Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. II CSKP 1445/22

21 lutego 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)
‎SSN Marcin Łochowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 21 lutego 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej M. Ś.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 27 kwietnia 2021 r., V ACa 13/21,
‎w sprawie z powództwa M. Ś.
‎przeciwko Bank spółce akcyjnej z siedzibą w W.
‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od M. Ś. na rzecz Bank spółki akcyjnej z siedzibą w W. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Beata Janiszewska Jacek Grela Marcin Łochowski

UZASADNIENIE

Powód M. Ś. wniósł o zasądzenie od Bank S.A. w W. (dalej: „Bank”) kwoty 1 844 616,55 zł wraz z bliżej określonymi odsetkami tytułem odszkodowania za niewykonanie zobowiązania. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo, a Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację powoda.

W zakresie istotnym dla rozpoznania skargi kasacyjnej Sąd Apelacyjny ustalił, za Sądem pierwszej instancji, że 14 października 2010 r. M. Ś. zawarł z Bankiem umowę ramową w celu zawierania przez strony transakcji inwestycyjnych opisanych w wymienionych dokumentach (regulaminach) o charakterze wzorców umownych. Stosownie do § 3 ust. 4 umowy ramowej Bank nie ponosił wobec klienta żadnej odpowiedzialności za szkody, jakie klient może ponieść w wyniku zawarcia transakcji z Bankiem, w tym w szczególności za szkody wynikające z niezrozumienia przez klienta charakteru lub struktury transakcji. Zgodnie z § 5 ust. 4 umowy ramowej klient udzielał Bankowi pełnomocnictwa i upoważniał Bank do obciążania rachunków rozliczeniowych kwotami swoich zobowiązań pieniężnych wynikających z ww. umów oraz, w przypadku zawierania transakcji pochodnych, upoważniał Bank m.in. do obciążania rachunku rozliczeniowego kwotą zabezpieczenia i uznawania tą kwotą rachunku kaucji, zaspokajania roszczeń Banku wynikających z transakcji, a także do wykonania wszelkich operacji i dokonania wszelkich dyspozycji w odniesieniu do środków zdeponowanych na dowolnym rachunku prowadzonym przez Bank dla klienta w celu zaspokojenia roszczeń Banku z tytułu ww. umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00