Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.94.2024.3.MD

Najem nie został wymieniony jako tytuł podlegający opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

30 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wynajmu nieruchomości przez Zainteresowanych od Fundacji Rodzinnej. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: (...)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani są rezydentami podatkowymi w Polsce, tj. zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z czym podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zainteresowani prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Pomiędzy Zainteresowanymi została ustanowiona rozdzielność majątkowa.

W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, Zainteresowany będący stroną postępowania ustanowił Fundacje rodzinną, której jest Fundatorem. Fundacja rodzinna do momentu rejestracji, działa jako Fundacja rodzinna w organizacji (dalej: „Fundacja rodzinna” lub „Fundacja”).

Małżonka Fundatora (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) planuje darować do majątku Fundacji nieruchomość gruntową, na której posadowiony jest dom jednorodzinny (dalej: „Nieruchomość” lub „Mienie”), który to Fundacja będzie wynajmować, tzn. odda najemcy nieruchomość w ramach umowy najmu do używania, w zamian za co najemca zobowiąże się uiszczać do Fundacji umówiony czynsz wraz z opłatami, np. za wodę, prąd i gaz, a także ewentualnymi innymi opłatami towarzyszącymi związanymi z wynajmowaną Nieruchomością, które wraz z czynszem, będą stanowić dla Fundacji dochód/przychód (dalej: wynajem).

Zgodnie ze statutem Fundacji, Beneficjenci Fundacji wpisani na listę beneficjentów uprawnieni są do otrzymywania m.in. świadczeń niepieniężnych rozumianych jako oddanie beneficjentom do korzystania składników majątkowych Fundacji, które mogą obejmować m.in. nieruchomości mieszkaniowe. Co jednak istotne, Nieruchomość będzie wynajmowana Fundatorowi i jego żonie (Zainteresowanym), w której to będą mieszkać wraz ze swoimi dziećmi.

Wszystkie powyższe osoby są beneficjentami Fundacji, a także podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie na ich cele mieszkaniowe. Nieruchomość nie będzie służyła prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub jakikolwiek podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z Fundacją. Czynsz najmu zostanie ustalony na zasadach rynkowych.

Pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn

Czy z tytułu wynajmu Zainteresowani będą opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w związku z wynajmem, nie będą Państwo opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z art. 3 pkt 9 ww. ustawy, podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych będących przedmiotem świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej oraz stanowiących mienie otrzymane w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej albo fundacji rodzinnej w organizacji.

W związku z powyższym, w okolicznościach tej sprawy, wynajem pozostanie poza zakresem podatku od spadków i darowizn.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Zatem, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z opisu wniosku wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania założył fundację rodzinną. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania zamierza darować do majątku Fundacji nieruchomość gruntową, na której posadowiony jest dom jednorodzinny (dalej: „Nieruchomość” lub „Mienie”), który to Fundacja będzie wynajmować, tzn. odda najemcy nieruchomość w ramach umowy najmu do używania, w zamian za co najemca zobowiąże się uiszczać do Fundacji umówiony czynsz wraz z opłatami, np. za wodę, prąd i gaz, a także ewentualnymi innymi opłatami towarzyszącymi związanymi z wynajmowaną Nieruchomością, które wraz z czynszem, będą stanowić dla Fundacji dochód/przychód (dalej: wynajem). Nieruchomość będzie wynajmowana Fundatorowi i jego żonie (Zainteresowanym), w której to będą mieszkać wraz ze swoimi dziećmi.

Chcą się Państwo dowiedzieć, czy będą Państwo opodatkowani z tytułu wynajmu podatkiem od spadków i darowizn.

Najem nie został wymieniony jako tytuł podlegający opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z tego względu z tytułu najmu nie mogą Państwo być opodatkowani podatkiem od spadków i darowizn i nie będzie na Państwu ciążył żaden obowiązek podatkowy w tym podatku.

Nie jest konieczna analiza art. 3 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ najem nie jest w ogóle objęty przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Państwa stanowisko, zgodnie z którym wynajem pozostanie poza zakresem podatku od spadków i darowizn, należy uznać za prawidłowe, jednakże z uwagi na fakt, że najem w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie zaś z uwagi na zapis art. 3 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn w części dotyczącej Państwa – Fundatora i jego żony (Zainteresowanych). W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Odrębne rozstrzygnięcie zostanie wydane również w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Państwa dzieci oraz Fundacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan (…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00