Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 marca 2024 r., sygn. I SA/Lu 726/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska - Kręcisz Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Asesor sądowy Marcin Małek (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 marca 2024 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 14 września 2023 r. znak SKO.PO/40/76/2023 w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z 14 września 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu (dalej: SKO), po rozpatrzeniu odwołania A. spółki z o.o. w B. (dalej: spółka lub skarżąca) od decyzji Wójta Gminy Krynice (dalej: Wójt lub organ I instancji) z 18 maja 2023 r. w sprawie umorzenia zaległości podatkowej, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego sprawy:

W dniu 7 kwietnia 2023 r. spółka zwróciła się do Wójta z wnioskiem o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości za 2022 r. w ramach pomocy de minimis. W uzasadnieniu wniosku podała, że panująca pandemia miała przełożenie na możliwości uzyskiwania przychodów przez spółkę, która z tego tytułu poniosła duże straty. Jak argumentowała, prowadzi działalność gospodarczą związaną z turystyką i gastronomią, które zostały najbardziej dotknięte ograniczeniami i obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Nie mogła natomiast skorzystać z pomocy państwa, ponieważ nie prowadziła działalności gospodarczej w 2019 r. Ponadto, spóźnione i ograniczone decyzje KNF w zakresie możliwości renegocjacji terminowości spłaty kredytów i odsetek od kredytów także przyczyniły się do straty. Zwróciła również uwagę na szereg problemów finansowych i organizacyjnych związanych z pandemią, m.in. problemy ze znalezieniem wykonawców, opóźnienia w zakresie realizacji prac, absencje chorobowe pracowników.

Jednocześnie oświadczyła, że nadal ponosi koszty pracownicze wraz ze składkami ZUS, koszty eksploatacyjne, reguluje zobowiązania kredytowe, ponosi koszty amortyzacji i koszty kontynuacji inwestycji. Wskazała także, że dodatkowy negatywny wpływ na ruch turystyczny w regionie ma wojna na Ukrainie, która spowodowała wzrost odsetek kredytowych, płatności za energię, gaz i paliwa. Jednocześnie podkreśliła, że prowadzona inwestycja mieści się na terenie Transgranicznego Euroregionu "Roztocze" w gminie Krynice. Zdaniem spółki projekt stanowi milowy kamień w turystyce edukacyjno-rekreacyjnej o znaczeniu ponad regionalnym dla Rzeczypospolitej - szczególnie Polski Wschodniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00