Spółki X zgodnie z art. 528 i nast. ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.) – poprzez przeniesienie części majątku Spółki X do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały spółki nowo zawiązanej, które obejmą wspólnicy Spółki dzielonej (tzw. podział przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.).
Oznacza to, że dotychczasowi wspólnicy Spółki X z dniem wydzielenia staną się wspólnikami spółki nowo zawiązanej. W wyniku tej operacji nie dojdzie do ustania bytu Spółki dzielonej. Obie spółki (X oraz nowo zawiązana) będą kontynuowały działalność.
W tym miejscu należy podkreślić, że przenoszony majątek do spółki nowo zawiązanej w ramach podziału przez wydzielenie stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”). Będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Mówiąc inaczej, przenoszone ze Spółki X ZCP tworzyć będą składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Będzie to zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniająca łącznie następujące przesłanki:
–istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
–zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
–składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);
–zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zarówno wydzielana część, jak i pozostająca w Spółce X będzie spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zarówno wydzielany zespół składników, w tym zobowiązań, jak i pozostający będzie mógł samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą.
W związku z podziałem przez wydzielenie Wnioskodawca (ani pozostali wspólnicy X) nie otrzyma dopłat w gotówce. Spółka nowo powstała będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nowo zawiązana przypisze otrzymane w wyniku podziału składniki majątkowe do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Udziały w Spółce dzielonej nie zostały nabyte lub objęte przez Wnioskodawcę (ani przez pozostałych wspólników X) w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Przyjęta przez Wnioskodawcę (jak również przez pozostałych wspólników X) dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych w spółce nowo zawiązanej nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta, gdyby nie doszło do podziału. Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego, otrzymanego przez spółkę nowo zawiązaną, będzie przewyższała wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku. Wartość rynkowa majątku otrzymanego przez spółkę nowo zawiązaną nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikom spółki.
Ani głównym, ani jednym z głównych celów podziału przez wydzielenie nie jest chęć osiągnięcia korzyści podatkowej, uchylania się ani unikania opodatkowania przez którykolwiek z podmiotów uczestniczących w połączeniu.
Opisana restrukturyzacja zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn biznesowych, takich jak zmniejszenie ryzyka prowadzonej działalności (niekumulowanie wszystkich istotnych aktywów w jednym podmiocie), zwiększenie przejrzystości grupy i jej działalności dla podmiotów zewnętrznych, ułatwienie ewentualnego zbycia części biznesu w przyszłości na rzecz zewnętrznego inwestora.
I tak Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. (stara spółka) będzie (...).
Uzupełnienie wniosku
Wartość emisyjna udziałów Spółki nowo zawiązanej, przydzielonych Wnioskodawcy jako wspólnikowi Spółki dzielonej (ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału przez wydzielenie) nie będzie wyższa niż wydatki na objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce dzielonej obliczone zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 - ustalone w proporcji, w jakiej pozostaje wartość wydzielanej ze Spółki części przedsiębiorstwa do wartości całego majątku Spółki bezpośrednio przed podziałem.
Wartość kosztów objęcia udziałów przydzielonych Wnioskodawcy przez Spółkę nowo zawiązaną w związku z podziałem Spółki dzielonej, która pozostanie w rachunku podatkowym Wnioskodawcy do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, nie będzie wyższa niż wartość udziałów Wnioskodawcy w Spółce dzielonej, które zostaną unicestwione w związku z podziałem tej Spółki, jaka byłaby przez Wnioskodawcę przyjęta do rozliczenia dla celów podatkowych jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów w Spółce dzielonej, gdyby nie doszło do podziału Spółki.
Pytanie
Czy podział Spółki X poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie podziału?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym podziałek Spółki X poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki nowo zawiązanej po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie podziału.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.
Za przychody z kapitałów pieniężnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 analizowanej ustawy uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.
W art. 24 ust. 5 pkt 6 oraz 7a cytowanej ustawy sprecyzowano, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
6) w przypadku podziału podmiotów - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu podmiotów dzielonych;
7a) w przypadku podziału spółek - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.
Dochody z tytułu dopłat podlegają – na moment ich otrzymania – opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ramach planowanego podziału przez wydzielenie nie przewiduje się dopłat. W odniesieniu do kategorii przychodów (dochodów) wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawodawca przewidział natomiast przesunięcie momentu ich opodatkowania („odroczenie” opodatkowania do dnia zbycia udziałów objętych na skutek podziału), o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.
I tak, zgodnie z art. 24 ust. 8 cytowanej ustawy, w przypadku podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:
1)art. 22 ust. 1f – jeżeli udziały (akcje) w spółce dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
2)art. 23 ust. 1 pkt 38 – jeżeli udziały (akcje) w spółce dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
3)wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.
Warunki zastosowania powołanego wyżej przepisu określają dodane do ustawy z dniem 1 stycznia 2022 r.:
·art. 24 ust. 8da ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym: Przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy:
1)spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
·art. 24 ust. 8db ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z którym: Przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:
1)udziały (akcje) wspólnika w spółce dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub
2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Zgodnie z art. 24 ust. 19 analizowanej ustawy, przepisów ust. 8 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Artykuł 24 ust. 20 analizowanej ustawy stanowi natomiast, że jeżeli podział spółek nie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W opisanym stanie faktycznym, mając na uwadze treść przytoczonej regulacji prawnej, a także brak zaistnienia negatywnych przesłanek dla zastosowania art. 24 ust. 8 cytowanej ustawy, uznać należy, że podział Spółki X przez wydzielenie nie będzie skutkował po stronie Wnioskodawcy i pozostałych wspólników powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie podziału.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe, ale z innych względów niż Pan wskazał.
Uzasadnienie interpretacji
Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5 pkt 7 i 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
7) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;
7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone
w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.
W przypadku podziału przez wydzielenie podatnik (udziałowiec spółki dzielonej) może uzyskać przychód (dochód), o którym mowa w ww. przepisach, jeśli:
•otrzyma dopłaty w gotówce lub/i;
•majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W odniesieniu do kategorii dochodów wskazanych w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy ustawodawca przewidział natomiast przesunięcie momentu ich opodatkowania – o ile spełnione są szczególne warunki określone w ustawie.
I tak, zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy, w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:
1)art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
2)art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
3)wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.
Warunki zastosowania powołanego przepisu określają:
•art. 24 ust. 8da ustawy, zgodnie z którym przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy:
1)spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
•oraz art. 24 ust. 8db ustawy, w myśl którego przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:
1)udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub
2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wskazał Pan, że zarówno wydzielana część, jak i pozostająca w spółce spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec tego planowany przez Pana podział przez wydzielenie będzie podlegał regulacji art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednakże, jak wynika z opisu zdarzenia, wartość emisyjna udziałów Spółki nowo zawiązanej, przydzielonych Panu jako wspólnikowi Spółki dzielonej (ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału przez wydzielenie) nie będzie wyższa niż wydatki na objęcie przez Pana udziałów w Spółce dzielonej obliczone zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 – ustalone w proporcji, w jakiej pozostaje wartość wydzielanej ze Spółki części przedsiębiorstwa do wartości całego majątku Spółki bezpośrednio przed podziałem.
W konsekwencji nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej nad wydatkami – nie uzyska więc Pan przychodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy.
Podsumowując, jako prawidłowe należy ocenić Pana stanowisko, według którego opisany we wniosku podział spółki przez wydzielenie na moment podziału nie spowoduje powstania u Pana przychodu (dochodu) na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy. Natomiast nie będzie to wynikało z powołanego przez Pana we własnym stanowisku art. 24 ust. 8 analizowanej ustawy, bowiem przepis ten nie będzie miał w tej sprawie zastosowania.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).