Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.283.2024.3.MŻA
Biorąc pod uwagę sposób wykorzystania przez Wnioskodawcę łodzi należy stwierdzić, że przysługuje Mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup i eksploatację łodzi na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup łodzi oraz wydatków eksploatacyjnych związanych z jej utrzymaniem.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 9 lipca 2024 r. (wpływ 9 lipca 2024 r.) oraz pismami z 17 lipca 2024 r. (data wpływu 17 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Firma (...) z siedzibą w (…), której jest Pan właścicielem, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i hurtowego skoncentrowanego na obsłudze sklepików szkolnych na terenie całej Polski w artykuły spożywcze i napoje z kategorii tzw. zdrowej żywności.
Firma jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Sprzedaż detaliczna realizowana jest na terenie sieci (...) sklepików zlokalizowanych na terenie szkół (…) i w okolicach (…). Sprzedaż hurtowa odbywa się poprzez sklep internetowy: (…), na terenie hali magazynowej w (…) woj. (…).
Ponieważ działalność firmy obarczona jest silną sezonowością objawiającą się brakiem przychodów w okresie wakacyjnym powstała konieczność rozszerzenia jej zakresu. W wyniku szeregu analiz i przeprowadzonych rozmów z potencjalnymi klientami dostrzeżono szansę na rozwój w nowym segmencie mogącym stanowić uzupełnienie sprzedaży w sezonie wakacyjnym i tym sposobem niwelację negatywnego efektu sezonowości. Segmentem tym są liczne restauracje na wodzie, porty, mariny zlokalizowane (…). Aktualnie restauratorzy mają duże trudności w zaopatrzeniu swoich punktów drogą lądową, gdyż większość z nich posadowiona jest bezpośrednio na wodzie. Brak jest bowiem hurtowni, które mogłyby obsługiwać tego typu lokale od strony wodnej. Dlatego dostrzega Pan w dystrybucji towaru drogą wodną ogromny potencjał i szansę na rozwój swojej firmy.
W celu realizacji zamierzenia zakupił Pan łódź motorową marki (…), która posiada specjalną kabinę do przewożenia towaru oraz wydłużoną rufę, co pozwoli na łatwy rozładunek towaru. Łódź zakupiona została za gotówkę.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Do wydatków związanych z całokształtem posiadania i utrzymania łodzi należeć będą: koszt zakupu paliwa, koszty serwisu i konserwacji, opłaty portowe i cumownicze, ubezpieczenie łodzi.
Głównym przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż detaliczna i hurtowa artykułów spożywczych i napojów, która opodatkowana jest podatkiem VAT. Firma jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Łódź służyć będzie przede wszystkim jako środek transportu do rozwożenia drogą wodną tych towarów po okolicznych marinach i portach.
Dodatkowo, łódź będzie nośnikiem reklamy marki własnej firmy, tj. produktów z linii zdrowej żywności pod nawą własną „(…)” oraz będzie mogła być wykorzystywana do spotkań biznesowych w celu reklamy własnych produktów i zwiększenia sprzedaży. W związku z powyższym zakupiona łódź będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Łódź będzie przystosowana do przewozu towarów poprzez luk bagażowy pozbawiony materacy, tworząc przestrzeń ładunkową. Natomiast na pokładzie będą mogli być przyjmowani kontrahenci w celu odbywania spotkań biznesowych.
Specyfika prowadzonej działalności wymusza zmianę tradycyjnych spotkań biznesowych, odbywanych w siedzibach klientów czy podczas targów branżowych, na bardziej innowacyjne formy. Firma dostrzegła konieczność stworzenia odpowiedniej aranżacji spotkań i zapewnienia przyjaznego, ciekawego otoczenia dla swoich potencjalnych kontrahentów, jakie może stwarzać właśnie łódź.
Połączenie działań marketingowych, reklamowych z zapewnieniem relaksu klientom - np. poprzez prezentację (…), przyczyniać się będzie bezpośrednio do pozyskania wizerunku nowoczesnej firmy, w tym głównie do pozyskiwania zaufania klientów i zawierania kontraktów handlowych. Firma jest przygotowana do przyjmowania na łodzi nieograniczonej liczby kontrahentów i nie zamierza ograniczać się do podejmowania na nim wybranych klientów. Łódź wykorzystywana będzie tylko przez właściciela firmy i tylko do opisanej działalności gospodarczej. Nie przewiduje się prywatnego wykorzystywania łodzi.
Okres wykorzystania łodzi do celów opodatkowanej działalności gospodarczej obejmować będzie miesiące od maja do września i nie przewiduje się wykorzystania jej do celów osobistych (prywatnych).
W okresie od października do kwietnia łódź będzie wyeksponowana przy jednym z czołowych portów w okolicach (…) - stolicy polskiego żeglarstwa, co powinno przyczyniać się do zwiększenia rozpoznawalności marki własnej „(…)” i tym samym zwiększenia sprzedaży, która opodatkowana jest podatkiem VAT.
Po zakończeniu usług polegających na przewozie towarów oraz w okresie od października do kwietnia łódź będzie przechowywana w porcie (…) w okolicach (…). Łódź nie będzie służyła tylko i wyłącznie do transportu towarów ale również do działań handlowo-marketingowych opisanych powyżej.
Pytanie
Czy firma, kupując łódź motorową, która wykorzystywana będzie wyłącznie do uzyskania przychodów ze sprzedaży posiadanego asortymentu towarów oraz do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT będzie miała możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup łodzi oraz całokształtu wydatków związanych z posiadaniem i utrzymaniem łodzi?
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931,974, 1137, 1301, 1488, 1561, 2180), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystuje się do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Pana stanowisko w sprawie
Ponieważ łódź służyć będzie wyłącznie jako środek transportu do dystrybucji napojów i żywności drogą wodną, a więc jej wykorzystanie powiązane będzie ściśle z przychodami z ich sprzedaży, to firma powinna mieć prawo do odliczenia całokształtu wydatków związanych z posiadaniem i utrzymaniem łodzi oraz podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup jachtu.
Spełniony jest warunek, który umożliwia skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT jakim jest ścisłe powiązanie zakupu z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy, warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Treść powołanych przepisów ustawy wskazuje, że za podatnika podatku VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.
Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. przez ich odsprzedaż, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Podobny pogląd wyraził Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 8 czerwca 2000 r. w sprawie C‑98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank. Trybunał nie miał w tej sprawie wątpliwości, że art. 2 Pierwszej Dyrektywy i art. 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika podatku VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa, było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał wyjaśnił, że w przypadku gdy podatnik dokonuje transakcji w odniesieniu do których podatek VAT podlega odliczeniu oraz transakcji nie dających podstaw do odliczenia podatku naliczonego, podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego od towarów i usług przez niego nabytych w przypadku, gdy towary te pozostają w bezpośrednim związku z transakcjami sprzedaży podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.
W tym miejscu warto przywołać orzeczenie TSUE z 8 lutego 2007 r. C-435/05 w sprawie Investrand BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, jako wyraz ugruntowanej linii orzeczniczej w TSUE w zakresie przyznawania prawa do odliczenia podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku.
Należy jednak zauważyć, że w wyroku tym (pkt 23) w pierwszej kolejności TSUE wskazał, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 24; w sprawie Abbey National, pkt 26; oraz wyrok z 3 marca 2005 r. w sprawie C-32/03 Fini H, Zb.Orz. str. I‑1599, pkt 26). Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, iż wydatki poczynione celem ich nabycia stanowiły element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 30, w sprawie Abbey National, pkt 28, jak i wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 Cibo Participations, Rec. str. I-6663, pkt 31).
Następnie w pkt 24 wyroku TSUE wskazał, że prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (zob. w szczególności ww. wyroki w sprawach Midland Bank, pkt 23 i 31 oraz Kretztechnik, pkt 36).
Ostatecznie jednak TSUE doszedł w tej sprawie do konkluzji, że artykuł 17 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku należy interpretować w ten sposób, że koszty usług doradczych, z których podatnik skorzystał w celu ustalenia kwoty wierzytelności stanowiącej część majątku jego przedsiębiorstwa i związanej ze sprzedażą akcji dokonaną w okresie, w którym nie był on jeszcze podatnikiem podatku VAT, z braku dowodów na to, że wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika, nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
W konsekwencji z wyroku tego wynika, że aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą („wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika”). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcje powodujące naliczenie podatku winny pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.
Z wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i hurtowego skoncentrowanego na obsłudze sklepików szkolnych na terenie całej Polski w artykuły spożywcze i napoje z kategorii tzw. zdrowej żywności. Firma jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Sprzedaż detaliczna realizowana jest na terenie sieci (...) sklepików zlokalizowanych na terenie szkół (…) i w okolicach (…). Sprzedaż hurtowa odbywa się poprzez sklep internetowy. Ponieważ działalność firmy obarczona jest silną sezonowością objawiającą się brakiem przychodów w okresie wakacyjnym powstała konieczność rozszerzenia jej zakresu. W wyniku szeregu analiz i przeprowadzonych rozmów z potencjalnymi klientami dostrzeżono szansę na rozwój w nowym segmencie mogącym stanowić uzupełnienie sprzedaży w sezonie wakacyjnym i tym sposobem niwelację negatywnego efektu sezonowości. Segmentem tym są liczne restauracje na wodzie, porty, mariny zlokalizowane na (…). Aktualnie restauratorzy mają duże trudności w zaopatrzeniu swoich punktów drogą lądową, gdyż większość z nich posadowiona jest bezpośrednio na wodzie. Brak jest bowiem hurtowni, które mogłyby obsługiwać tego typu lokale od strony wodnej. Dlatego dostrzega Pan w dystrybucji towaru drogą wodną ogromny potencjał i szansę na rozwój swojej firmy. W celu realizacji zamierzenia zakupił Pan łódź motorową, która posiada specjalną kabinę do przewożenia towaru oraz wydłużoną rufę, co pozwoli na łatwy rozładunek towaru. Do wydatków związanych z całokształtem posiadania i utrzymania łodzi należeć będą: koszt zakupu paliwa, koszty serwisu i konserwacji, opłaty portowe i cumownicze, ubezpieczenie łodzi. Łódź służyć będzie przede wszystkim jako środek transportu do rozwożenia drogą wodną tych towarów po okolicznych marinach i portach. Dodatkowo, łódź będzie nośnikiem reklamy marki własnej firmy, tj. produktów z linii zdrowej żywności pod nawą własną „(…)” oraz będzie mogła być wykorzystywana do spotkań biznesowych w celu reklamy własnych produktów i zwiększenia sprzedaży. W związku z powyższym zakupiona łódź będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Łódź będzie przystosowana do przewozu towarów poprzez luk bagażowy pozbawiony materacy, tworząc przestrzeń ładunkową. Natomiast na pokładzie będą mogli być przyjmowani kontrahenci w celu odbywania spotkań biznesowych. Połączenie działań marketingowych, reklamowych z zapewnieniem relaksu klientom - np. poprzez prezentację (…), przyczyniać się będzie bezpośrednio do pozyskania wizerunku nowoczesnej firmy, w tym głównie do pozyskiwania zaufania klientów i zawierania kontraktów handlowych. Łódź wykorzystywana będzie tylko przez właściciela firmy i tylko do opisanej działalności gospodarczej. Nie przewiduje się prywatnego wykorzystywania łodzi. Okres wykorzystania łodzi do celów opodatkowanej działalności gospodarczej obejmować będzie miesiące od maja do września i nie przewiduje się wykorzystania jej do celów osobistych (prywatnych). W okresie od października do kwietnia łódź będzie wyeksponowana przy jednym z czołowych portów w okolicach (…) - stolicy polskiego żeglarstwa, co powinno przyczyniać się do zwiększenia rozpoznawalności marki własnej „(…)” i tym samym zwiększenia sprzedaży, która opodatkowana jest podatkiem VAT. Łódź nie będzie służyła tylko i wyłącznie do transportu towarów ale również do działań handlowo-marketingowych.
Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy firma, kupując łódź motorową, która wykorzystywana będzie wyłącznie do uzyskania przychodów ze sprzedaży posiadanego asortymentu towarów oraz do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT będzie miała możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup łodzi oraz całokształtu wydatków związanych z posiadaniem i utrzymaniem łodzi.
Jak już podano wyżej, dla oceny istnienia pośredniego związku z działalnością opodatkowaną podatnika należy wykazać racjonalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ich cenotwórczy charakter. Zatem również i działania promocyjno-marketingowe powinny mieć taki charakter i być skierowane do aktualnych czy potencjalnych odbiorców.
Odnosząc się do informacji przedstawionych we wniosku należy wskazać, że głównym celem nabycia łodzi było jej wykorzystanie do transportu towarów drogą wodną po okolicznych marinach i portach, a więc będzie miało związek z działalnością gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej i hurtowej artykułów spożywczych i napojów, opodatkowaną podatkiem VAT. Ponadto wykorzystanie przez Pana łodzi do działań handlowo-marketingowych ma również związek z działalnością Pana firmy. Wykorzystanie łodzi jako nośnika reklamy marki własnej firmy oraz wykorzystywanie jej do spotkań biznesowych ma służyć reklamie własnych produktów i zwiększeniu sprzedaży. Jednocześnie wyeksponowanie łodzi przy jednym z czołowych portów w okolicach (…) - stolicy polskiego żeglarstwa, jak Pan wskazał będzie przyczyniać się do zwiększenia rozpoznawalności marki własnej i tym samym zwiększenia sprzedaży poprzez dotarcie do odbiorców z docelowego segmentu, którym są liczne restauracje na wodzie, porty, mariny zlokalizowane na (…). Opis sprawy wskazuje, że wykorzystanie łodzi w powyższy sposób będzie mieć charakter promocyjny i marketingowy, przez co będzie mieć wpływ na opodatkowane obroty Pana firmy.
Ponadto, jak Pan wskazał, zakupiona łódź będzie wykorzystywana przez Pana wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i nie przewiduje się jej wykorzystania do celów prywatnych. Zatem zaprezentowany przez Pana opis sprawy wskazuje, że został spełniony racjonalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonymi wydatkami a prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakupiona przez Pana łódź będzie służyła przede wszystkim jako środek transportu towarów oraz będzie wykorzystywana podczas spotkań biznesowych w trakcie sezonu, natomiast poza sezonem będzie zacumowana w sposób umożliwiający jej ekspozycję i reklamę własnej marki (logo umieszczone na łodzi) co przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności Pana firmy.
Tym samym biorąc pod uwagę sposób wykorzystania przez Pana łodzi należy stwierdzić, że przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup i eksploatację łodzi na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. Powyższe prawo przysługuje, o ile nie będą zachodziły wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.
Zatem Pana stanowisko w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług (pytania nr 1). W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).