Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.218.2024.RK
Sposób ustalenia procentu udziałów pośrednich posiadanych w spółce nieruchomościowej przez jej udziałowców.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy sposobu ustalenia procentu udziałów pośrednich posiadanych w spółce nieruchomościowej przez jej udziałowców pośrednich.
Treść wniosku jest następująca:
A. Sp. z o.o. (dalej również: „Wnioskodawca”, „spółka”) jest spółką prowadzącą działalność w branży deweloperskiej. Zajmuje się budową i sprzedażą nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych. Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski. A. Sp. z o.o. jest członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej B., zawiązanej umową z 15 listopada 2023 r. na okres od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.
Według oceny Wnioskodawcy, A. Sp. z o.o. za rok 2024 spełni warunki opisane w art. 4a pkt 35 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1992 r. Nr 21, poz. 86 ze zm, dalej: „ustawa o CIT”), co oznacza, iż będzie uznana w świetle ww. przepisów za spółkę nieruchomościową. Tym samym, na podstawie art. 27 ust. 1e pkt 1 ustawy o CIT, będzie zobowiązana do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw (informacja CIT-N1).
Struktura właścicielska Wnioskodawcy przedstawia się następująco:
98% udziałów w Spółce posiada C. S.A. (dalej: „spółka C.”), zaś pozostałe 2% udziałów należy do D. Sp. z o. o. (dalej: „spółka D.”). Stuprocentowym udziałowcem spółki D. jest spółka C.
Właścicielem 97,63% akcji spółki C. jest E. S.A. (dalej: „spółka E.”). Pozostałe 2,37% akcji spółki C. posiada osoba fizyczna, będąca polskim obywatelem i rezydentem podatkowym.
Spółka D. na chwilę obecną posiada sześciu akcjonariuszy, którzy są właścicielami co najmniej 5% akcji tej spółki. Są nimi cztery osoby fizyczne, posiadające polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania w Polsce (osoba F - 25,09%, osoba G - 15,68%, osoba H - 7,13%, osoba I - 7,13%) oraz dwa fundusze emerytalne (X. S.A. - 10,01% oraz Y OFE - 5,98%).
Tym samym spółkę C. łączą ze spółką A. dwa łańcuchy powiązań:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C.
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. -100% - spółka C.
Spółka E. posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. -98% - spółka C. - 97,63% - spółka E.
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. - 100% - spółka C. - 97,63% - spółka E.
Analogiczne łańcuchy powiązań łączą ze spółką A. wymienionych wyżej akcjonariuszy spółki E.
Osoba F posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 25,09% - Osoba F,
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. - 100% - spółka C - 97,63% - spółka E. - 25,09% - Osoba F.
Osoba G posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 15,68% - Osoba G,
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. - 100% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 15,68%- Osoba G.
Osoba H posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 7,13% - Osoba H,
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D.- 100% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 7,13% - Osoba H.
Osoba I posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C. - 97,63% - spółka E. - 7,13% - Osoba I,
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D - 100% - spółka C - 97,63% - spółka E. - 7,13% - Osoba I.
Spółka zakłada, iż opisany wyżej stan faktyczny związany ze strukturą właścicielską w poszczególnych spółkach, jak i procent udziałów, akcji posiadanych przez ww. podmioty nie ulegnie zmianie do końca 2024 roku.
Pytanie
W jaki sposób, na potrzeby wypełnienia informacji, o której mowa w art. 27 ust. 1e pkt 1 ustawy o CIT, za 2024 rok Spółka powinna ustalić procent udziałów posiadanych w niej przez jej udziałowców pośrednich?
Państwa stanowisko
W ocenie Spółki, określając procent udziałów posiadanych pośrednio w spółce A., należy sumować procent ustalony zgodnie z treścią art. 11a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT dla każdego łańcucha powiązań z wyłączeniem sumowania tych łańcuchów powiązań, dla których dany udziałowiec pośredni spółki nieruchomościowej posiada w niej udziały przez ten sam (jeden) podmiot pośredniczący, który jest bezpośrednio zależny od tego udziałowca pośredniego. W przypadku występowania kilku łańcuchów powiązań, w których udziałowca pośredniego łączy ze spółką nieruchomościową ten sam podmiot pośredniczący, dla ustalania procenta udziałów należy, w ocenie Spółki, przyjąć wartość najwyższą ze wszystkich łańcuchów powiązań, w których występuje ten sam podmiot pośredniczący.
Przez podmiot pośredniczący Spółka rozumie podmiot, przez który przechodzi łańcuch powiązań ze spółką nieruchomościową , lecz tylko ten podmiot, w którym udziałowiec pośredni posiada udziały bezpośrednio (w rozumieniu powyższego podmiotem pośredniczącym może być tylko podmiot bezpośrednio zależny). Oznacza to, iż w przypadku podanym w opisie zdarzenia przyszłego podmiotem pośredniczącym w posiadaniu udziałów w Spółce dla spółki będzie spółka C., zaś dla Osoby F, Osoby G, Osoby H, Osoby I oraz każdego z funduszy emerytalnych będzie spółka E.
Zaprezentowane przez Spółkę stanowisko w praktyce oznacza, iż w przypadku spółki E. jej udział pośredni w spółce A. wyniesie 97,63% (występują dwa łańcuchy powiązań spółki E. ze Spółką, tj. łańcuch A - 97,63% i łańcuch B - 2%, w obu przypadkach spółka E. posiada udziały w Spółce przez ten sam podmiot pośredniczący - spółkę C., stąd przy obliczaniu procenta udziałów spółki E. w Spółce powinna być uwzględniania wartość wyższa z ww. łańcuchów powiązań).
Stosowanie analogicznej zasady dla pozostałych udziałowców pośrednich spowoduje, iż ich procent udziałów pośrednich wyniesie odpowiednio:
a)osoba F:25,09% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący
- spółkę E., tj. łańcuch A - 25,09% i łańcuch B - 2%),
b)osoba G:15,68% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący
- spółkę E., tj. łańcuch A - 15,68% i łańcuch B - 2%),
c)osoba H:7,13% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący
- spółkę E., tj. łańcuch A - 7,13% i łańcuch B - 2%)
d)osoba I:7,13% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący
- spółkę E., tj. łańcuch A - 7,13% i łańcuch B - 2%),
e)X. S.A.: 10,01% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący - spółkę E., tj. łańcuch A - 10,01% i łańcuch B - 2%),
f)Y. OFE: 5,98% (dwa łańcuchy powiązań przez ten sam podmiot pośredniczący - spółkę E., tj. łańcuch A - 5,98% i łańcuch B - 2%).
Ww. stanowisko Spółki wynika z treści art. 11a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, który to artykuł w przypadku, gdy podmioty łączy więcej niż jeden posiadany pośrednio udział lub prawo, nakazuje sumować wielkość posiadanych pośrednio udziałów. W ocenie Wnioskodawcy oznacza to, iż jeśli udziałowca pośredniego łączy ze spółką nieruchomościową kilka łańcuchów powiązań, to % udziałów posiadanych pośrednio ustalany być powinien jako suma procenta udziałów ustalonego odrębnie dla każdego z łańcucha powiązań na zasadach określonych w art. 11a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT. Jednak sumowaniu nie powinny podlegać te łańcuchy powiązań, w przypadku których udziałowca pośredniego łączy ze spółką nieruchomościową ten sam podmiot pośredniczący. W takim przypadku, z uwagi na brak wyraźnego uregulowania tej kwestii w przepisach powszechnie obowiązującego prawa, w ocenie Spółki jako procent posiadanych udziałów powinien być brany pod uwagę najwyższy z procentów z łańcuchów powiązań, w których występuje ten sam podmiot pośredniczący.
Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby w efekcie do sztucznego sumowania procentów posiadanych udziałów za pośrednictwem tego samego podmiotu pośredniczącego, co kreowałoby nierealny obraz udziału pośredniego w spółce nieruchomościowej. Przykładowo, przyjęcie stanowiska przeciwnego do zaprezentowanego przez Wnioskodawcę prowadziłoby do wniosku, iż spółka E. posiada w Spółce 99,63% udziałów (suma z łańcucha A - 97,63% i z łańcucha B - 2%), mimo, iż spółka E. posiada 97,63% udziałów w spółce C. Tym samym prezentacja taka wprowadzałaby w błąd, sugerując wyższy wpływ udziałowca pośredniego na spółkę nieruchomościową niż udział posiadany przez niego w podmiocie pośredniczących.
Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Spółka nieruchomościowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 35 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: ustawa o CIT), zgodnie z tym przepisem,
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce nieruchomościowej - oznacza to podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:
a)na pierwszy dzień roku podatkowego, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na pierwszy dzień roku obrotowego, co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego - w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność,
b)na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto - w przypadku podmiotów innych niż określone w lit. a.
Uznanie spółki za spółkę nieruchomościową, o której mowa w powyższym przepisie rodzi po jej stronie określone obowiązki. Jeden z tych obowiązków został określony w art. 27 ust. 1e ustawy o CIT, albowiem zgodnie z tym przepisem,
Spółki nieruchomościowe oraz podatnicy posiadający, bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze są obowiązani przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego spółki nieruchomościowej, informację:
1)o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały (akcje), ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw – w przypadku informacji przekazywanych przez spółki nieruchomościowe,
2)o liczbie posiadanych, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze - w przypadku informacji przekazywanych przez podatników będących wspólnikami spółek nieruchomościowych
- według stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień jej roku obrotowego.
W myśl art. 27 ust. 1g ustawy o CIT:
W celu obliczenia posiadania pośredniego, o którym mowa w ust. 1e, przepis art. 11a ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Z kolei, jak wskazuje art. 27 ust. 1f ustawy o CIT,
W przypadku podatkowych grup kapitałowych przepis ust. 1e stosuje się do spółek wchodzących w skład takiej grupy.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka jest członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej B. Spółka spełni warunki opisane w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT, co oznacza, że będzie uznana w świetle ww. przepisów za spółkę nieruchomościową. Tym samym, na podstawie art. 27 ust. 1e pkt 1 ustawy o CIT, będzie zobowiązana do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw (informacja CIT-N1).
Struktura właścicielska Wnioskodawcy przedstawia się następująco:
98% udziałów w Spółce posiada C. S.A. (dalej: „spółka C.”), zaś pozostałe 2% udziałów należy do D. Sp. z o. o. (dalej: „spółka D.”). Stuprocentowym udziałowcem spółki D. jest spółka C.
Właścicielem 97,63% akcji spółki C. jest E. S.A. (dalej: „spółka E.”). Pozostałe 2,37% akcji spółki C. posiada osoba fizyczna, będąca polskim obywatelem i rezydentem podatkowym.
Spółka D. na chwilę obecną posiada sześciu akcjonariuszy, którzy są właścicielami co najmniej 5% akcji tej spółki. Są nimi cztery osoby fizyczne, posiadające polskie obywatelstwo i miejsce zamieszkania w Polsce (osoba F - 25,09%, osoba G - 15,68%, osoba H - 7,13%, osoba I - 7,13%) oraz dwa fundusze emerytalne (X. S.A. - 10,01% oraz Y OFE - 5,98%).
Tym samym spółkę C. łączą ze spółką A. dwa łańcuchy powiązań:
- łańcuch A: spółka A. - 98% - spółka C.
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. -100% - spółka C.
Spółka E. posiada dwa łańcuchy powiązań ze spółką A.:
- łańcuch A: spółka A. -98% - spółka C. - 97,63% - spółka E.
- łańcuch B: spółka A. - 2% - spółka D. - 100% - spółka C. - 97,63% - spółka E.
Analogiczne łańcuchy powiązań łączą ze spółką A. wymienionych wyżej akcjonariuszy spółki E.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie procentu udziałów posiadanych w Spółce nieruchomościowej przez jej udziałowców pośrednich w celu wypełnienia informacji za rok 2024, o której mowa w art. 27 ust. 1e pkt 1 ustawy o CIT.
Jak wynika z art. 27 ust. 1g ustawy o CIT ustawodawca w kwestii obliczania wielkości udziałów pośrednich posiadanych w spółce nieruchomościowej odwołuje się do art. 11a ust. 3 ww., zgodnie z którym:
Posiadanie pośrednio udziału lub prawa, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, oznacza sytuację, w której jeden podmiot posiada w drugim podmiocie udział lub prawo za pośrednictwem innego podmiotu lub większej liczby podmiotów, przy czym wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa odpowiada:
1)wielkości udziału albo prawa łączącego dowolne dwa podmioty spośród wszystkich podmiotów uwzględnianych przy ustalaniu posiadania pośrednio udziału lub prawa – w przypadku gdy wszystkie wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są równe;
2)najniższej wielkości udziału lub prawa łączącego podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana - w przypadku gdy wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są różne;
3)sumie wielkości posiadanych pośrednio udziałów lub praw - w przypadku gdy podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana, łączy więcej niż jeden posiadany pośrednio udział lub prawo.
Tym samym przepis ten określa wielkość posiadanego udziału lub prawa w przypadku kiedy udziały lub prawa łączące podmioty, posiadane pośrednio w spółce nieruchomościowej są różne (w danym łańcuchu powiązań) to za wielkość posiadanego udziału lub prawa pośredniego należy przyjąć wartość najniższą z łańcucha powiązań (art. 11a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy). Natomiast, w przypadku, gdy podmioty łączy więcej niż jeden posiadany pośrednio udział lub prawo (kilka łańcuchów powiązań) należy sumować najniższe wielkości posiadanych pośrednio udziałów lub praw (z każdego łańcucha powiązań).
Zdaniem organu, w przypadku jednak, gdy podmioty łączy więcej niż jeden udział pośredni, tj. występuje kilka łańcuchów powiązań, w których udziałowca pośredniego łączy ze spółką nieruchomościową ten sam (jeden) podmiot pośredniczący, to dla ustalenia procentu udziałów pośrednich należy przyjąć najwyższą wartość ze wszystkich łańcuchów powiązań, w których występuje ten sam podmiot pośredniczący. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby w efekcie do sztucznego sumowania procentów posiadanych udziałów za pośrednictwem tego samego podmiotu pośredniczącego, co kreowałoby nierealny (zawyżony) obraz udziału pośredniego w spółce nieruchomościowej. W takiej sytuacji sumowanie najniższych wielkości udziałów z każdego łańcucha powiązań sugerowałoby wyższy wpływ udziałowca pośredniego na spółkę nieruchomościową niż udział bezpośrednio posiadany przez tego udziałowca w podmiocie pośredniczącym.
Tym samym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem stwierdzającym, że określając procent udziałów posiadanych pośrednio w spółce, należy sumować procent ustalony zgodnie z treścią art. 11a ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT dla każdego łańcucha powiązań z wyłączeniem sumowania tych łańcuchów powiązań, dla których dany udziałowiec pośredni spółki nieruchomościowej posiada w niej udziały przez ten sam (jeden) podmiot pośredniczący, który jest bezpośrednio zależny od tego udziałowca pośredniego. W przypadku występowania kilku łańcuchów powiązań, w których udziałowca pośredniego łączy ze spółką nieruchomościową ten sam podmiot pośredniczący, dla ustalania procentu udziałów należy przyjąć wartość najwyższą ze wszystkich łańcuchów powiązań, w których występuje ten sam podmiot pośredniczący.
W związku z powyższym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).