Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.245.2024.2.IK
Korekta wystawionych faktur
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie korekty wystawionych faktur.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem 26 czerwca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Firma B. sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi. W miesiącach 10 i 11 2019 roku Wnioskodawca wystawił faktury dla nabywcy: Firma Budowlana … na łączną kwotę … zł za pobrane materiały, udokumentowane dowodami W-Z. Towar odbierał B. R., a faktycznym nabywcą była Firma Budowlana … Po upływie terminu płatności faktur Wnioskodawca wezwał nabywcę wskazanego na fakturach do zapłaty należności Wnioskodawcy i Wnioskodawca spotkał się z odmową zapłaty oraz stwierdzeniem nabywcy (dłużnika) że nie nabywał w firmie Wnioskodawcy materiałów i nie posiada otrzymanych faktur potwierdzających transakcję, co okazało się nieprawdą gdyż Urząd Skarbowy … na wniosek Wnioskodawcy potwierdził że Firma Budowlana … wykazała faktury Wnioskodawcy w deklaracji JPK VAT i skorzystała z prawa do odliczenia podatku VAT. Władztwo ekonomiczne do rozporządzania towarami należy do firmy budowlanej … o czym świadczy fakt, iż FV za nabyte towary ujęto w rejestrach JPK VAT i zostały częściowo opłacone przez firmę budowlaną ... Przeciwko B.R. skierowano akt oskarżenia do Sądu Rejonowego …. W wyniku mediacji karnej ustalono, że B.R. przyznaje się do winy i gotów jest skorzystać z dobrodziejstwa poddania się karze, dodatkowo naprawił szkodę w części dotyczącej należności głównej wynikającej z faktur wraz z odsetkami na dzień 05.04.2023 r. Wnioskodawca otrzymał całkowitą zapłatę w wyniku zawartej ugody sądowej w postępowaniu karnym jako obowiązek naprawienia szkody przez B.R. Zgodnie z dyspozycją B.R. FV były wystawiane na Firmę Budowlaną …, która w tym czasie była czynnym podatnikiem VAT. Pan B.R. w momencie odbioru towaru zażądał wystawienia Fv na firmę Budowlaną ... B.R. przyznał się do winy, został skazany na karę ograniczenia wolności w postępowaniu karnym (sprawa o oszustwo) i zgodnie z ugodą mediacyjną uregulował należność wraz z odsetkami, oraz zażądał wystawienia FV korygujących dla firmy budowlanej … a następnie zafakturowanie tego towaru na podmiot (M. sp. z o.o.) który nie istniał w 2019 roku, a firma została założona w 2022 roku, dług został uregulowany ze środków Firmy M. sp. z o.o. utworzonej w 2022 roku - towar został wydany i odebrany w 2019 roku. Wobec P.W. w dalszym ciągu toczy się postępowanie karne w związku z przedmiotowym zdarzeniem.
W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:
1. Faktury wystawione dla Firmy Budowlanej … dokumentowały prawdziwe i autentyczne zdarzenie gospodarcze pomiędzy B. sp. z o.o. a Firmą Budowlaną ….
2. Sąd w ww. wyroku nie wskazał na kogo powinny być wystawione faktury.
Pytanie
Czy Wnioskodawca może zgodnie z żądaniem B.R. wystawić FV korygujące do wszystkich FV wystawionych na firmę Budowlaną … w 2019 roku. W konsekwencji tego wystawienie ponowne FV w roku bieżącym na firmę M. sp. z o.o. utworzonej w 2022 roku?
Państwa stanowisko
Firma B. sp. z o.o. nie ma obowiązku i podstawy do wystawienia faktur dla Pana B.R., gdyż wystawione zostały w 2019 roku zgodnie z podanymi dyspozycjami na podmiot wskazany jako nabywca materiałów. Faktury powyższe zostały prawidłowo rozliczone przez firmę B. sp. z o.o., rozliczone w podatku należnym a towary zostały wydane na co Wnioskodawca ma potwierdzenia w dokumentach W-Z., dodatkowo towar został sprzedany i odebrany w 2019 roku, a Pan B.R. żąda korekt do FV wystawionych w 2019 roku oraz ponowne zafakturowanie tego towaru na podmiot postały w 2022 roku
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 361), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do brzmienia art. 7 ust. 1 ustawy,
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W art. 8 ust. 1 ustawy przewidziano, że
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Na podstawie art. 2 pkt 31 ustawy,
przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Elementy, jakie powinna zawierać faktura, zostały wymienione w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług:
Faktura powinna zawierać między innymi:
2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
7) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10)kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11)wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12)stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;
13)sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT:
W przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1) podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5) stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.
Faktura jest dokumentem sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego), który powinien spełniać szereg wymogów przewidzianych przepisami prawa.
Z ww. uregulowań wynika, że faktura powinna m.in. jednoznacznie określać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika (sprzedawcy) i nabywcy oraz ich adresy. Faktura powinna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji. Każdorazowo należy ustalić więc nabywcę towaru lub usługi, który winien wynikać z zawartej umowy.
Należy podkreślić, że celem faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, zarówno pod względem przedmiotu transakcji, jak i podmiotów biorących w niej udział.
Jak już wcześniej wskazano, faktury są dokumentem o charakterze sformalizowanym. Zatem, co do zasady, faktury muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Oznacza to, że nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy sprzecznie z jej treścią wskazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało bądź zaistniało w innych rozmiarach albo między innymi podmiotami.
W praktyce zdarzają się jednakże sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji ustawodawca wskazuje na obowiązek skorygowania takiej faktury przez wystawienie faktury korygującej.
Z opisu sprawy wynika, że w październiku i listopadzie 2019 r., wystawili Państwo faktury, dokumentujące prawdziwe i autentyczne zdarzenie gospodarcze pomiędzy B. sp. z o.o. a Firmą Budowlaną ... Faktury te były wystawione dla nabywcy Firmy budowlanej ... Jak Państwo wskazali, władztwo ekonomiczne do rozporządzania towarami należy do firmy budowlanej …. Faktury te nie zostały zapłacone i wezwali Państwo nabywcę do ich zapłaty. Nabywca odmówił, twierdząc że nie nabywał u Państwa materiałów i nie posiada otrzymanych faktur potwierdzających transakcję, co okazało się nieprawdą, gdyż Urząd Skarbowy, potwierdził że Firma Budowlana … wykazała ww. faktury w deklaracji JPK VAT i skorzystała z prawa do odliczenia podatku VAT. Przeciwko B.R. skierowano akt oskarżenia do Sądu. W wyniku mediacji karnej ustalono, że B.R. przyznaje się do winy i gotów jest skorzystać z dobrodziejstwa poddania się karze, dodatkowo naprawił szkodę w części dotyczącej należności głównej wynikającej z faktur wraz z odsetkami na dzień 05.04.2023 r. Otrzymali Państwa całkowitą zapłatę w wyniku zawartej ugody sądowej w postępowaniu karnym jako obowiązek naprawienia szkody przez B.R. Zgodnie z dyspozycją B.R. FV były wystawiane na Firmę Budowlaną …, która w tym czasie była czynnym podatnikiem VAT. Pan B.R. w momencie odbioru towaru zażądał wystawienia Fv na firmę Budowlaną …. B.R. zgodnie z ugodą mediacyjną uregulował należność wraz z odsetkami, oraz zażądał wystawienia FV korygujących dla firmy budowlanej …a następnie zafakturowanie tego towaru na podmiot (M. sp. z o.o.) który nie istniał w 2019 roku, a firma została założona w 2022 roku,
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że nie zaistniały przesłanki wymienione w art. 106j ust. 1 ustawy wskazujące na obowiązek wystawienia faktur korygujących.
Skoro wystawione przez Państwa faktury potwierdzają prawdziwe i autentyczne zdarzenie gospodarcze pomiędzy Państwem a Firmą Budowlaną …, to bezpodstawnym jest korekta wystawionych faktur. Bez znaczenia dla sprawy jest fakt, że to nie Firma Budowlana …, a pan B.R. opłacił faktury.
Z uwagi na powyższe, Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right