Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.235.2024.3.AP
Możliwość zastosowania 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zadrzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącyzryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 czerwca 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Jest Pan magistrem informatyki z wieloletnim doświadczeniem jako projektant oraz programista (w ramach dotychczasowej kariery zawodowej).
W lutym 2024 roku zarejestrował Pan w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Na moment złożenia niniejszego wniosku nie świadczył Pan jeszcze usług w ramach wskazanej nowoutworzonej działalności gospodarczej.
Zakres Pana wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z powyższym wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej obejmuje:
–działalność związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z),
–działalność wydawniczą w zakresie gier komputerowych (PKD 58.21.Z),
–działalność wydawniczą w zakresie pozostałego oprogramowania (PKD 58.29.Z),
–działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z),
–działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (PKD 62.03.Z),
–pozostałą działalność usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z),
–pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z).
Planuje Pan rozpocząć świadczenie usług (dalej: „Usługi”) na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce, której głównym przedmiotem działalności jest tworzenie, sprzedaż oraz utrzymanie platformy do (...) X (dalej: „spółka”).
W związku z powyższym planuje Pan zawrzeć ze spółką umowę, na podstawie której zobowiązuje się świadczyć na rzecz spółki usługi. Zgodnie z projektem umowy pomiędzy Panem a spółką będą one obejmować usługi zamówione przez spółkę i obejmujące następujące czynności, w odniesieniu do działalności spółki w Polsce oraz na innych zagranicznych rynkach jej działalności − świadczenie usług polegających na (...) oraz tworzeniu oprogramowania (...) X, w szczególności:
(...)
Świadczenie usług będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi w spółce standardami realizacji projektów informatycznych. Specyfikacja oraz odbiór X będzie odbywać się w dedykowanym systemie informatycznym, do którego uzyska Pan dostęp.
Niezależnie od powyższego, pełni Pan również funkcję członka zarządu spółki. Jako członek zarządu spółki otrzymuje Pan wynagrodzenie wyłącznie na podstawie powołania. Nie łączy Pana ze spółką kontrakt managerski ani umowa o pracę. Jako członek zarządu spółki jest Pan odpowiedzialny za (...). Zakres Pana usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z Pana obowiązkami jako członka zarządu spółki.
Do tej pory nie świadczył Pan na rzecz spółki, na mocy jakiejkolwiek umowy, usług informatycznych czy programistycznych, w tym nie zawarł Pan ze spółką jakiejkolwiek umowy obejmującej świadczenie usług. Obecnie w związku z faktem, iż spółka weszła na taki poziom rozwoju biznesowego i zarządczego, która pozwala Panu na zaangażowanie się w świadczenie usług o charakterze innym niż zarządcze, zamierza Pan rozpocząć świadczenie usług będących przedmiotem wniosku.
Pana zdaniem, świadczone usługi stanowią działalność oznaczoną kodem PKD 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania).
W roku poprzedzającym rok podatkowy rozpoczęcia działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie osiągnął Pan z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodów w wysokości przekraczającej kwotę 2 000 000 euro. Nie przekroczy również wskazanej kwoty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w kolejnych latach stosowania tej formy opodatkowania. Ponadto, nie korzysta Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej.
W odniesieniu do Pana nie zachodzą negatywne przesłanki opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj.:
1)nie opłaca podatku w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)nie korzysta, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)nie osiąga w całości lub w części przychodów z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
c)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)nie podejmuje wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) zarówno w roku rozpoczęcia działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak i w roku poprzedzającym rok podatkowy nie wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności odpowiadających usługom wchodzącym w zakres działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Składając wniosek o wpis działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, złożył Pan oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Uzupełnienie wniosku
Świadczenie usług, o których mowa we wniosku o interpretację, nastąpi na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jest Pan bowiem członkiem zarządu Spółki.
Jest Pan akcjonariuszem spółki, przy czym obecnie posiada poniżej 1% akcji.
Spółka jest spółką akcyjną.
Opisując, na czym polegają czynności realizowane przez Pana w ramach świadczonych usług wskazał Pan, że będą to czynności realizowane przez zespół programistów spółki (wsparłby Pan zatem ten zespół) w celu rozwijania oprogramowania wytwarzanego przez spółkę.
W szczególności:
1.Projektowanie oprogramowania - szereg czynności obejmujący:
(...)
2. Programowanie w różnych językach programowania, w szczególności (...)
3.Dokumentowanie aplikacji.
W spółce jest Pan odpowiedzialny za zarządzanie wszystkimi obszarami technicznymi, w szczególności:
1.Budżet i planowanie strategiczne IT:
(...)
2.Zarządzanie zespołem IT:
(...)
3. Zarządzanie projektami IT:
(...)
4. Bezpieczeństwo informacji:
(...)
5. Zarządzanie infrastrukturą IT:
(...)
6.Zarządzanie relacjami z dostawcami
(...)
7.Monitorowanie i raportowanie:
(...)
8.Zarządzanie ryzykiem IT:
(...)
9.Compliance i audyty IT:
(...)
10.Kształtowanie polityki IT:
(...)
System X jest rozbudowaną aplikacją (...), służącą do (...)
Pytanie
Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczonych usług podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w okolicznościach przedstawionych we wniosku w ramach opisu zdarzenia przyszłego, przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczonych usług podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody (dochody) osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Ponadto, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 przedmiotowej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Natomiast stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024, poz. 226 ze zm.) (dalej: „Ustawa o PIT”), pod pojęciem działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej rozumie się działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Kolejno należy zaznaczyć, że w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stosownie natomiast do art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, uprawnienie do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym z tytułu powyższej działalności przysługuje, jeżeli podatnicy:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Przy czym art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje na negatywne przesłanki wyłączające możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tej formy opodatkowania nie stosuje się bowiem do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
–prowadzenia aptek,
–działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
–działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
–jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach (art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Ponadto, stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
–w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Kolejno wskazuje się, że jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach (art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wykonywania działalności zostały uregulowane w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedmiotowy przepis przedstawia katalog rodzajów działalności, w tym usługowej (często odnosząc się do konkretnego kodu PKWiU) przyporządkowując do nich konkretne stawki ryczałtu - od 17% w przypadku przychodów osiąganych w ramach wolnych zawodów do 2% w przypadku przychodów o których mowa w art. 20 ust. 1c Ustawy o PIT.
W art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a przedmiotowej ustawy, wskazana została stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% w odniesieniu do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zatem do przychodów z działalności usługowej innej niż wymieniona w pozostałych punktach art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, należy stosować stawkę opodatkowania w wysokości 8,5%.
Odnosząc się natomiast do pojęcia działalności usługowej należy wskazać, że w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, działalność usługowa stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Biorąc pod uwagę powyższe, jak wskazano w niniejszym wniosku, posiada Pan doświadczenie zawodowe jako projektant oraz programista (w ramach dotychczasowej kariery).
Postanowił Pan zarejestrować działalność gospodarczą na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Do czasu złożenia niniejszego wniosku nie świadczył Pan jeszcze usług w ramach wskazanej nowoutworzonej działalności gospodarczej. Niemniej jednak planuje Pan rozpocząć świadczenie usług na rzecz spółki zajmującej się (...) X.
Z uwagi na powyższe, planuje Pan zawrzeć ze spółką umowę, na podstawie której zobowiązuje się Pan świadczyć na rzecz spółki usługi. Zgodnie z projektem umowy pomiędzy Panem, a spółką będą one obejmować usługi zamówione przez spółkę i obejmujące następujące czynności, w odniesieniu do działalności spółki w Polsce oraz na innych zagranicznych rynkach jej działalności:
(...)
Świadczenie usług będzie realizowane zgodnie z obowiązującymi w spółce standardami realizacji projektów informatycznych. Specyfikacja oraz odbiór komponentów systemu X będzie odbywać się w dedykowanym systemie informatycznym, do którego uzyska Pan dostęp.
Pana zdaniem świadczone usługi stanowią działalność oznaczoną kodem PKD 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania).
Zgodnie z objaśnieniami do PKWiU 2015 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z dnia 2015.10.23), wydanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przez usługi związane z oprogramowaniem (klasa 62.01) należy rozumieć pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia: rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.
Klasa ta nie obejmuje:
–publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29,
–usług związanych z przystosowaniem programów na potrzeby rynku, wykonywanych na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29,
–usług w zakresie planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanych w 62.02.
W klasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje dwa poniższe grupowania:
–PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,
–PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Grupowanie 62.01.11.0 (Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania) obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:
–projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
–projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
–projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
–wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie, itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.
Powyższe grupowanie 62.01.11.0 nie obejmuje:
–usług związanych z projektowaniem i rozwojem stron internetowych oferowanych w pakiecie z usługą hostingu, sklasyfikowanych w 63.11.13.0,
–usług związanych z projektowaniem i rozwojem aplikacji oferowanych w pakiecie z usługą hostingu i bieżącym zarządzaniem aplikacją, sklasyfikowanych w 63.11.19.0,
–usług związanych z projektowaniem i rozwojem baz danych oferowanych w pakiecie z bieżącym zarządzaniem zasobami danych, sklasyfikowanych w 63.11.19.0.
Z kolei grupowanie 62.01.12.0 (Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych) obejmuje:
–usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
–usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Grupowanie 62.01.12.0 nie obejmuje:
–usług oferowanych w pakiecie z codziennym zarządzaniem siecią klienta, sklasyfikowanych w 62.03.12.0.
Biorąc pod uwagę powyższe, w Pana ocenie prowadzona przez Pana działalność usługowa (usługi) stanowi działalność usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ponadto, nie stanowi ona działalności wyłączonej z opodatkowania przedmiotowym podatkiem na mocy art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Odnosząc się do powyższego, jak wskazano wcześniej PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować do tych przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług, które są związane z oprogramowaniem. Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych (PKWiU 62.01.1), które dotyczą oprogramowania.
Natomiast uwzględniając okoliczność, że prowadzona przez Pana działalność usługowa oznaczona kodem PKD 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem (w Pana ocenie objęta grupowaniem PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania) została wymieniona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jako działalność opodatkowana określoną stawką podatku, powinna ona podlegać opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 12% przewidzianej w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b przedmiotowej ustawy.
Na powyższą kwalifikację nie ma wpływu okoliczność, że pełni Pan również funkcję członka zarządu spółki. Jak zostało bowiem wskazane, jako członek zarządu spółki otrzymuje Pan wynagrodzenie wyłącznie na podstawie powołania za czynności wykonywane w ramach obowiązków członka zarządu. Nie łączy Pan ze spółką kontrakt managerski ani umowa o pracę. Jako członek zarządu spółki jest Pan odpowiedzialny za nadzór nad rozwojem systemów oraz kwestie IT, przy czym nie obejmuje to świadczenia na rzecz spółki usług informatycznych lub programistycznych. Zatem czynności wykonywane przez Pana jako członka zarządu spółki nie wchodzą w zakres usług objętych niniejszym wnioskiem. Na powyższe wskazuje chociażby okoliczność, że do tej pory nie świadczył Pan na rzecz spółki, na mocy jakiejkolwiek umowy, usług informatycznych czy programistycznych, w szczególności nie zawarł Pan ze spółką jakiejkolwiek umowy obejmującej świadczenie usług.
Zatem przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług świadczonych przez Pana powinien podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Na potwierdzenie Pana stanowiska można przywołać przykładowo poniższe interpretacje indywidualne, w ramach których przyjęto, że działalność oznaczona kodem PKD 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania) może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%:
–z dnia 12 lutego 2024 r., sygn. 0115-KDST2-1.4011.551.2023.2.JP,
–z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.790.2023.2.MR,
–z dnia 8 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.408.2023.4.MAP.
W związku z powyższym wnosi Pan o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
·Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
·Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawał Pan waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pan rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.
·Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie zagadnienie objęte pytaniem.Inne kwestie poruszane we wniosku, w tym rozważania dotyczące klasyfikacji PKWiU świadczonych usług, nie były przedmiotem oceny przez tut. organ.
·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
·Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
·W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right