Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.249.2024.2.END

Ustalenie okresu stanowiącego dla Spółki pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia okresu stanowiącego pierwszy rok podatkowy (obrotowy) Spółki w ramach opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 i 12 czerwca 2024 r. (wpływy tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością postała z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców (…). Umowa spółki przewiduje, że pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 grudnia 2023 r.

We wrześniu 2022 r. Wnioskodawca złożył do (...) Urzędu Skarbowego w (...) druk ZAW-RD, w którym zadeklarował wybór formy opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek (tzw. „CIT estoński”) od 1 października 2022 r. Umowa spółki nie była zmieniana w związku z dokonanym wyborem opodatkowania. W tym w szczególności nie zmieniano postanowień dotyczących roku obrotowego.

W związku z dokonanym wyborem formy opodatkowania i stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na dzień poprzedzający rozpoczęcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek biuro rachunkowe obsługujące spółkę w tym czasie dokonało technicznego zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień 30 września 2022 r. i rozpoczęło kolejny rok obrotowy. Zgodnie z sugestią urzędu skarbowego przekazaną w ustnej rozmowie przez pracownika urzędu skarbowego pracownikowi biura rachunkowego obsługującego spółkę w grudniu 2022 r. ten kolejny rok biuro rachunkowe zamknęło 31 grudnia 2023 r. jak to określa umowa spółki. Nie dokonano zamknięcia roku obrotowego 31 grudnia 2022 r.

Deklaracje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały złożone za okresy od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. - zasady ogólne i od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. - ryczałt od dochodów spółek.

Sprawozdania finansowe zostały sporządzone za okresy od 1 sierpnia 2022 r.

do 30 września 2022 r. i od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wnioskodawca nabrał wątpliwości do tego rozwiązania, albowiem uznaje, że „opcja wydłużenia” roku obrotowego wynikająca z Kodeksu spółek handlowych nie dotyczy kolejnych lat, a wyłącznie pierwszego roku. Pierwszy rok obrotowy, wbrew wcześniejszym planom, zakończył się zgodnie z przepisami szczególnymi 30 września 2023 r.(winno być: 2022 r.). Wnioskodawca uzyskał z Ministerstwa Finansów opinię pisemną potwierdzającą, że zastosowane przez biuro rachunkowe rozwiązanie jest poprawne. Autor tej opinii zaznaczył jednak, że sądy i inne organy nie są nią związane.

Pytanie

Czy Wnioskodawca w złożonej deklaracji podatkowej za pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek prawidłowo wskazał okres od 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że w złożonej deklaracji podatkowej za pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek prawidłowo wskazał okres od 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wybór opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek jest dopuszczalny w trakcie trwania roku podatkowego pod warunkiem między innymi zawiadomienia urzędu skarbowego oraz zamknięcia ksiąg na dzień poprzedzający opodatkowanie ryczałtem. Z obowiązku zamknięcia ksiąg wynika obowiązek ich otwarcia, czyli obowiązek rozpoczęcia nowego roku.

Zgodnie z umową spółki ten rok miał się zakończyć 31 grudnia 2023 r. i tak zgodnie z sugestią pracowników urzędu skarbowego oraz pismem z ministerstwa finansów postąpił wnioskodawca. Bez znaczenia są przy tym przepisy ustawy o rachunkowości, mówiące, że tylko pierwszy rok obrotowy spółki utworzonej w drugim półroczu może być wydłużony oraz że po zamknięciu roku należy otworzyć nowy rok obrotowy, albowiem nie są to przepisy ustawy podatkowej i nie mogą one nakładać na podatników obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym szczególności obowiązku wydłużania lub skracania roku podatkowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Z przedstawionego wniosku wynika, że przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia okresu stanowiącego dla Spółki pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Odnosząc się do tej kwestii w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem. Przepis ust. 1 pkt 7 stosuje się odpowiednio.

Zatem skoro Spółka zamierzała zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek zobowiązana była zamknąć księgi rachunkowe na dzień 30 września 2022 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe co wynika z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o CIT:

Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

W myśl art. 8 ust. 2a ustawy o CIT:

W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT:

Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Odpowiednio art. 8 ust. 6a ustawy o CIT:

Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, zgodnie z art. 28j ust. 5, miesiąc poprzedzający pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem jest ostatnim miesiącem roku podatkowego tego podatnika

Zgodnie natomiast z art. 28e ust. 1 i 2 ustawy o CIT:

Rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, zgodnie z art. 28j ust. 5, za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca miesiąca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.

Z kolei art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm. dalej: „uor”) stanowi, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy;

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3, na początek każdego następnego roku obrotowego.

ust. 2 pkt 1 uor:

Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d na dzień kończący rok obrotowy.

Z opisu sprawy wynika, iż w umowie spółki postanowili Państwo, że pierwszy rok obrotowy zakończy się dnia 31 grudnia 2023 r. W związku z wyborem nowej formy opodatkowania na dzień poprzedzający rozpoczęcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek dokonali Państwo zamknięcia ksiąg rachunkowych i rozpoczęli kolejny rok obrotowy. W złożonej deklaracji podatkowej za pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazali Państwo okres od 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Decyzja o przejściu na estoński CIT w trakcie roku podatkowego oznacza jego skrócenie. Rozpoczęcie stosowania przepisów rozdziału o ryczałcie od dochodów spółek, skutkuje koniecznością zamknięcia ksiąg podatkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego - w konsekwencji rozpoczyna się nowy rok podatkowy.

Zatem w Państwa przypadku pierwszym rokiem obrotowym, w którym Spółka jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek jest okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Bowiem za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.

Skoro zgodnie z postanowieniami umowy spółki pierwszy rok obrotowy miał zakończyć się dnia 31 grudnia 2023 r., to zasadnie przyjęli Państwo, że w przypadku przejścia na ryczałt od dochodów spółek pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek trwał od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Państwa pierwszy rok podatkowy (obrotowy) w ramach opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek trwał zatem od otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego roku podatkowego, tj. (jak wynika z opisu sprawy) od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00