Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. II NSNC 299/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Oktawian Nawrot (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Wiak
‎Arkadiusz Janusz Sopata (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa M. W.

przeciwko M. K.

o zapłatę,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 12 czerwca 2024 r.

skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim z 4 lutego 2003 r., sygn. I C 264/02,

uchyla zaskarżony wyrok w części zasądzającej odsetki umowne od kwoty głównej w wysokości 1% za każdy dzień od dnia 6 listopada 2001 r. do dnia zapłaty i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Nowym Dworze Mazowieckim.

UZASADNIENIE

Wyrokiem zaocznym z 4 lutego 2003 r., I C 264/02, Sąd Rejonowy w  Nowym  Dworze Mazowieckim w sprawie z powództwa M. W. przeciwko M. K. o zapłatę zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 6000 zł (sześć tysięcy złotych) z umownymi odsetkami w wysokości 1% za każdy dzień od dnia 6 listopada 2001 r. do dnia zapłaty oraz orzekł o kosztach procesu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Rejonowy wyjaśnił, że uznał za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie i na tej podstawie oraz w oparciu o treść załączonych do pozwu dokumentów ustalił, że powód w 2001 r. prowadził agencję pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dnia 7 września 2001 r. strony zawarły umowę o pośrednictwo w nabyciu określonej nieruchomości. W § 3 tej umowy pozwana – jako zleceniodawca – zobowiązała się zapłacić powodowi – jako agentowi – w dniu zawarcia umowy nabycia nieruchomości lub umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości prowizję w wysokości 2% uzgodnionej wartości nieruchomości. Prowizja ta była należna powodowi wprzypadku zawarcia umowy sprzedaży tej nieruchomości przez zleceniodawcę, członka jego rodziny lub osobę przez niego poinformowaną o nieruchomości. Wprzypadku zapłaty prowizji później niż w dniu zawarcia jednej z wymienionych umów pozwana zobowiązała się zapłacić powodowi odsetki umowne w wysokości 1% wartości prowizji za każdy dzień zwłoki w zapłacie prowizji (pkt 3 umowy). Pozwana obejrzała wymienioną w umowie nieruchomość w obecności pracownika powoda – E. D. oraz właściciela nieruchomości. Po upływie kilku dni właściciel nieruchomości poinformował agencję o wycofaniu oferty sprzedaży nieruchomości, a pozwana poinformowała o rezygnacji z zakupu. Po pewnym czasie w rozmowie z E. D. przyznała, że kupiła wskazaną nieruchomość bez pośrednictwa agencji. Do zawarcia umowy doszło 6 listopada 2001 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00