Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.118.2024.4.KK

W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 9 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 czerwca 2024 r. (data wpływu: 26 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 28 czerwca 2024 r. (wpływ 28 czerwca 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(ul. (…),(…); NIP: (…));

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani H.Ś.

((…), (…));

3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: Pani K.K. ((…),(…));

4)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: Pani M.Z. (ul. (…),(…)).

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest spółka X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Kupujący" lub "Nabywca") zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT" lub "VAT") jako podatnik VAT czynny. Kupujący będzie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT jako podatnik VAT czynny również na datę Transakcji.

Wnioskodawca jest zainteresowany transakcją nabycia nieruchomości od sprzedających (dalej jako: „Transakcja"), tj.:

-Pani H.Ś (dalej: „Sprzedająca 1")

-Pani K.K. (dalej: „Sprzedająca 2")

-Pani M.Z. (dalej: „Sprzedająca 3").

Sprzedający 1, Sprzedający 2 i Sprzedający 3 zwani są łącznie dalej: "Sprzedający" lub "Zbywcy".

Status prawny Nieruchomości

Sprzedający są współwłaścicielami nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu numer (…) o powierzchni (…) ha, położoną w miejscowości (…), gmina (…), powiat (…), województwo (…) (obręb ewidencyjny: (…), (…), sposób korzystania: R-grunty orne), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy dla (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…) (dalej: „Nieruchomość") w następujących częściach:

- Sprzedający 1 w udziale 1/2 części na podstawie dziedziczenia ustawowego po zmarłym dnia 7 listopada 1989 r. M.S.;

- Sprzedający 2 i Sprzedający 3 w udziałach po 1/4 części na podstawie dziedziczenia testamentowego po zmarłej dnia 1 lipca 2018 r. (…) G.S.

Dział l-Sp i IV Księgi Wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości wolne są od wszelkich wpisów. W Dziale II Księgi Wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości wpisani są Sprzedający jako współwłaściciele w udziałach. W dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości wpisane ograniczone prawo rzeczowe odpłatna i bezterminowa służebność przesyłu polegająca na przeprowadzeniu przez działkę nr (…) urządzenia kanalizacji tłoczonej i umieszczenia studni rozprężonej oraz udostępnieniu pasa gruntu w celu swobodnego dostępu do w/w urządzeń w celu dokonywania przeglądów, napraw, remontów, konserwacji i innych czynności związanych z eksploatacją lub wymianą urządzeń na rzecz (…) Spółki Akcyjnej z siedziba (…).

Zgodnie z zawartymi w Przedwstępnej Umowie Sprzedaży oświadczeniami, Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 oraz Sprzedająca 3 nie są zarejestrowani na potrzeby podatku VAT jako podatnicy VAT czynni.

Sprzedający i Kupujący zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której Sprzedający sprzedadzą Kupującemu prawo własności Nieruchomości, za ustaloną w przedwstępnej umowie sprzedaży cenę powiększoną o VAT, jeśli będzie należny, a Kupujący przedmiotową Nieruchomość za tę cenę kupi.

Kupujący ma zamiar wykorzystywać nabytą Nieruchomość do wybudowania inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo - logistyczno - produkcyjno - usługowo - handlowego wraz z niezbędną infrastrukturą (dalej: „Inwestycja").

Nieruchomość położona jest na terenie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wprowadzonym Uchwałą nr (…)  Rady Gminy (…)  z dnia (…) 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części obrębu (…) — część A i w planie leży na terenach oznaczonych symbolami: 2P/U o przeznaczeniu podstawowym: produkcja, usługi z zakresu: budownictwa, finansów, gastronomii, handlu detalicznego, handlu hurtowego, obsługi firm i klienta, usług drobnych, usług sportu i rekreacji, transportu, logistyki i magazynów, niepublicznych usług oświaty, niepublicznych usług zdrowia i opieki społecznej, obsługi pojazdów samochodowych, teren wód powierzchniowych śródlądowych; 1WS - przeznaczenie podstawowe: teren wód powierzchniowych śródlądowych; 2KDL - przeznaczenie podstawowe: droga publiczna klasy „L" lokalnej — poszerzenie pasa drogowego ul. (…)  położonej poza opracowaniem planu miejscowego; 1IT - przeznaczenie podstawowe: teren infrastruktury technicznej.

Kupujący jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 roku, poz. 2278 ze zm.) ponieważ jest kontrolowany przez osobę fizyczną będącą obywatelem Francji (nieposiadającą obywatelstwa polskiego), jest przedsiębiorcą państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i na nabycie Nieruchomości nie jest wymagane zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z Przedwstępną Umową Sprzedaży transakcja sprzedaży przenosząca własność Nieruchomości na Spółkę zostanie zawarta po spełnieniu zdefiniowanych w umowie przedwstępnej warunków zawieszających:

- wyniki przeprowadzonego w imieniu, na zlecenie i na koszt Kupującego badania prawnego i/lub technicznego (w tym badanie zanieczyszczeń środowiska) Nieruchomości będą satysfakcjonujące dla Kupującego, w szczególności w ocenie Kupującego badania potwierdzą, że Nieruchomość może być wykorzystana w celu wybudowania na niej Inwestycji;

- w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej w księdze wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości brak będzie wzmianek o wnioskach, skargach na orzeczenie referendarza, apelacjach, kasacjach lub ostrzeżeniach dotyczących niezgodności między ujawnionym stanem prawnym a rzeczywistym stanem prawnym Nieruchomości, co wykluczałoby rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Kupujący otrzymał od Sprzedającego 1, Sprzedającego 2 oraz Sprzedającego 3 zaświadczenie wydane dnia (…) 2023 r. przez Wójta Gminy (…), z którego wynika przeznaczenie Nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oraz zaświadczenie wydane dnia (…) 2023 r. wydane przez Wójta Gminy (…), dotyczące rewitalizacji na obszarze gminy (…).

Historia nabycia Nieruchomości przez Sprzedających

Sprzedająca 1 nabyła Nieruchomość w udziale 1/2 części na podstawie dziedziczenia ustawowego po zmarłym dnia 07 listopada 1989 r. we (…) M.S.. Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nabyła Nieruchomość w udziałach po 1/4 części na podstawie dziedziczenia testamentowego po zmarłej dnia 01 lipca 2018 r. (…) G.S.. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 działkę nabyła w celach prywatnych, w drodze spadku i nie wykorzystywała jej do innych celów. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 jest wyłącznym właścicielem Nieruchomości, a Nieruchomość wolna jest od wszelkich hipotek, zadłużeń i wierzytelności oraz nie jest obciążona prawami i roszczeniami osób trzecich, z wyjątkiem służebności ujawnionej w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości. Przedmiotowe działki i ich części nie były przedmiotem umów najmu i dzierżawy. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie czerpała z nich żadnego pożytku. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie wykluczają, że w przeszłości właściciel sąsiedniej nieruchomości użytkował Nieruchomość i pobierał w tym celu dotacje/subwencje, jednak Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie posiadają wiedzy co do zawartych umów i uzgodnień w tym zakresie pomiędzy posiadaczem, a matką Sprzedających.

Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie była i nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywała sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej. Według najlepszej wiedzy Sprzedającej 1, Sprzedającej 2 i Sprzedającej 3 dla Nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, ani decyzja o pozwoleniu na budowę. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie wnosiła o wydanie warunków zabudowy dla przedmiotowych działek. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie poczyniła żadnych działań mających na celu zwiększenie wartości działki z wyjątkiem działań marketingowych/ reklamowych podejmowanych w celu przyśpieszenia sprzedaży Nieruchomości i dotarcia do jak najszerszego grona zainteresowanych.

Nieruchomość jest nieuzbrojona. Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Sprzedająca 1 wraz z matką G.S. dokonywały w latach 2010-2017 sprzedaży gruntów rolnych z przeznaczeniem pod zabudowę. Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 zawarły w przeszłości dwie przedwstępne umowy sprzedaży Nieruchomości. Z tytułu przedłużenia tych umów Sprzedające otrzymały rekompensatę pieniężną przewidzianą w postanowieniach umownych.

Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie jest stroną żadnych umów, których przedmiotem jest Nieruchomość, w tym także przedwstępnych lub zobowiązujących do sprzedaży lub obciążenia Nieruchomości. Nieruchomość nie jest przedmiotem samoistnego posiadania osób innych niż Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3, a ponadto żaden podmiot lub osoba nie korzysta z Nieruchomości bezumownie (jednak Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie wykluczają, że mogło mieć to miejsce w przeszłości). Nieruchomość nie jest zabudowana.

Sprzedająca 1, Sprzedająca 2 i Sprzedająca 3 nie podejmowała żadnych działań w celu zmiany przeznaczenia terenu, w szczególności w celu przeprowadzenia procedury zmiany zapisu MPZP.

Inne okoliczności Transakcji

W celu zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości, Strony zobowiązały się podjąć szereg czynności, w tym wszelkich czynności niezbędnych do spełnienia się warunku zawieszającego i podjęcia współpracy w celu informowania o wszelkich zdarzeniach faktycznych i prawnych mogących mieć wpływ na spełnienie się tego warunku. Sprzedający zobowiązali się m.in. do intencjonalnie niedokonywania niczego, co przeszkodziłoby lub opóźniło spełnienie się warunku zawieszającego, zezwalanie Kupującemu i jego doradcom na wejście na teren Nieruchomości w celu pobrania próbek gruntu i dokonania niezbędnych pomiarów i badań, w uzgodnionym terminie, nie zmieniać sposobu korzystania z Nieruchomości oraz nie wykonywać żadnych robót budowlanych na Nieruchomości.

Sprzedający zobowiązał się również do uzyskania zaświadczeń z urzędu skarbowego oraz z ZUS dotyczących zaległości podatkowych, z tytułu składek ZUS i KRUS.

Sprzedający udzielili Kupującemu oraz panu (...) pełnomocnictwa z prawem substytucji do wglądu w akta i uzyskiwania i wykonywania kserokopii i fotokopii z akt księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości i poprzedzających ją ksiąg wieczystych, a także do wglądu w akta i uzyskiwania i wykonywania kserokopii i fotokopii z wszelkich postępowań administracyjnych lub sądowych związanych z Nieruchomością, toczących się obecnie oraz zakończonych, w których Sprzedający jako właściciel Nieruchomości lub jego poprzednicy prawni są lub byli stronami z tytułu przysługującego im prawa własności Nieruchomości oraz do uzyskiwania wszelkich dokumentów i informacji dotyczących Nieruchomości, w tym dokumentacji Nieruchomości przechowywanej w rejestrze gruntów, a także do wystąpienia do właściwych organów i urzędów o wydanie Zaświadczeń.

Ponadto Kupujący działał w oparciu o pełnomocnictwa udzielone przez Sprzedających w celu uzyskania informacji istotnych z punktu widzenia planowanej Transakcji, m.in. odnośnie możliwości doprowadzenia mediów do Nieruchomości.

Sprzedający udzielili Kupującemu prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 07 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 1333, ze zm.) na zasadzie użyczenia, w tym prawo do składania wniosków o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wniosków o wydanie wszelkich niezbędnych w celu uzyskania pozwolenia na budowę opinii, uzgodnień, decyzji, postanowień i podobnych dokumentów (w tym wniosków o wydanie warunków technicznych), a także do wstępu na teren Nieruchomości w celu przeprowadzenia inspekcji, prowadzenia na niej badań i odwiertów niezbędnych do potwierdzenia, iż Nieruchomość wolna jest od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na niej Inwestycji.

Kupujący nie rozpocznie wykonywania na Nieruchomości jakichkolwiek prac budowlanych przed dniem zawarcia Umowy Przyrzeczonej.

Sprzedający wyrazili zgodę Kupującemu, na postawienie na Nieruchomości banera informującego o zamierzonej przez Kupującego Inwestycji na jego koszt z obowiązkiem przywrócenia stanu poprzedniego w przypadku nie zawarcia przez strony Umowy Przyrzeczonej.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiony został w rozstrzygnięciu obejmującym swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatku.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy w opisanym Zdarzeniu przyszłym - w zakresie, w jakim Transakcja będzie opodatkowana VAT - Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w zakresie, w jakim Transakcja będzie opodatkowana VAT oraz nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedających nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Zdaniem Sprzedającego, w związku z opodatkowaniem Transakcji VAT oraz brakiem zwolnienia z VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu PCC.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane VAT.

Natomiast w myśl z art. 2 pkt 4 lit. b) Ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu PCC czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W ocenie Sprzedającego, do przedmiotowej Transakcji nie będzie miał zastosowania wyjątek z art. 2 pkt 4 lit. b) Ustawy o PCC. W przedmiotowej sprawie dojdzie bowiem do faktycznego opodatkowania VAT, tj. Transakcja dostawy nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała przepisom Ustawy o VAT, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 8 lipca 2024 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.213.2024.3.KP

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598, 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania) jest zainteresowany transakcją nabycia nieruchomości od Sprzedających (Zainteresowanych niebędących stroną postępowania). Sprzedający są współwłaścicielami nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu numer (…) o powierzchni 5,9100 ha. Sprzedający i Kupujący zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której Sprzedający sprzedadzą Kupującemu prawo własności Nieruchomości, za ustaloną w przedwstępnej umowie sprzedaży cenę powiększoną o VAT, jeśli będzie należny, a Kupujący przedmiotową Nieruchomość za tę cenę kupi. Kupujący ma zamiar wykorzystywać nabytą Nieruchomość do wybudowania inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-logistyczno-produkcyjno-usługowo-handlowego wraz z niezbędną infrastrukturą.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2024 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.213.2024.3.KP, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „ (…) sprzedaż przez Sprzedających udziałów w działce nr (...) będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 bądź pkt 2 ustawy. W związku z powyższym sprzedaż udziałów w Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT według właściwej stawki podatku od towarów i usług.”

A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00